predplatne
 
Zdravie   Deti

Psychologička: Ako hovoriť s deťmi o súčasnej situácii a ako to doma vydržať?

25.03.2020

Väčšie deti sa možno tešia z nečakaných prázdnin a rozumejú, prečo musia byť doma, malým to treba citlivo vysvetliť. Odborníčka radí ako a odporúča si na fungovanie doma vypracovať presnejšiu schému.

Deti netreba strašiť, opatrne aj s výberom slov, ktorými im vysvetlíte, čo sa to v súčasnosti deje.

Deti netreba strašiť, opatrne aj s výberom slov, ktorými im vysvetlíte, čo sa to v súčasnosti deje.Autor: Shutterstock

Do akej miery máme vysvetľovať deťom nebezpečnosť situácie, aby sme ich zbytočne nestresovali, ale aby chápali, ako sa správať?

Národný ústav detských chorôb vydal video, ako hovoriť s deťmi o koronavíruse, aj video, ktoré môžete priamo deťom pustiť. Je naozaj stručné, vecné, ukazuje, ako si správne umývať ruky, hovorí o kýchaní a o nosení rúška. Deťom treba situáciu vysvetliť už aj preto, že dospelí sa o tom rozprávajú a ony to vnímajú. Väčším deťom teda určite treba povedať o danej situácii, ale znova iba stručne, s pokojným hlasom. Vysvetlite stručne, že škola je síce dočasne zatvorená, ale úlohy si musia doma robiť. Vyvarovala by som sa slovných spojení ako „smrteľný vírus“, pretože deti približne do 12 rokov berú všetko doslova a slovo smrť v nich vyvoláva prirodzene strach. Maličkým deťom, ktoré chodia do škôlky, bude stačiť informácia, že mama s ockom sú doma a škôlka je zavretá.  

Ako predĺžiť použiteľnosť rúška? Čím ho dezinfikovať, ak nemáte prístup k pračke?

Mnohí ľudia musia pracovať z domu alebo sú na nútenej dovolenke. Škôlky a školy nefungujú, takže doma je zavretá celá rodina. Ako na to, aby sme epidémiu zvládli aj duševne, nielen fyzicky?

Určite je to situácia, ktorá nemusí každému vyhovovať a byť niekde nedobrovoľne prináša so sebou napätie. A, samozrejme, mnohí nie sú zvyknutí tráviť spolu čas. Môžeme sa však skúsiť pozrieť na túto situáciu aj inak. Ak v práci zvládame riešiť krízové situácie, predpokladám, že aj doma vieme vyrobiť „krízový“ plán. V škole aj v práci fungujeme podľa pravidiel, ktoré si môžeme v rámci hry preniesť aj do domáceho prostredia. Čím jasnejšiu predstavu si vytvoríme o tom, ako to môže fungovať, tým ľahšie sa nám zvládnu spoločné strávené dni. Nemáme inú možnosť, skúsime vypracovať schému, plán a režim. 

Koronavírus: Bude mať dopad aj na vzťahy? Toto vás nepoteší. Zasiahne najmä partnerov

Máte návrh na nejaké vhodné aktivity na spoločné trávenie času s deťmi, s partnerom? Chodiť do lesa? Hrať spoločenské hry? Vyupratovať celý dom?

Bolo by pekné, keby to bolo len o spoločnom čase a prechádzkach niekde v lese, prípadne čase na upratovanie. Netreba však zabúdať, že mnohí sú na home office a musia pracovať, školáci majú úlohy, ktoré treba cez deň napísať, a niekto musí navariť. Už to je výzva, ktorá chce presný plán a ten pomôže zvládať chaos počas dňa. A keď už máme času nazvyš, stačí si len pospomínať, na čo sme frflali možno len nedávno, čo by sme všetko urobili, keby... a hneď máme dosť námetov. A nie je nič zlé na tom využiť tento čas aj na ničnerobenie. 

Chirurg: Počas pandémie koronavírusu ošetrujeme len akútne prípady 

Exkluzívny rozhovor s epidemiologičkou: Noste rúško a každého berte ako infikovaného

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

Hnevá sa? Tieto 3 kroky zaručene skrotia každý záchvat detskej zlosti

31.03.2020
Vzdorovité dieťaťa zvládnete s chladnou hlavou, ak si osvojíte niekoľko rád, ako sa v kritickej situácii zachovať. Aj v čase karantény.... Čítať viac
 
TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

TOP rady, ako posilniť deťom imunitu. Toto však radšej neskúšajte

27.03.2020
Návšteva lekára je teraz posledné, čo by ste chceli s drobcom absolvovať. Posilnite jeho obranyschopnosť organizmu pomocou jednoduchých... Čítať viac
 
Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

Detská horúčka: Niekoľko praktických rád, ako ju zvládnete aj vy

22.03.2020
Mnoho rodičov si myslí, že horúčka je spôsobená priamo vírusom alebo baktériou, ale v skutočnosti je spôsobená tým, že imunitný systém... Čítať viac
 
Koronavírus: Musíte ísť s dieťaťom do nemocnice? Nezabúdajte na tieto pravidlá

Koronavírus: Musíte ísť s dieťaťom do nemocnice? Nezabúdajte na tieto pravidlá

16.03.2020
Potrebujete ísť s vašou ratolesťou na vyšetrenie do nemocnice? Prečítajte si, čo všetko by ste pri návšteve lekára mali dodržať. Čítať viac
 
VIDEO: Čo robiť s deťmi počas karantény? Tieto vám to ukážu

VIDEO: Čo robiť s deťmi počas karantény? Tieto vám to ukážu

14.03.2020
Aj vám sa už pomaličky míňajú nápady, čo robiť s deťmi počas voľného času? Pozrite si skvelé video z Poľska. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Psychologička: Ako hovoriť s deťmi o súčasnej situácii a ako to doma vydržať?
Martina Palovčíková