predplatne
 
Zdravie   Deti

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte

14.10.2019

Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale výskyt vší usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často škriabe na hlave.

Deti v kolektívoch by si nemali vymieňať čiapky, šály, oblečenie a každé musí používať svoj hrebeň.

Deti v kolektívoch by si nemali vymieňať čiapky, šály, oblečenie a každé musí používať svoj hrebeň.Autor: Shutterstock

Vši vo vlasoch nie su len prejavom nedostatočnej hygieny. Zavšivenie, inak odborne pedikulóza, je parazitárne ochorenie prenosné z človeka na človeka. Môžete ich dostať veľmi ľahko, stačí ak si dáme na hlavu čiapku človeka, ktorý má vši, požičiame si jeho hrebeň alebo len na chvíľu jeho slúchadlá. Voš ľahko prejde na inú hlavu, nakladie vajíčka a nepríjemnosť je na svete. "Voš vie plávať, teoreticky sa ňou môžete nakaziť aj v bazéne, v ktorom sa v tesnej blízkosti kúpal zavšivavený človek. Kontaktom možno preniesť voš aj napríklad zo slúchadiel, prípadne z tapacírovaných stoličiek a opierok, napríklad v dopravných prostriedkoch, kde sa môže ľahko prichytiť,“ uviedla vedúca Sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností ÚVZ SR Jana Hamade.

Čítajte: Útok proti všiam. 8 krokov ich zlikviduje raz a navždy

Voš hlavová je cudzopasný hmyz, ktorý parazituje vo vlasoch a môže byť aj v obočí, brade či vo fúzoch. Najčastejšia je voš detská, ktorá sa najviac vyskytuje u detí od dvoch do dvanásť rokov. 

Ak ich už máte, Jana Hamade odporúča ako preventívne opatrenie proti ich šíreniu, aby každý člen rodiny používal liečebný vlasový prípravok, až kým sa vší a hníd úplne nezbaví. "Vyčesávajte ich z vlhkých vlasov, smerom od pokožky až po končeky vlasov. Po každom prečesaní vlasy dôkladne prezrite a hrebeň umyte. Nevyhnutné je aj dôkladné vypranie posteľnej bielizne a dezinfekcia predmetov osobnej potreby - hrebeňov, kief na vlasy, hračiek. Bielizeň perte pri čo najvyššej teplote, posteľnú bielizeň a uteráky aj vyvarte a vyžehlite. Teplota pri praní čiapok a šálov závisí od materiálu, z ktorého sú vyrobené. Na dezinfekciu použite bežne dostupné dezinfekčné prípravky,“ radí odborníčka.

Najväčšie mýty o vlasových všiach. Ubráňte pred nimi ratolesti!

Ak učiteľ nie je zdravotník, nemal by dieťaťu prehľadávať vlasy, ale usúdiť z jeho správania, ak sa napríklad často sa škriabe na hlave. V prípade zistenia výskytu vší u žiakov majú prevádzkovatelia škôl vylúčiť žiaka z kolektívu a upozorniť o tom rodičov. "Rodič by mal zabezpečiť, aby dieťa vyšetril praktický lekár starostlivosti o deti a dorast,“ dodala Jana Hamade.

Podľa odborníkov prevencia pedikulózy spočíva v striktnom dodržiavaní osobnej hygieny, najmä pri používaní posteľnej bielizne a uterákov. Deti v kolektívoch by si nemali vymieňať čiapky, šály, oblečenie a každé musí používať svoj hrebeň. Rodičia by mali pravidelne kontrolovať vlasy detí.

Pedikulóza nepatrí medzi povinne hlásené prenosné ochorenia, napriek tomu je bežnou praxou, že sa hromadný výskyt hlási na odbor epidemiológie príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Prevádzkovateľ kolektívneho zariadenia pri spracovávaní návrhu opatrení môže spomenutý úrad požiadať o odbornú pomoc.

Mohlo by vás zaujímať: 

V tomto článku sa zaoberáme Vši a parazity ...viac
Autor: SITA, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prísna či liberálna výchova? Herec Přemysl Boublík v tom má jasno

Prísna či liberálna výchova? Herec Přemysl Boublík v tom má jasno

19.11.2019
Obľúbení herci Přemysl Boublík a Karin Olasová majú syna, ktorý v septembri začal chodiť do školy. Aké je Oliver dieťa a čo na neho platí?... Čítať viac
 
Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

Bolí vaše dieťa chrbát? Aj sedieť treba vedieť. Ukážeme vám ako

10.11.2019
Dôležité je, aby si dieťa pozície často menilo a sedenie prerušovalo prestávkami, v ktorých sa hýbe, prípadne si precvičí telo. Čítať viac
 
Konečne kľúč na neposedné deti: Hyperaktivitu vygumuje maličkosť, robili ste to doteraz opačne?

Konečne kľúč na neposedné deti: Hyperaktivitu vygumuje maličkosť, robili ste to doteraz opačne?

09.11.2019
Miluje vaše dieťa hojdačky, kolotoče a nosenie na rukách? Nuž, ktoré nie. Príjemnosť týchto činností je biologicky zakódovaná. Navyše,... Čítať viac
 
Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

Popíjanie v tehotenstve dieťatku škodí. Aj príležitostný pohárik môže mať fatálne následky

07.11.2019
Daj si, veď 1 pohárik tebe ani dieťatku nemôže uškodiť... Podobné rady si u nás tehotné ženy vypočujú často. Aká je ale pravda? Čítať viac
 
Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

Imunita dieťaťa súvisí s počtom objatí. Koľkokrát denne ju treba posilňovať?

03.11.2019
Trojročné deti sú na imunitnú záťaž zrelé. Má to však veľké ale! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prinieslo si vaše dieťa zo školy vši? Takto si s nimi poradíte
SITA
lua