predplatne
 
Zdravie   Deti

Prieskum odhalil, čo jedia vaše deti: Nie je to až také zlé!

30.01.2018

Popularita nezdravých jedál a sladených nápojov stúpa a môže viesť k zvýšenému nárastu obezity, na ktorú upozorňuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Nie všetky návyky detí sú však na škodu!

Vyzerá to tak, že deti sa konečne naučili jesť zeleninu. Aj tie vaše

Vyzerá to tak, že deti sa konečne naučili jesť zeleninu. Aj tie vaše Autor: Shutterstock.com

Na túto problematiku sa v rámci svojho prieskumu pozrel aj projekt zdravej výživy „Viem čo zjem“. Podľa WHO je v súčasnosti obezita jednou z najzávažnejších civilizačných ochorení. Dokonca varuje pred globálnou epidémiou a odhaduje, že v roku 2030 bude na Slovensku obézna až tretina obyvateľstva. Obezita prispieva k rozvoju rôznych ochorení, čím sa stáva veľmi nebezpečnou. Za príčinou jej vzniku stoja okrem dedičnosti aj stravovacie návyky či zaužívaný životný štýl v rodine.

Fast food neprekvapil

Prieskum preukázal, že väčšina detí konzumuje vyprážané jedlo alebo jedlo z fast-foodu aspoň raz týždenne (76 %). Až štvrtina detí, prevažne z rodín s nižším príjmom, sa takto stravuje aspoň 3-krát týždenne a 14 % detí dokonca denne. Naopak, štvrtina detí tento typ jedál nekonzumuje vôbec.

Fast foody sú nebezpečnejšie, než ste si mysleli!

Aj sladené nápoje sú u detí čoraz obľúbenejšie. Až štvrtina detí vypije medzi pondelkom až piatkom viac ako 1,5 litra sladených a dochucovaných nápojov. Iba 8 % detí tieto nápoje nepije vôbec. Rovnako ako v prípade vysoko kalorických jedál, aj frekvencia konzumácie sladkých limonád stúpa s klesajúcim príjmom domácnosti. Dokonca až 31 % detí z týchto rodín pije sladené limonády denne.

TIP! Inšpirujte sa naším zdravším farebným a chutným menu pre malých i veľkých jedákov

Jedia zeleninu!

Z prieskumu projektu „Viem, čo zjem“ na vzorke vyše 900 detí od 8-11 rokov pod záštitou Úradu verejného zdravotníctva SR však vyplynuli aj mnohé pozitívne zistenia, ako napríklad, že až 60 % detí sa stravuje pravidelne a až 79 % detí je ovocie a zeleninu minimálne 3 až 4-krát do týždňa a úplnú absenciu ovocia a zeleniny v jedálničku detí tolerujú len 2 % rodičov. Ide však o deti rodičov s vyšším stupňom dosiahnutého vzdelania. Aj s pohybovými aktivitami sú na tom dnešné deti celkom dobre. Dve tretiny detí športujú aspoň 3-krát týždenne a len 6 % detí sa mimo školy vôbec nevenuje športovým aktivitám.

Zmeny v školských jedálňach: Budú deti konečne kvalitne jesť?

„Ako pri mnohých iných ochorenia, tak aj v prípade obezity platí, že prevencia je efektívnejšia ako liečba. Dostatočný príjem ovocia, zeleniny a aktívny pohyb sú riešením, ako predchádzať narastajúcej obezite u detí. Edukácia detí v tejto téme je doslova nevyhnutná,“ vysvetľuje MUDr. Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika ÚVZ SR a vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností.

Čítajte aj:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekári vytrápili Gabiku kvôli migréne: V detstve som bola ako pokusný králik!

Lekári vytrápili Gabiku kvôli migréne: V detstve som bola ako pokusný králik!

včera
Liečili ju liekmi na depresiu a učili sa na nej akupunktúru. S bolesťou hlavy sa napokon naučila žiť. Čítať viac
 
Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

11.01.2019
Hladkanie a láskanie zmierni bolesti vášho novorodeniatka. Vedci pradávnu skúsenosť potvrdili, ale zároveň upozorňujú: Dôležité... Čítať viac
 
5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

09.01.2019
Denne robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho ľúbite. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje! Čítať viac
 
Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019
Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka... Čítať viac
 
Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

03.01.2019
Aj trojmesačným deťom môžete uľaviť bylinkami. Pridajte ich do kúpeľa, zbavíte ich nervozity aj nepríjemných kŕčov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prieskum odhalil, čo jedia vaše deti: Nie je to až také zlé!
TS
dab