predplatne
 

Aj muži sú v prechode. Hovorí sa mu andropauza

24.08.2012

Andropauza vás oberie o dlhodobý vzťah aj o nervy. Väčšina mužov v strednom veku za výkyvy svojich nálad nemôže. Vinníkom je testosterón, presnejšie, jeho nedostatok

Vravíte si, že ste mladí na tento problém? Omyl. Niektorým mužom začína testosterón ubúdať už v tridsiatke.

Vravíte si, že ste mladí na tento problém? Omyl. Niektorým mužom začína testosterón ubúdať už v tridsiatke.Autor: Profimedia.sk

„Len jeden z desiatich mužov s príznakmi andropauzy navštívi odborníka. Chlapi sa hanbia alebo problémy bagatelizujú,“ hovorí urológ profesor Ján Breza.

Viac ako 95 percent mužského testosterónu vytvárajú Leydigove bunky v semenníkoch. Zvyšok produkuje kôra nadobličiek a veľmi malé množstvá sa tvoria v bunkách mozgu. Ak hladina mužského pohlavného hormónu výrazne klesne, k slovu sa hlási andropauza. Zo zdatného, optimisticky naladeného a pozitívne mysliaceho muža sa stane nevýkonný, pesimistický a depresívný frfloš. „Charakteristickým znakom je pokles sexuálnej túžby – libida, v penise môže ubúdať hladké svalstvo, čo sa prejaví erektilnou dysfunkciou. Pacienti sa často ponosujú, že by chceli, ale nefunguje to,“ dodáva odborník.

Ak trpíte dlhodobým nedostatkom testosterónu, svalstvo celého tela stráca na objeme a sile, tuk sa hromadí v oblasti brucha a bokov, stávate sa typickým „pupkatým“ chlapom. Okrem toho môžete menej zarastať na tvári, prísť o ochlpenie na prsiach a v podbruší, mať menšie a mäkšie semenníky. Vaše prsia sa môžu zväčšiť, koža sa stáva suchou. Neuspokojte sa tým, že to všetko sú obyčajné príznaky starnutia. Andropauza totiž môže vážne ohroziť vaše zdravie. „Pri dlhodobom nedostatku testosterónu hrozí infarkt a mozgová porážka v dôsledku aterosklerózy, málokrvnosť, rovnako ako ženám v menopauze aj mužom začínajú rednúť kosti a dochádza k osteoporóze,“ varuje profesor Breza.

KTO JE NA RANE?

Vravíte si, že ste mladí na tento problém? Omyl. Niektorým mužom začína testosterón ubúdať už v tridsiatke. Pozitívna správa je, že andropauza neskolí každého. Takisto fakt, že zatiaľ čo u žien dochádza po menopauze k úplnému vyhasnutiu tvorby ženského pohlavného hormónu estrogénu, mužské telo produkuje testosterón po celý život.

Začiatok poklesu hladiny mužského pohlavného hormónu je individuálny, závisí aj od genetických daností. Po päťdesiatke sa pokles zrýchľuje, s pribúdajúcim vekom je čoraz častejší. Medzi 60- až 80-ročnými má problémy s andropauzou 20 až 30 percent mužov. Nedostatok testosterónu trápi po prekročení osemdesiatky až každého druhého muža.

Prečo dochádza k andropauze? „Lebo Leydigove bunky v semenníkoch nie sú schopné produkovať dostatok testosterónu, zvyčajne v dôsledku ich nedostatočného zásobenia krvou. Príčiny však môžu byť aj iné. Znížená funkcia semenníkov môže byť zdedená alebo spôsobená toxickými látkami, nádormi či operáciou,“ hovorí urológ.

NEMUSÍTE TRPIEŤ

Ak máte pocit, že si na vás brúsi zuby andropauza, navštívte urológa alebo sexuológa, prípadne andrológa. Strieľať odboku je zbytočné. Modrá tabletka zaručí kvalitnejšiu erekciu, chuť na sex však nedodá. Pozor na zázračné prírodné preparáty! Riskujete, že si kúpite drahý prípravok bez účinku. Nebezpečné je aj nekontrolované užívanie anabolických steroidov kúpených pod rukou. Azda najviac sa testosterón dostáva do povedomia v spojení s kulturistami, ktorí chcú nadobudnúť svalovú hmotu rýchlo a bezbolestne. Okrem hory svalov ich však spoznáte aj vďaka redším vlasom, početným vyrážkam na tvári i tele a agresivite. „Rednutie vlasov je geneticky podmienené. Na to, aby sa gén prejavil, je potrebná určitá hladina testosterónu. Ak mužovi s touto dedičnou záťažou zvýšime hladinu testosterónu na normu, môže dôjsť k zvýšenému vypadávaniu vlasov. Musíme ho na to pri predpisovaní liečby upozorniť. Pri bežnej liečbe sa snažíme hladinu testosterónu udržiavať v normálnom rozmedzí, preto agresivita nehrozí. Užívanie testosterónu musí sledovať lekár. Androgény sú pre muža veľmi dôležité, no nielen nedostatok, ale aj nadbytok môže mať za následok chorobné zmeny v organizme,“ prízvukuje odborník.

