predplatne
 
Zdravie   Pre ženy   2012   01

Straší vás celulitída? Poradí vám dermatologička!

27.04.2012

Pripravili sme pre vás najčastejšie otázky a odpovede o tejto nočnej mory každej ženy. Viete, že správnou taktikou sa jej za dva mesiace môžete zbaviť? Hrbolčeky na stehnách nezanedbajte, lebo stuhnú a budú sa vás držať ako kliešte. Na otázky nám odpovedala dermatologička MUDr. Iveta Hasová.

Celulitídy sa nedá zbaviť raz a navždy!

Celulitídy sa nedá zbaviť raz a navždy!Autor: Profimedia.sk

Je pomarančová koža skutočne čisto dámskou záležitosťou?

Celulitídu má 80 až 90 percent žien. Trápi ich z dvoch hlavných dôvodov. Prvým je odlišná stavba spojivového tkaniva. Kým muži ho majú uložené priečne, dámy pozdĺžne. Navyše je oveľa elastickejšie a pružnejšie, aby sa mohlo počas tehotenstva roztiahnuť.

Druhou príčinou sú ženské hormóny estrogény, ktoré sú zodpovedné za zvyšovanie objemu cirkulujúcich tekutín, a teda i za hromadenie tukov. Zhluky zväčšených tukových buniek potom uviaznu medzi vláknami spojivového tkaniva. U mužov sú estrogény zastúpené naozaj minimálne. Čisto hypoteticky sa môže celulitída prejaviť u chorých pánov, ktorých liečba si vyžaduje lieky s obsahom estrogénov. Nikdy sa však u nich nemôže objaviť pomarančová pokožka v takej miere ako u žien.

Ako sa jej možno vyvarovať?

K vzniku celulitídy v značnej miere prispieva zlá životospráva. Najmä nevyvážená strava, málo pohybu, zlý pitný režim. Zároveň by ste sa mali vyvarovať akýchkoľvek estrogénov navyše. K rozvoju celulitídy prispieva aj užívanie hormonálnej antikoncepcie. Rizikové je pravidelné nosenie tesných odevov.

Obtiahnuté oblečenie zhoršuje cirkulačné pomery v danej oblasti, čiže sa tam ľahšie hromadia tekutiny a zhoršuje sa odplavovanie škodlivín lymfatickým systémom. Základom prevencie je zdravá strava bohatá na vitamíny, dostatočný príjem tekutín a pravidelný pohyb. Výhodu majú dámy s chlapčenskou postavou, u nich sa celulitída vyskytuje minimálne. Oveľa viac sú ohrozené Venuše.

Celulitída

Môžu vyššie stupne celulitídy prerásť do zdravotných problémov?

Tretie a štvrté štádium je spojené s bolesťami nôh. Za ťažkosťami sa skrýva výrazne hromadenie tekutín. Niekedy sú nohy naozaj viditeľne opuchnuté. Celulitída nemusí byť len v oblasti zadočka či stehien, môže postupovať aj do oblasti lýtok. Práve tie sú mimoriadne bolestivé. Nahromadené tekutiny a tuk narušujú normálny metabolizmus. Vo vysokých stupňoch celulitídy je podkožné tkanivo úplne stuhnuté.

Ktoré sú najúčinnejšie spomedzi metód boja proti celulitíde?

Najdôležitejšia je dobrá lymfodrenáž. Musí byť vždy prítomná, aj keď v kombinácii s ďalšími metódami. Vďaka nej sa stimuluje cievne zásobenie a zlepší bunkový metabolizmus. Nezáleží na tom, či je manuálna alebo pomocou prístroja. Nájdete ju aj pod pojmom endermológia. Ide o druh lymfodrenáže, ktorá sa vykonáva pomocou valčekovej masáže. Špeciálna hlavica zároveň vytvára vákuovú vlnu.

Pri boji proti celulitíde sa osvedčilo aj rozpúšťanie tukov. Dva najmodernejšie a najefektívnejšie postupy sú momentálne rádiofrekvencia a ultrazvuk. V prvom prípade sa využíva vysokofrekvenčná energia, ktorá prehreje tukové tkanivo. Tým sa zlepší metabolická aktivita a bunka zmenší svoj objem. Ultrazvukové vlny zase pôsobia na povrch tukovej bunky, jej stena sa pretrhne, obsah uvoľní a odplaví lymfatickým systémom.

Stačí pravidelne navštevovať salón alebo musím niečo urobiť aj doma?

Výsledok je vždy o spolupráci. Nespoliehajte sa len na prístroj. Ak je celulitída odrazom prírastku na hmotnosti, musí sa najprv korigovať nadváha. Najprv vyrovnajte kalorický príjem a výdaj. U štíhlych dievčat je celulitída prejavom nedostatočného pohybu.

