predplatne
 
Zdravie   Deti

Stal sa zázrak! Kristínka mala len 322 gramov. Prežila! Pozrite na ňu po 4-och mesiacoch

07.06.2018

Jej príchod na svet sa postaral o senzáciu. Dievčatko, ktoré sa po pôrode zmestilo do dvoch dlaní, prekonalo doteraz iné prípady extrémne nedonosených detí.

Kristínka mala príliš nízku pôrodnú hmotnosť a lekári museli riešiť množstvo komplikácií.

Kristínka mala príliš nízku pôrodnú hmotnosť a lekári museli riešiť množstvo komplikácií.Autor: Reprofoto ČT24

Hoci by Kristínka ešte donedávna nemala veľké šance na prežitie, pražským zdravotníkom sa za pomoci ďalších matiek v pôrodnici podaril zázrak! V Česku ide o senzáciu, pretože ide doteraz o najmenšie dieťa, aké sa u našich susedov narodilo. Podobný prípad  nezažilo ani Slovensko.  

Extrémne čísla

Kristínka sa mala narodiť v posledný májový deň, no narodila sa už vo februári, v 24. týždni tehotenstva. Jej pôrodná hmotnosť bola na hranici životaschopnosti. Nedonosené deti v 24. týždni vážia okolo 600 až 800 gramov, Kristínka mala len 322 gramov! 


Zdroj: Reprofoto ČT24

Pozrite si viac vo ► FOTOGALÉRII!

„Málokto si vie predstaviť, ako polkilové deti vlastne vyzerajú. Zmestia sa do dvoch dlaní,” povedala pre českú internetovú televíziu DVTV neonatologička Petra Šaňáková, ktorá sa o dievčatko spolu s ďalšími odborníkmi starala. Uviedla, že ani prístrojové vybavenie nemocníc, nie je prispôsobené deťom s nízkou hmotnosťou a problém majú už pri 500 gramoch.

 Najzázračnejšie bábätká roka: Nedávali im nádej, no nevzdali to!

HELLP syndróm

Mamina Kristínky počas tehotenstva trpela vzácnym HELLP syndrómom, ktorý postihne asi 1% rodičiek. Jeho príznakmi sú zvýšené pečeňové testy, vysoký tlak a rozpad červených krviniek. „Vôbec som netušila, že takéto ochorenie existuje,” povedala pre Českú televíziu Renáta, mama predčasne narodeného dievčatka. Keď u nej tento syndróm odhalili, okamžite ukončili tehotenstvo. Hrozilo, že obe zomrú. Kristínka mala šťastie v nešťastí. 

Pomohli iné matky

24. týždeň tehotenstva je pre plod hranicou, kedy je dostatočne vyvinutý, aby prežil mimo maternice matky. Dievčatko však malo príliš nízku pôrodnú hmotnosť. Lekári preto museli riešiť množstvo komplikácií, ktoré sa im aj vďaka iným mamám podarilo prekonať. So záchranou Kristínky im pomohli ostatné rodičky v pražskej Podolskej nemocnici.

„Snažili sme sa dopredu predvídať, čo sa môže, keď bude mať bábätko napríklad dva týždne, stať,” popisuje neonatologička Šaňáková. Kristínke niekoľko týždňov podávali kolostrum od ochotných žien v nemocnici. Ide o tekutinu predchádzajúcu materskému mlieku, ktorá je pre vývoj novorodencov veľmi dôležitá, a tvorí sa len pár dní po pôrode. „Poprosili sme maminy, ktoré ležali u nás v nemocnici, či by boli ochotné darovať vlastné kolostrum pre toto extrémne malé, nedonosené dieťatko. Ochota mamičiek bola veľká, takže sme dievčatku mohli podávať kolostrum niekoľko týždňov,” vysvetľuje Šaňáková. 

Čítajte aj: 

Čo bude ďalej?       

Vďaka špeciálnej starostlivosti lekárov Kristínka prežila a prekonala infekcie a problémy s trávením a dýchaním. Podla ich slov sa jej darí dobre, rastie a priberá.

Dnes, po 4-och mesiacoch váži cez 1700 gramov. Pozrite sa, aká je nádherná ► TU

Čo však bude ďalej a či bude v budúcnosti  bojovať so zdravotnými komplikáciami, aké postihujú predčasne narodené deti, je momentálne ťažké povedať. Nateraz je dôležité, že prežila, a môže ísť už čoskoro domov so svojou mamou. Držme im palce! 

Ďalšie príbehy predčasniatok: 

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

Hladkaním bábätka zmiernite bolesť, potvrdzujú vedci. Pozrite, ako!

11.01.2019
Hladkanie a láskanie zmierni bolesti vášho novorodeniatka. Vedci pradávnu skúsenosť potvrdili, ale zároveň upozorňujú: Dôležité... Čítať viac
 
5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

5 dôvodov, pre ktoré vás deti milujú od prvého okamihu

09.01.2019
Denne robíte veci, ktoré vášmu bábätku oznamujú, ako veľmi ho ľúbite. A ono to cíti, preto vás tak zbožňuje! Čítať viac
 
Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

Mrzne? Ako obliekať najmenšie deti do mrazu a kedy ich radšej nechať doma

08.01.2019
Sledujte ručičku teplomera. Drobci majú ísť von za každého počasia, neplatí to však pre tých najmenších. Čítať viac
 
Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

Nie je to len bolesť hlavy. Detská migréna môže viesť až k depresii!

06.01.2019
Rodičia príznaky často podceňujú, preto prídu s dieťaťom k odborníkovi až keď je bolesť úporná a opakujúca, hovorí detská lekárka... Čítať viac
 
Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

Bylinky pre nervóznych drobcov. Ktoré pomôžu už od troch mesiacov?

03.01.2019
Aj trojmesačným deťom môžete uľaviť bylinkami. Pridajte ich do kúpeľa, zbavíte ich nervozity aj nepríjemných kŕčov. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Stal sa zázrak! Kristínka mala len 322 gramov. Prežila! Pozrite na ňu po 4-och mesiacoch
Nina Haceková
bd