predplatne
 
Zdravie   Deti

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby

07.12.2019

Už ste s ním boli u zubára? Tak prečo nie u očného lekára, keď zrakom získavame až 80 percent informácií.

Pri vyšetrovaní
očného pozadia
u najmenších
detí sa používa
špeciálny
oftalmoskop.

Pri vyšetrovaní očného pozadia u najmenších detí sa používa špeciálny oftalmoskop.Autor: Tony Štefunko

Pre deti len to najlepšie. Preto chodíme s nimi od malička k zubárovi, logopédovi či iným špecialistom, ktorí sa starajú o zdravie našich najmenších. Na oči sa však často zabúda. Ak u dieťaťa v predškolskom veku nezbadáte problémy so zrakom, zväčša na preventívku u očného lekára ani nepomyslíte a to je chyba. Detskí oftalmológovia sa naďalej stretávajú s prípadmi, keď rodičia namiesto toho, aby po testovaní vyhľadali očného lekára, idú rovno do optiky a problém vyriešia kúpou okuliarov.

Čítajte aj: Keď nevidí, vyrušuje. Zaostrite na zrak detí, ovplyvní ich život

„Orientačné merania v škôlke sú skvelou aktivitou, pretože odhalia deti, ktoré môžu mať problém s očami, a potom ich posielajú na vyšetrenia k očnému lekárovi. Je to minimum, čo sa pri kontrole detského zraku dá robiť. Problém je v tom, že niektoré škôlky sa do programu neprihlásia alebo rodičia s výsledkami za odborníkom jednoducho nezájdu,“ hovorí oftalmologička Iveta Elízová, ktorá má so špeciálnou diagnostikou detských očí dlhoročnú skúsenosť.

Prísť včas

Odborníčka hovorí, že zrak najmenších treba skontrolovať omnoho skôr a nečakať na aktivitu škôlky. Drobec sa totiž môže narodiť s rôznymi poruchami videnia a rodič si aj niekoľko rokov nemusí nič všimnúť, pritom tieto vývojové chyby majú vážny dosah na kvalitu zraku až do dospelosti. Práve včasná diagnostika je pre ich korekciu či úplné vyliečenie kľúčová. „Musíme si uvedomiť, že u malých detí je množstvo ochorení, ktoré si prinesú ešte z prenatálneho obdobia. Mamička prekoná nejakú chorobu, virózu, užije lieky a to sa môže nežiaducim spôsobom prejaviť aj v detskom oku,“ upozorňuje oftalmologička.

Prvá očná prehliadka: Odborníci radia, ako dieťa zbaviť strachu

Nádor vidieť

„Ide o rôzne vrodené vývojové chyby, ktoré sú viditeľné na prvý pohľad, pretože sa nachádzajú na prednej časti oka, ale aj o chyby, ktoré sú skryté v zadnej časti a bez vyšetrenia nie sú viditeľné. U detí nachádzame rôzne, aj vážnejšie ochorenia očí ako napríklad sivý zákal, rôzne vnútroočné zápalové zmeny, glaukóm, ale, žiaľ, aj nádory. Ročne sa stretávame s niekoľkými prípadmi detí, u ktorých nájdeme nádory na sietnici,“ prekvapuje lekárka.

Retinoblastóm je veľmi agresívny vnútroočný nádor objavujúci sa aj u celkom malých detí. Zradný je v tom, že nebolí a často sa naň príde až vtedy, keď dieťa začne škúliť alebo ho uvidíte na rodinnej fotografii. „Rodičia sa pýtajú, prečo dieťaťu na fotkách svieti jedno očko. Je to zlý signál, svetlo sa odráža od sietnice, kde je nádor. Ak sa jeho prítomnosť potvrdí, treba okamžite konať, pretože dieťa môže stratiť zrak a dokonca zomrieť,“ upozorňuje odborníčka.

