predplatne
 
Zdravie   Deti

VIDEO: Strašná obezita len 10-mesačného chlapčeka! Rodičia nemajú na liečbu

26.10.2017

Desaťmesačný chlapec Luis Manuel pochádza z Mexika a váži ako deväťročné deti. Lekári sa obávajú, že dieťa trpí Prader-Williho syndrómom.

Chlapec sa narodil s hmotnosťou 11 kíl.

Chlapec sa narodil s hmotnosťou 11 kíl.Autor: Shutterstock.com

Jeho rodičia veľmi trpia a obávajú sa možných zdravotných dôsledkov extrémnej obezity. Chlapec pochádzajúci z Mexika váži rovnako ako deväťroční chlapci, pretože trpí neustálym hladom. Lekári sa obávajú, že dieťa má Prader-Williho syndróm.

Čítajte aj: VIDEO: Takmer si zabili syna! Na osude najtučnejšieho chlapca sveta majú vinu rodičia

Vzácne genetické ochorenie spôsobuje mnoho problémov, vrátane neustáleho hladu a nutkania na konzumáciu potravy, obmedzeného rastu a zníženého svalového tonusu. Rodina chlapca sa sa nachádza v sociálne slabších podmienkach, preto spustila výzvu na získavanie finančných prostriedkov, aby si mohla dovoliť lekárske ošetrenie svojho syna v prípade, že lekári potvrdia diagnózu. 

Zdroj: youtube.com/ Entertainment and more

Vyliečia ho?

Chlapec sa narodil s extrémne vysokou pôrodnou hmotnosťou. „Pri narodení vážil až 11 kilogramov! Hneď po narodení začal rapídne priberať,“ hovorí jeho matka Isabel Pantoja. Liečba chlapca by pozostávala zo série hormonálnych injekcií, pričom každá z nich stojí okolo 450 eur.

Rástol ako z vody

Luis neskutočne rýchlo priberal. „Mesiac po tom, čo sa narodil, sme mu museli obliekať oblečenie veľkosti dvojročného dieťaťa. Máme veľký strach z jeho extrémne rýchleho priberania. Kvôli svojej váhe sa niekedy v noci dusí," tvrdí vystrašená mama.

Detská obezita nie je roztomilá, ale nebezpečná! Čo s tým môžete urobiť?

Podozrenie na vážne ochorenie

Lekári malého chlapca podrobili sérii niekoľkých vyšetrení. Majú podozrenie na Prader-Williho syndróm – genetickú poruchu spôsobenú obmedzením funkcie špecifických génov. Tá spôsobuje, že deti postihnuté týmto ochorením trpia neustálym hladom a prejedanie sa u nich vedie k obezite a cukrovke 2. typu. Ak by sa diagnóza potvrdila, Luis by bol prvým dieťaťom s týmto ochorením v meste, kde sa narodil.

Rodičia sú v strese

Zdroj foto: Profimedia.sk 

Otec chlapca, Mario Gonzalez, sa obáva zdravotných komplikácií svojho syna. „Lekári nám povedali, že deti s týmto ochorením môžu zomrieť na srdcový infarkt kvôli enormnej nadváhe. Veľmi si vážime to, že sa nám lekári, ale aj mnoho iných dobrých ľudí snaží pomôcť," hovorí dojatý otec. Rodina si vytvorila bankový účet, kde im môžu ľudia darovať finančné príspevky na liečbu chlapca.

Čo je Prader-Williho syndróm?

Prader-Williho syndróm je zriedkavo sa vyskytujúce genetické ochorenie, ktoré spôsobuje množstvo problémov vrátane neustáleho nutkania niečo jesť, obmedzeného rastu a zníženého svalového tonusu. Deti s týmto syndrómom môžu jesť až šesťkrát viac ako deti v rovnakom veku a stále nie sú sýte. Počas života majú problémy s učením, oneskorený sexuálny vývin, poruchy správania a záchvaty hnevu. Ochorenie sa nedá liečiť. Lekári pomáhajú tlmiť iba príznaky ochorenia a radia rodičom, aby dodržiavali zdravé a vyvážené stravovanie.

Bude vás zaujímať:

V tomto článku sa zaoberáme Obezita ...viac
Autor: Natália Kuľková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro

20.09.2018
Prvé roky života sú kľúčové, rozhodnú o povahových vlastnostiach na celý život. Dokážete ich ovplyvniť včas? Čítať viac
 
VIDEO: Stopnite vzdor dieťaťa v 8 rýchlych krokoch. Ľahšie, ako sa zdá!

VIDEO: Stopnite vzdor dieťaťa v 8 rýchlych krokoch. Ľahšie, ako sa zdá!

19.09.2018
Dochádza vám trpezlivosť pri každej návšteve obchodu, ihriska alebo na návšteve? Naučte sa spraviť z výchovy premyslený systém.... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

17.09.2018
Nikto nechce myslieť na to, čo by bolo, keby záchranka neprišla tak rýchlo a keby Anetke neotvorili hlavičku hneď, ako sa dalo. Čítať viac
 
Expertka: Internet deťom nazakazujte, od smartfónov sa odučia samy

Expertka: Internet deťom nazakazujte, od smartfónov sa odučia samy

16.09.2018
Tak ako klesá počet fajčiarov, postupne klesne aj počet ľudí nonstop nalepených na displejoch. Tvrdí Jarmila Tomková, psychologička... Čítať viac
 
Ťažký prvý mesiac v škole: 3 tipy proti bolesti chrbtice

Ťažký prvý mesiac v škole: 3 tipy proti bolesti chrbtice

14.09.2018
So začiatkom školy sa záťaž na deti stupňuje. Nielen psychická, ale aj fyzická. Ako im sňať čo najviac problémov z pliec? Čítať viac
 
 

wanda.sk

VIDEO: Strašná obezita len 10-mesačného chlapčeka! Rodičia nemajú na liečbu
Natália Kuľková