predplatne
 
Zdravie   Pre ženy   2012   06

Tiky, škrípanie zubov, bolesti... Problémy vo vzťahu znamenajú problémy so zdravím

09.07.2012

Trpíte nevysvetliteľnými bolesťami brucha a vyšetrenie u lekára nič neodhalilo? Za vaším zdravotným problémom sa môžu ukrývať aj problémy vo vzťahu. Okrem pocitov na vracanie, sa môže objaviť aj bolesť hlavy alebo škrípanie zubami.

Partnerské nezhody môžu byť príčinou úzkosti, zmien nálad, záchvatov plaču, apatie a niekedy aj myšlienok na samovraždu.

Partnerské nezhody môžu byť príčinou úzkosti, zmien nálad, záchvatov plaču, apatie a niekedy aj myšlienok na samovraždu.Autor: Profimedia.sk

BOLESŤ HLAVY

Práve rozmýšľate nad tým, čo ste mali pri včerajšej hádke povedať inak? Nečudujte sa, že vás rozbolela hlava. Akútna bolesť hlavy naznačuje, že toho v nej jednoducho riešite priveľa. Dôležité je zhlboka sa nadýchnuť a potom všetky myšlienky dostať zo seba von. Ak partner nepočúva, keď mu o vašich problémoch hovoríte pokojným hlasom, nekričte. Tak si jeho pozornosť nevydobyjete. Nenadávajte mu, nič nevyčítajte, pokúste sa argumentovať. O problémoch jednoducho diskutovať musíte, lebo inak sa váš vzťah rúti do záhuby.

GASTRITÍDA

Bolesti brucha, pocity napínania na vracanie, niekedy i samotné vracanie môžu byť príčinou stresu. Skôr ako si dáte strčiť sondu až do žalúdka, aby ste zistili, že žiadny vred vlastne nemáte, zamyslite sa nad tým, kedy sa bolesti objavujú. Pred víkendom, keď si uvedomíte, že budete s partnerom nekonečné dva dni? Alebo už pri ceste domov z práce? Či keď sa vám na displeji telefónu objaví jeho meno? Bolesť brucha sa objavuje nielen pri jedení nevhodnej potravy, ale aj vtedy, keď príliš často prehĺtate úzkosť, nepokoj, strach, starosti a hnev.

ŠKRÍPANIE ZUBOV

Dovolia vám problémy s partnerom vôbec zaspať? Ak áno, patríte k tým šťastnejším. Menej šťastia majú tí, čo síce zaspia, ale ich stres vyústi do škrípania zubov. To je väčšinou rytmické a dochádza k nemu práve počas spánku. Nevedomky však môžeme škrípať zubami aj počas dňa. V posteli naopak môže zaviniť, že partnera vyženie spať do inej miestnosti, ba niekedy aj do cudzej postele. Ak škrípanie trvá príliš dlho, môže zapríčiniť aj stratu chrupu.

TIK POD OKOM

Mali ste v detstve tik? Sú to opakované neúmyselné kontrakcie svalov, ktoré sa objavujú najčastejšie na tvári. Neplánované mrkanie, mykanie ústami alebo nosom, ktoré sa v mladosti vytratili, sa v stresovom období môžu vrátiť. Tik sa však pri emocionálnom napätí môže objaviť aj u ľudí, ktorí ho doteraz nemali.

ALKOHOLIZMUS

Unikať od problémov pomocou alkoholu partnerské nezhody nevyrieši. Na chvíľu možno získate pocit, že realita je krajšia, ale nie nadlho. Ľudia, ktorí tejto metle ľudstva podľahnú, tvrdia, že vďaka alkoholu ich problémy vyzerajú menej vážne, občas celkom zmiznú. Vytriezvenie však opäť stŕha ružové okuliare. Žiadne partnerstvá sa alkoholom neutužia.

DEPRESIA

Partnerské nezhody môžu byť príčinou úzkosti, zmien nálad, záchvatov plaču, apatie a niekedy aj myšlienok na samovraždu. Človek v depresii je sklamaný svojím vzťahom i životom. Ak ste pripravený priznať si, že s partnerom nie ste šťastný, musíte začať konať. Keď ste už vyskúšali všetko na záchranu vzťahu, je dôležité uznať, že by vám bez neho bolo lepšie. Staré slovné spojenie „s ním zle, bez neho ešte horšie“ totiž nie je pravdivé.

NACHLADNUTIE

Možno vám to bude znieť nezmyselne, ale aj neustála nádcha je príznakom, že niečo vo vzťahu škrípe. S plným nosom necítite partnerovu vôňu, ak každú chvíľu kýchnete, nečakajte, že vás pobozká, a s boľavým hrdlom viazne aj komunikácia. Ak spotrebujete niekoľko balíčkov papierových vreckoviek každý druhý týždeň, mali by ste sa zamyslieť, či sa úmyselne nesnažíte vyhýbať vzájomnému kontaktu.

Niekedy sa problémy vo vzťahu môžu prejaviť aj bolesťou starých zahojených rán po operácii, vyliečených zlomenín alebo zhoršením alergie, astmy či ekzému.

Autor: Lenka Štefánková
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

Roztržitosť za volantom je príčinou až štvrtiny dopravných nehôd

včera
Tri štvrtiny vodičov sa tesne pred nehodou venuje veciam, ktoré znižujú ich koncentráciu, a nemôžu sa tak plne sústrediť na dianie... Čítať viac
 
5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

5 prírodných trikov pre rýchlejší rast vlasov. Vyskúšajte rozmarínovú masáž

včera
Túžite po dlhých vlasoch, ale nedarí sa vám tento sen naplniť? Vyskúšajte silu prírody a triky na rýchlejší rast vlasov. Čítať viac
 
„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

„Tabletka po” pomôže, aj keď ste ešte hormonálnu antikoncepciu nebrali

včera
V dnešnej dobe už do svadby čaká málokto a sex je bežnou súčasťou vzťahov. V každom prípade sa však treba chrániť - či už pri samotnom milovaní... Čítať viac
 
TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

TEST: Ako sa držíte za ruky? Čo prezradí spojenie dlaní o vašom vzťahu?

22.08.2019
Ak vás polovička chytí v správny moment za ruku stojí to za to. Obyčajné gesto vás vie upokojiť, ale i dodať silu. Kedy a ako ste sa držali... Čítať viac
 
Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

Veľký antistresový HOROSKOP: Čo vaše znamenie dostane rýchlo späť do pohody?

21.08.2019
Pripúšťate si veci, ktoré by ste až tak nemuseli, no neviete s tým nič urobiť. Alebo vás z ničoho nič prepadnú negatívne myšlienky?... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tiky, škrípanie zubov, bolesti... Problémy vo vzťahu znamenajú problémy so zdravím
Lenka Štefánková