predplatne
 
Zdravie   Deti

Znižujete deťom sebavedomie? Ktorý trest by mal byť u vás doma tabu?

31.10.2017

Práve v detstve položíte základy sebavedomia vašej ratolesti. Spomeňte si, kedy ste dieťa naposledy pochválili a či ste mu nevyhodili obľúbenú hračku?

Detí túžia po uznaní od svojich rodičov. Sebavedomie im budujete maličkosťami.

Detí túžia po uznaní od svojich rodičov. Sebavedomie im budujete maličkosťami.Autor: Shutterstock

Detská duša je krehká, preto si radšej dávajte pozor ako s dieťaťom komunikujete. To, čo sa vám zdá ako dobrý nápad, môže natrvalo poškodiť nielen váš vzťah, ale aj sebavedomie dieťaťa. Tieto veci im radšej nerobte, odpúšťať vám ich budú len s ťažkosťami.

Nevysmievajte sa

Začalo vám dieťa po rozprávke či halloweenskej party častejšie rozprávať strašidlách? Bojí sa spávať v izbe, lebo ho vystrašili neznáme tiene? V žiadnom prípade sa dieťaťu nevysmievajte. Ak tak urobíte, prípadne budete brať strach dieťaťa na ľahkú váhu, podpíše sa pod jeho psychiku. Výsmech môže u vašej ratolesti vyústiť do pocitu poníženia, nepochopenia. Svojou nepremyslenou reakciou môžete dieťa obrať o sebavedomie. Lepšie ako výsmech je sadnúť si a porozprávať sa. Niekedy skutočne stačí, keď si večer s dieťaťom zájdete do izby a pozriete sa spoločne na strašidelné tiene.

Ticho nie je vždy liečivé

Nie vždy sa bude dieťa správať podľa vašich predstáv. Niekedy si bude vynucovať novú hračku, inokedy sladkosti alebo sa na ihrisku pobije s kamarátom o obľúbené autíčko. Nikdy však dieťa netrestajte tým, že sa s nim prestanete rozprávať. Ticho je pre vášho drobca príliš krutý trest. Bude sa cítiť ako vzduch a pri opakovaní situácie môže nadobudnúť pocit, že ani nie je človek. Ak už bude musieť nastúpiť vo výchove trest, mal by byť primeraný a aj pre dieťa pochopiteľný. Mlčanie nič nevyrieši, skôr vyvolá traumu.

Čítajte aj: Deti slávnych športovcov to nemajú ľahké

Nezabudnite chváliť

Deti prirodzene túžia po uznaní od svojich rodičov. Nemusíte ich samozrejme chváliť od rána do večera, ale ak urobia niečo dobré, zaslúžia si vašu pozornosť a uznanie. Môžu to byť pokroky v škôlke alebo prvé úspechy v škole. Akékoľvek napredovanie by vám nemalo byť ľahostajné. Deti všetkých vekových kategórií potrebujú pozornosť rodičov. Rovnako by ste si mali nájsť čas na ich akékoľvek verejné vystúpenie. Ak pri recitovaní básničky bude aspoň jeden z rodičov v hľadisku, pôjde všetko ľahšie.

Vyhadzujte po debate

Obľúbenú hračku má každé dieťa a aj s odstupom času ju vníma ako príjemnú spomienku na detstvo. Rozhodli ste sa pri jesennom upratovaní vyhodiť vašej 6-ročnej dcére prvú bábiku? Nikdy tak nerobte bez vedomia dieťaťa. Deti sú priam magicky pripútané k niektorým hračkám. Ak ich vyhodíte potajomky, bez ich vedomia, či vysvetlenia, strata hračky sa navždy zapíše do pamäte vašej ratolesti. A v kritických situáciách vás môže vnímať ako toho, kto mu vyhodil pekné spomienky.

Viac: Radí špeciálna pedagogička: Citlivý prístup je pre postihnuté dieťa absolútne dôležitý
Kŕče v okolí pupka? Pediatrička radí, ako drobcovi pomôcť
Kreslite si, farbičky dajú vašim ratolestiam viac ako iné hračky

V tomto článku sa zaoberáme Sebavedomie ...viac Výchova ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro

Chcete budovať sebavedomie dieťaťa? V 6 rokoch môže byť už neskoro

20.09.2018
Prvé roky života sú kľúčové, rozhodnú o povahových vlastnostiach na celý život. Dokážete ich ovplyvniť včas? Čítať viac
 
VIDEO: Stopnite vzdor dieťaťa v 8 rýchlych krokoch. Ľahšie, ako sa zdá!

VIDEO: Stopnite vzdor dieťaťa v 8 rýchlych krokoch. Ľahšie, ako sa zdá!

19.09.2018
Dochádza vám trpezlivosť pri každej návšteve obchodu, ihriska alebo na návšteve? Naučte sa spraviť z výchovy premyslený systém.... Čítať viac
 
Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

Váš príbeh: Nebola to obyčajná bolesť hlavy! 4-ročná Anetka dostala mozgovú príhodu

17.09.2018
Nikto nechce myslieť na to, čo by bolo, keby záchranka neprišla tak rýchlo a keby Anetke neotvorili hlavičku hneď, ako sa dalo. Čítať viac
 
Expertka: Internet deťom nazakazujte, od smartfónov sa odučia samy

Expertka: Internet deťom nazakazujte, od smartfónov sa odučia samy

16.09.2018
Tak ako klesá počet fajčiarov, postupne klesne aj počet ľudí nonstop nalepených na displejoch. Tvrdí Jarmila Tomková, psychologička... Čítať viac
 
Ťažký prvý mesiac v škole: 3 tipy proti bolesti chrbtice

Ťažký prvý mesiac v škole: 3 tipy proti bolesti chrbtice

14.09.2018
So začiatkom školy sa záťaž na deti stupňuje. Nielen psychická, ale aj fyzická. Ako im sňať čo najviac problémov z pliec? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Znižujete deťom sebavedomie? Ktorý trest by mal byť u vás doma tabu?
Katarína Posluchová