TEST: Zhoršuje sa vám zrak? Zistite, čo vám škodí​

Oči bábiky

V poriadku nie je ani to, ak má dieťa príliš veľké očká. „Každé neprimerane okaté dieťa je v podozrení na glaukóm, pretože je pri ňom vyšší vnútroočný tlak. Ten oko rozťahuje a zväčšuje. Glaukóm nie je len ochorenie starších ľudí, môže byť aj vrodený,“ vysvetľuje doktorka Elízová. Okrem toho môže byť dieťatko často uslzené, prekáža mu svetlo a môže mať aj ďalšie príznaky. „Je to veľmi nebezpečné ochorenie, pretože ak by sa zanedbalo, dieťa môže oslepnúť.“ Lekárka však upozorňuje, že existujú stovky ďalších chorôb, ktoré sa môžu v detskom oku nachádzať. Ich podcenenie by mohlo mať za následok problémy s videním na celý život, ktoré už nie sú liečiteľné.

Majú skúsenosti

Zamerať na oči dieťaťa by ste sa mali už v prvých mesiacoch života. Bábätkám robia problémy napríklad nepriechodné slzné kanáliky. Rodičia by mali spozornieť aj pri chronických zápaloch, náhlom zabiehaní očiek, častom žmurkaní či svetloplachosti, ktoré môžu signalizovať problém, a ten treba čo najskôr riešiť. Je potrebné zájsť do oftalmologickej ambulancie, kde majú prístroje špeciálne prispôsobené aj pre najmenšie deti. „Takéto ambulancie musia byť vybavené inak, pretože celkom malé dieťa si k bežným prístrojom nesadne. Zároveň ešte nevie pomenovať, čo vidí na obrázku, a tam musíme zvoliť iné postupy diagnostiky,“ hovorí doktorka Elízová.

Svrbia vás oči? Dajte sa vyšetriť, môže to byť ochorenie o ktorom netušíte

Špeciálne obrázky

Oftalmologička ukazuje na prístroje pre bábätká. Pri vyšetrení používa ručnú štrbinovú lampu. Ide o zariadenie, ktoré funguje ako mikroskop a dá sa ním podrobne preštudovať detské oko. „Keď chceme pozrieť očné pozadie, máme na to oftalmoskop, ktorým vyšetrujeme dieťa v ležiacej polohe. Ak chceme merať u najmenších detí dioptrie, používame na to skiaskopiu, ktorou sledujeme, ako sa odráža svetlo od očného pozadia. Môžeme použiť tiež ručný refraktometer,“ vysvetľuje očná lekárka, v čom sa líši vyšetrovanie malých a väčších detí. Ešte zaujímavejšie je zisťovanie zrakovej ostrosti. Keďže malé deti nedokážu pomenovať obrázky, na sledovanie pohybu očí a reakcií na vizuálne podnety sa používajú špeciálne testy.

Malé deti nevedia pomenovať obrázky, preto sa používajú obrázkové testy, ktoré sledujú pohyb očí. Zdroj foto: Tony Štefunko

Obrázok zaujme

„Pri bábätkách od šiestich mesiacov približne do troch rokov používame obrázkové testy, ktoré sú nakreslené rôznou intenzitou a v rámci kartičiek sú lokalizované v rôznych smeroch. Obrázok zaujme aj polročné dieťa. My sledujeme pohyb jeho oka, kam sa pozrie. Takto sa vyšetrujú deti, ktoré ešte nerozprávajú,“ objasňuje detská oftalmologička. Keď už je dieťa väčšie a lepšie spolupracuje, pomenováva rôzne obrázky.

Približne trojročné dieťa dokáže napríklad otáčať v správnom smere písmeno E podľa toho, ako ho vidí na obrazovke. Hoci je na Slovensku testovanie detí do troch rokov skôr výnimočné, na západe sa stáva štandardom. „Napríklad v Rakúsku testujú už pármesačné deti. Prvé očné testy podstúpia približne v desiatich až štrnástich mesiacoch. Do dvoch rokov majú za sebou komplexné vyšetrenia,“ vysvetľuje rozdielny prístup našich západných susedov odborníčka.

