predplatne
 
Zdravie   Deti

Zápis do školy sa blíži. Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

01.04.2018

Dieťa do školy síce zapísať musíte, no ak sa ukáže, že nie je psychicky pripravené, nastúpiť v septembri tam nemusí.

Na zápise musí dieťa ukázať, čo vie a čo nie.

Na zápise musí dieťa ukázať, čo vie a čo nie.Autor: Shutterstock.com

Zápis na základnú školu sa presunul z januára na apríl, čo vítajú detskí psychológovia aj samotní učitelia. Päť- či šesťročné deti totiž môžu aj za tri mesiace urobiť významné pokroky napríklad v jemnej motorike či v sústredení, takže lepšie zvládnu preverovanie schopností pri zápise. Podľa zákona musíte svoje dieťa zapísať do niektorej základnej školy v prípade, že do konca augusta oslávi šieste narodeniny. Presný termín zápisu zistíte na vašej vybranej škole.

Svet praje extrovertom. Čo ak máte doma introverta?

Kto ešte môže ísť na zápis? 

Aj keď bude mať vaše dieťa narodeniny v septembri či októbri a máte pocit, že je už dosž vyspelé, môžete to skúsiť. V tomto prípade však rozhoduje odborník. Deti narodené v septembri až decembri 2012 nemusia, ale môžu prísť na zápis do školy. „Podmienkou zaškolenia takéhoto dieťaťa je absolvovanie testov školskej zrelosti a ďalšie individuálne vyšetrenie u psychológa. Vyjadrenie musí dať aj pediater,“ upozorňuje detská poradenská psychologička Mgr. Elena Beutelhauserová. 

Keď kritika ničí sebavedomie detí. Aj vy robíte tieto chyby?

Jazyk na bilingválnej škole nepreverujú

Trend radšej školskú dochádzku odložiť o rok ako posielať do školy nie úplne zrelé dieťa víta zriaďovateľka súkromnej bilingválnej školy PaedDr. Martina Danišová. „Na zápise máme okrem učiteliek vždy aj psychológa, ktorý pozoruje dieťa počas testovania. Preverujeme logické myslenie, sústredenosť, pozornosť, vyjadrovacie schopnosti, pamäť a, čo je u nás dôležité, cit pre jazyky. Vedomosti z angličtiny neskúmame a nie je potrebné, aby sa dieťa pred nástupom na bilingválnu školu učilo jazyk. Naopak, neznalosť angličtiny môže byť dokonca lepšia, než by malo dieťa prísť už so zlými návykmi.“ Podľa PaedDr. Danišovej je integrácia angličtiny do jednotlivých vyučovacích predmetov náročná a je dobré, aby bol prváčik nastupujúci na bilingválnu školu naozaj zrelý. 

Najčastejšie choroby v detskom kolektíve. Čo drobcom hrozí?

Kedy a kde testovať

Testy školskej zrelosti robia bezplatne v centrách pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Tam zistia, či je vaše dieťa fyzicky, psychicky, emocionálne aj sociálne zrelé na septembrový nástup do školy. „Odporúčame, aby najmä ‚letné‘ deti, teda narodené v máji až auguste, tieto testy absolvovali. Ak zhodnotíme, že nedosahujú školskú spôsobilosť, odporučíme rodičom odklad školskej dochádzky,“ hovorí psychologička.

Testy sa zvyčajne robia až po zápise, v priebehu apríla až júna, no môžete o ne požiadať ešte aj cez letné prázdniny. V prípade, že sa vám aj napriek návrhu psychológov na odklad školskej dochádzky o rok zdá, že vaše dieťa je dostatočne vyspelé a do školy ho pošlete, riskujete jeho neúspech. „Takýto školáčik môže mať problémy s adaptačným procesom, s učením, koncentrovaním a mnohé ďalšie. Zaškolené nezrelé deti sa často vracajú do poradne,“ vysvetľuje Mgr. Beutelhauserová.

Chlapci sú v tomto veku vo vývine asi pol roka za dievčatkami, takže je častejšie, že nastupujú do školy o rok neskôr. „Odklad zaškolenia zrelého dieťaťa spôsobí vždy menšie problémy ako nezrelého. V škole sa však môže nudiť,“ dodáva odborníčka. 

Miškovi proti hyperaktivite pomohol tréning mozgu a úprava stravy

  • Čo má dieťa vedieť

Pri zápise učiteľky zväčša preverujú, či dieťa rozoznáva farby a základné geometrické tvary, vie počítať do päť, ako drží ceruzku a kreslí ľudskú postavu, nenásilne otestujú priestorovú orientáciu ako hore, dole, vľavo, vpravo, ďalej výslovnosť, vyjadrovanie, pamäť, koncentráciu. Je dobré, ak si tieto veci trochu doma potrénujete.

  • Škola na výber

Podľa trvalého bydliska patrí vaše dieťa do školského obvodu spádovej základnej školy, kam ho musia zo zákona prijať. Môžete sa však rozhodnúť ísť na zápis do akejkoľvek inej školy. Termín zápisov nie je pre školy jednotný, takže ich počas apríla môžete absolvovať aj viac. Škole, kam vaše dieťa prijali, ale nenastúpi tam, by ste však mali dať do konca júna vedieť. 

Ovplyvnite tvorbu detských spomienok! Večerný rituál zafixuje zážitky

Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Najrizikovejšie aktivity počas prázdnin. Na čo myslieť?

Najrizikovejšie aktivity počas prázdnin. Na čo myslieť?

včera
Helmu musia mať povinne deti nielen pri lyžovaní a snoubordingu, ale aj korčuľovaní. Ak vonku premrznú, studené ruky a nohy zachráni... Čítať viac
 
Lekár o detskej onkológii na Slovensku: Napredujeme. Liečba sa poľudšťuje

Lekár o detskej onkológii na Slovensku: Napredujeme. Liečba sa poľudšťuje

19.02.2019
Úspešnosť liečby na Slovensku dosahuje úroveň vyspelých západoeurópskych krajín. Riadime sa najlepšími odporúčaniami. Čítať viac
 
Najčastejšie chyby, ktoré ničia zuby vašich najmenších

Najčastejšie chyby, ktoré ničia zuby vašich najmenších

15.02.2019
Deti potrebujú so starostlivosťou o chrup pomôcť. Kedy začať a čomu sa vyvarovať? A prečo neveriť mýtusu o fluoride? Čítať viac
 
Podchyťte ťažkosti s chrbticou čím skôr! 3 veci, ktoré u dieťaťa nezanedbajte

Podchyťte ťažkosti s chrbticou čím skôr! 3 veci, ktoré u dieťaťa nezanedbajte

14.02.2019
Alarmujúca štatistika! Bolesť chrbta trápi každého tretieho školáka. Aj toho vášho?  Čítať viac
 
Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

Aj nádcha môže byť zradná! 5 najväčších chýb, ktoré robia rodičia pri podávaní liekov

13.02.2019
Nie sú to len neškodné sirupy a tabletky. Čítajte príbalové letáky a dvakrát zvážte, či dieťa liek naozaj potrebuje. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zápis do školy sa blíži. Všetko, čo o ňom potrebujete vedieť
Martina Palovčíková