MÔŽETE PRÍSŤ SAMI

Vyšetria vás bez písomného odporúčania všeobecného lekára. Čaká vás dotazník a vstupný pohovor. Koľko testosterónu máte v tele, ukážu krvné testy. Keďže hladina hormónu počas dňa klesá, krv vám odoberú ráno, medzi 7. a 11. hodinou. „Subjektívne a objektívne príznaky, ktoré sprevádzajú nízku hladinu testosterónu, musíme potvrdiť laboratórne. Muž môže mať príznaky andropauzy, ale hladinu testosterónu normálnu. Vtedy musíme pátrať po iných príčinách. Môže mať problém so štítnou žľazou, hypofýzou, o slovo sa môžu hlásiť aj depresie,“ dopĺňa urológ a sexuológ MUDr. Martin Hrivňák.

V odbornej ambulancii vám skontrolujú semenníky, penis aj prostatu. Dôležitý je test na zistenie hladiny PSA – špecifického prostatického antigénu, ktorý potvrdí či vylúči riziko rakoviny prostaty. „Substitučná testosterónová liečba sa nesmie podávať pri rakovine prostaty alebo prsnej žľazy. Androgény nemôžu vyvolať vznik nádoru, jeho rast však urýchľujú. Prekážkou sú aj kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pečene, obličiek, cukrovka a spánkové apnoe,“ varuje odborník

Ak ste splnili všetky podmienky, vekové obmedzenie pre substitučnú liečbu nie je. Vaše sexuálne funkcie, telesná výkonnosť aj psychická pohoda by sa mali začať zlepšovať po troch až šiestich týždňoch. Chýbajúci testosterón sa do tela dodáva prostredníctvom tabletiek, náplastí a gélov alebo injekciou aplikovanou raz za tri mesiace. „Pri tabletkovej forme je nevýhodou veľké kolísanie hladiny testosterónu. Injekcie sa môžu podávať raz za tri týždne alebo raz za tri mesiace. Gély sa nanášajú na kožu každý deň, dobre sa vstrebávajú a udržujú hladinu testosterónu stabilne v norme. Nevýhodou je, že sa nesmie dávka ani raz zabudnúť. Počas vstrebávania sa gelu nesmú dotknúť ženy ani deti,“ upozorňuje MUDr. Hrivňák.

Otestujte sa:

Trápi vás niektorý z príznakov?

Ak odpoviete kladne aspoň na tri otázky, ste v tom.

Strácate radosť zo života?

Bývate mrzutý?

Znížila sa vaša telesná výkonnosť?

Zhoršuje sa vaša koncentrácia?

Trpíte poruchami spánku?

Nemáte záujem o sex?

Mávate slabšie erekcie?

Máte návaly tepla a nadmerne sa potíte?

Trápi vás suchá a drsná pokožka?

Priberáte?

V tomto článku sa zaoberáme Poruchy erekcie ...viac Spánok ...viac
Autor: Jana KOLLÁROVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

Je vám stále chladno? 7 príčin prečo ste zimomrivá viac než vaše priateľky

dnes
Patríte k tým, ktorí sa oblečú ako cibuľa, ale aj tak mrznú? Príčin, prečo to tak je, môže byť niekoľko. Čítať viac
 
Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

Trápia vás cievky, chĺpky, akné či vrásky? Využite zimný čas na skrášľovanie

včera
Zimné mesiace sú pre skrášľovacie zákroky pomocou lasera ideálne. S pokožkou dokáže zázraky! No dajte si pozor na akciové ponuky a... Čítať viac
 
Pridajte si k predsavzatiam: Krásne vlasy so stravovacím plánom

Pridajte si k predsavzatiam: Krásne vlasy so stravovacím plánom

14.01.2019
Ste ochotné kúpiť si akýkoľvek prípravok, len aby sme sa popýšili krásnou korunou krásy? No vlasy je treba pestovať zvnútra. Čítať viac
 
Pribrali ste počas menopauzy? Pozor na choré srdce! Môžu za to hormóny

Pribrali ste počas menopauzy? Pozor na choré srdce! Môžu za to hormóny

13.01.2019
Vyhasnutá činnosť vaječníkov a zmena postavy z hrušky na jablko prispievajú k srdcovo-cievnym problémom žien. Čítať viac
 
Sexi tipy na večer! Nízke podpätky a kalendár, efekt vás prekvapí

Sexi tipy na večer! Nízke podpätky a kalendár, efekt vás prekvapí

12.01.2019
Začína to byť v posteli nuda? Rozhoduje aj to, čo si obúvate a pijete. Ale nie tak, ako si myslíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Aj muži sú v prechode. Hovorí sa mu andropauza
Jana KOLLÁROVÁ