Zdravie   Deti

Zle sa stane veľmi rýchlo! Viete deťom poskytnúť prvú pomoc?

07.08.2017

Myslíte si, že základy prvej pomoci máte v malíčku, no zamyslite sa, vedeli by ste postupovať pri záchrane dieťaťa? Dôležité je uvedomiť si, že dieťa nie je zmenšený dospelý!

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Výsledky ukázali, že najčastejšie ratujú deti pri dusení sa jedlom či cukríkom, pri vysokej teplote a febrilných kŕčoch, pádoch z hojdačky, bicykla či koňa. Viaceré mamičky uviedli, že oživovali svoje dieťa, keď prestalo dýchať.

Čítajte: Po bodnutí hmyzom konajte rýchlo a pozor na parfumy! 

Odrovná vás

Prvá pomoc poskytovaná deťom, je psychicky náročná. „Aj skúsení záchranári ťažšie znášajú pohľad na trpiace dieťa,“ hovorí z praxe záchranár Miroslav Humaj. Navyše, veľakrát je potrebné utíšiť aj rodičov, ktorí sa začnú obviňovať. „Nemôžu za to, zdravé deti sú prirodzene živé, behajú, skáču, naháňajú sa a niekedy ich aktivity skončia úrazom,“ dodáva záchranár.

Kedy je lepšie odreté lakte či kolená previazať? A čo ak sa rana nehojí? 

S cudzími to ide ťažšie. Ako ich zvládnuť?

„Viacero rodičov mi povedalo, že jednoduchšie sa zachraňuje vlastné dieťa. Akonáhle totiž odznie prvotný šok, rodič začne konať. Vlastné dieťa si rodičia poznajú, vedia ho utíšiť, ako ho chytiť, posúdiť ako sa správalo pred vznikom úrazu či inej udalosti,“ konštatuje M. Humaj. Pri cudzích deťoch je podľa neho dôležité si najprv vybudovať dôveru. Na detských pacientov zaberá, ak úkon, ktorý sa chystáte urobiť predvediete napríklad na plyšovom zvieratku, samozrejme, ak to situácia dovoľuje.

FOTO: S deťmi do formy s TOP 10 najzábavnejšími činnosťami 

Čakanie a nečinnosť zabíjajú

Akékoľvek poskytnutie prvej pomoci je lepšie než žiadne.Za poskytnutie prvej pomoci sa na Slovensku považuje aj privolanie záchrannej zdravotnej služby. „Pri mnohým akútnych stavoch však len toto nestačí. Samotné volanie je síce chvályhodné, ale postihnutému nespriechodní dýchacie cesty, ani nebude stláčať hrudník pri zastavení srdca. Nezastaví krvácanie, či neurobí nič z protišokových opatrení. Kým prídu záchranné zložky môže byť neskoro,“ dodáva záchranár Humaj.

Buďte pripravení

Dôležité je si uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý, napriek tomu nie sú výnimkou v zhoršení zdravotného stavu. Rodičia môžu využiť špeciálne kurzy prvej pomoci, ktoré by ich mali pripraviť na možné situácie.

Hodnotili ste: V týchto pôrodniciach sú Slovenky s bábätkami najspokojnejšie 

V prieskume spoločnosti viac ako 77 % mamičiek vyjadrilo záujem o účasť na takýchto špecializovaných kurzoch. Len zhruba polovica však vie, kam sa obrátiť. Pravidelne ich organizuje práve dcérska spoločnosť Falck Academy v materských centrách pre skupiny mamičiek.

Foto: Shutterstock.com

Čítajte aj: Pomóóóc, topím sa! Ako postupovať pri trampotách vo vode? 

Okrem toho skúsení záchranári pripravujú už niekoľko rokov zážitkové kurzy prvej pomoci pre deti. Učia sa ako postupovať pri rôznych zraneniach, ale aj ako zavolať záchranku. Oživovať ich učí záchranársky plyšový medveď – macko Miško a sokol Falko. Spolu so záchranármi im vštepujú hodnotu života už od útleho veku.

VIDEO: Neuveríte! 3-mesačné bábätká stoja samy vďaka špeciálnej technike 

Autor: TS, bd
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Nestíhate? Šikovné tipy, ako zvládnuť varenie a deti bez nervov

Nestíhate? Šikovné tipy, ako zvládnuť varenie a deti bez nervov

14.02.2018
Život takmer každej ženy je pretkaný šialeným kolobehom pracovných povinností a dlhým zoznamom domácich prác. Aj vy máte príliš málo... Čítať viac
 
Neobsedí, hrbí sa a škriabe do zošita: Spoločný dôvod, o ktorom ste netušili

Neobsedí, hrbí sa a škriabe do zošita: Spoločný dôvod, o ktorom ste netušili

11.02.2018
Niektoré ťažkosti sa vedia ozvať naozaj prostredníctvom najmenej očakávaných ciest. Povedali by ste, že za problémy v škole dieťaťa... Čítať viac
 
Odborníčka varuje, stiahnuté svaly majú už aj deti! Ako im môžete pomôcť?

Odborníčka varuje, stiahnuté svaly majú už aj deti! Ako im môžete pomôcť?

10.02.2018
Podľa podiatričky Denisy Mertl stiahnuté svaly často prekvapia deti už v predškolskom veku. Postačia však malé zmeny, aby sa správne... Čítať viac
 
VIDEO s fyzioterapeutkou: Cvik ako prevencia plochých nôh

VIDEO s fyzioterapeutkou: Cvik ako prevencia plochých nôh

08.02.2018
Cviky na prevenciu plochonožia sú síce účinné, no deti ich nerobia s veľkým nadšením. Skúste čosi zábavnejšie podľa návodu fyzioterapeutky.... Čítať viac
 
Miškovi proti hyperaktivite pomohol tréning mozgu a úprava stravy

Miškovi proti hyperaktivite pomohol tréning mozgu a úprava stravy

03.02.2018
Neobsedí, neposlúcha, je nesústredené, zábudlivé, priveľmi aktívne a výbušné? Aj to môžu byť príznaky hyperaktívneho dieťaťa.... Čítať viac
 
 

wanda.sk