Pália vás oči? Kvapky nestačia, potrebujú malú zmenu zvnútra

Vývoj napreduje

Všímať si zrak dieťaťa prakticky už od prvých dní života je veľmi dôležité, pretože detské oko prechádza veľkým vývojom. Najintenzívnejšie zmeny prebiehajú najmä počas prvého roka, keď sa buduje celý dioptrický systém. Oči dieťaťa sa stabilizujú približne v siedmom roku, keď sa ich vývoj zastaví.

„Do tohto veku sú zrakové funkcie veľmi krehké a zraniteľné, čiže každá zmena, každé ochorenie oka môže spôsobiť, že dieťa začne mať ťažkosti so zrakom. Niektoré ochorenia, ktoré zhoršia videnie vo vývojovom období, môžu poznačiť videnie človeka natrvalo. Darmo sa to v dospelosti snažíme riešiť dioptriami, operáciami, tento stav je už nemenný. Tupozrakosť je už v dospelosti neliečiteľná,“ upozorňuje lekárka.

Okuliare pomôžu

V očiach sa tiež zobrazujú mnohé choroby, ktoré priamo so zrakom nesúvisia. Očný lekár dokáže odhaliť napríklad cukrovku, hypertenziu, toxoplazmózu, neurologické ochorenia, kožné alebo infekčné ochorenia, zmeny na sietnici, zrakovom nerve, ale aj reumatizmus. Oveľa častejšie však majú deti refrakčné chyby oka, čo je ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus.

Ak sa ďalekozrakosť podchytí včas, dieťa môže z plusových dioptrií v tínedžerskom veku úplne vyrásť alebo sa stav aspoň časom zlepší. Naopak, krátkozrakosť sa dospievaním zvyšuje. „Až osemdesiat percent informácií získavame očami. Keď je zrak horší, dieťa získa menej informácií, a tak sa jeho mentálny vývoj a sociálna integrácia spomalia,“ dodáva odborníčka, že dobrý zrak je pre celkový zdravý vývoj dieťaťa nevyhnutný.

Viete zistiť, či vám hrozí strata zraku? Stačí jednoduchý test!

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hráte sa s bábätkom? Vaše mozgy sa vzácne spárujú. Vedci prišli na niečo úžasné!

Hráte sa s bábätkom? Vaše mozgy sa vzácne spárujú. Vedci prišli na niečo úžasné!

14.01.2020
Čas strávený s našimi najmenšími vzájomne mení mozgovú aktivitu. Tušili ste, že už dojčatá vedia predpovedať, čo urobíte? Čítať viac
 
Psychológia priberania má korene v detstve. Rozhodujúci je kľúčový zážitok

Psychológia priberania má korene v detstve. Rozhodujúci je kľúčový zážitok

10.01.2020
Viete, prečo deti tak túžia po čipsoch a čokoláde? Možno by ich toľko nepotrebovali, ak by ste vo výchove spravili drobnú zmenu. Čítať viac
 
Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

Deti z rastu bolí brucho aj hlava. Pediatrička vám vysvetlí, prečo ich trápi

28.12.2019
Sťažuje sa váš potomok na bolesť? Neodbite ho tým, že rastie, tak ako počúvajú celé generácie detí. Čítať viac
 
Deti a nápor sladkého: Dovolíte im ešte jednu alebo budete prísni? Čo z toho je chyba?

Deti a nápor sladkého: Dovolíte im ešte jednu alebo budete prísni? Čo z toho je chyba?

26.12.2019
Ku koncu roka sme všetci presladení, vrátane detí. Mikuláš, vianočné pečenie, novoročné oslavy, to všetko sa spája so sladkosťami.... Čítať viac
 
Spoveď mamy hyperaktívneho dieťaťa: Nie ste zlí rodičia, syn ma musel niečo naučiť

Spoveď mamy hyperaktívneho dieťaťa: Nie ste zlí rodičia, syn ma musel niečo naučiť

25.12.2019
Ste nešťastní, lebo máte problémové dieťa? Ono je ešte viac. Ale môžete to zmeniť. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Svieti na fotke dieťaťu očko? Pozor, preventívka u očného odhalí nádory aj vývojové chyby
Nina Haceková