Nemusíte začať extrémne športovať, na fyzickú aktivitu si nájdite čas tri, štyri razy do týždňa. Ak je estrogénov viac, ako má byť, ťažkostí sa nezbavíte. V niektorých prípadoch by ste pre sen o hladkej pokožke, museli vysadiť antikoncepciu. V takom prípade je to otázka vášho rozhodnutia sa pre „menšie zlo“.

Kedy mám začať s terapiou, aby som mala na dovolenke hladkú pokožku?

Keď sa odrazíte od klasických lymfodrenáží, mali by ste absolvovať minimálne dve do týždňa. Odporúča sa desať až štrnásť ošetrení, takže to vychádza približne dva mesiace pred dovolenkou.

Približne rovnako dlho trvá aj kúra, pri ktorej sa kombinuje rádiofrekvencia s ultrazvukom. Cena obidvoch procedúr sa pohybuje okolo sto eur za jedno sedenie. Tieto procedúry sa vykonávajú každé dva týždne a medzitým pravidelne chodíte na lymfodrenáž.

Môžem sa celulitídy zbaviť navždy?

Nie, vždy fungujú anticelulitídové metódy stopercentne. Čím je tkanivo fibrotickejšie, tuhšie, tým ťažšie reaguje na liečbu. Vždy je lepšie začať skôr, aby sa celulitída nedostala do vyšších štádií. So stuhnutými prútmi sa bojuje veľmi ťažko. Môže to súvisieť s vekom, ale nemusí. Poznám prípady mladých dievčat, ktoré majú geneticky hruškovitú postavu. V podstate sú štíhle, ale na problematických partiách je celulitída prítomná roky. Kým s ňou začnú niečo robiť, tkanivo je už tuhé. Naopak, stretla som sa so štyridsiatničkami, päťdesiatničkami, ktoré majú len miernu celulitídu. Počítajte s tým, že efekt všetkých dočasných bojov je dočasný. Len komplexná a doživotná zmena životosprávy prináša trvalé výsledky.

Pomáhajú krémy alebo ide len o reklamné ťahy?

Krémy aplikujete zvonku, takže efekt je viditeľný na povrchu. Pokožka sa rozjasní, hydratuje. Výživné látky a pravidelná masáž pri aplikácii vám určite neuškodia. Nenahradia však zdravú stravu a pohyb.

V časopise som videla známu tenistku, ktorá mala na stehnách hrbolčeky. Môže sa celulitída skutočne objaviť aj u aktívnych športovkýň?

Ani telo vrcholových športovkýň netvorí len svalová hmota. Každý organizmus potrebuje na správne fungovanie určitý tukový objem. Vypracovanejšia svalová hmota môže tlačiť zvnútra na tukové tkanivo, ktoré sa cez elastickú sieť kolagénových vlákien prediera viac k povrchu pokožky. Tuk je potom viditeľnejší ako pri mľandravom svalstve. U športovkýň však nejde o vysoký stupeň celulitídy.

Autor: Zdravie,Zdravie, MUDr. Iveta Hasová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

Dámy, aj vy? 4 dôvody, prečo riskujete sedením s prekríženými nohami. Netrpia len tie!

dnes
Pozícia s nohou preloženou cez druhú je pohodlná a typicky ženská. Škodí však vášmu zdraviu. Je zaujímavé, že muža by takto nikdy nenapadlo... Čítať viac
 
NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

NAJkrajšia žena je úplne obyčajná. Aké sú tajomstvá Jennifer Garner?

včera
Nielen divákov si herečka získa svojim milým, podmanivým úsmevom. Trojnásobná mama sa snaží žiť normálny život, hollywoodske maniere... Čítať viac
 
8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

8 problémov v podbruší: Rozoznáte zápal slepého čreva od cysty na vaječníku?

20.05.2019
Už ste si zvykli, že raz za mesiac sa skrúcate v kŕčoch? Ale čo, keď sa bolesť objaví nečakane? Viete, čo sa za ňou môže skrývať?  Čítať viac
 
Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

Záhadná endometrióza. Krutá bolesť nemá vysvetlenie, vyliečite sa?

19.05.2019
Súčasná medicína nemá presnú odpoveď na to, prečo endometrióza vzniká. Čítať viac
 
Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

Svrbenie, pálenie, nepríjemný výtok? Môže to byť vinník, ktorý vám nenapadol

17.05.2019
Príčiny kvasinkovej infekcie sú aj v životospráve či v hygienických návykoch. Možno treba zmeniť, čo iným ženám vadiť vôbec nemusí.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Straší vás celulitída? Poradí vám dermatologička!
Zdravie
Zdravie
MUDr. Iveta Hasová