3 dôležité odporúčania natrénujú pamäť do vysokého veku

11.08.2017

Trpia ňou desiatky tisícov Slovákov. Nedovoľte, aby sa jedného dňa prejavila aj u vás a urobte proti nej účinné opatrenia.

Demencia nemá radá trénované mozgy.

Demencia nemá radá trénované mozgy. Autor: Shutterstock.com

Demencia je neuronegeneratívne ochorenie. Neuróny v mozgu pri ňom postupne odumierajú a nové sa nevytvárajú. Začína celkom nevinne. Človek si občas niečo niekde založí a nevie to nájsť, v chladničke sa objaví hrebeň a podobne. Toto všetko sa môže stať aj zdravému človeku, pri demencii sú však takéto príhody čoraz častejšie a stav sa postupne zhoršuje.

Postihnutý sa stáva zmätený, v ťažkých prípadoch veľakrát ani nevie kde je a kto je, ani kto sú ľudia okolo neho, aj ak sú to jeho najbližší príbuzní. Demencia dokáže celkom zmeniť aj osobnosť. Inak veselý a spoločenský človek sa môže zmeniť na úzkostlivého a nevrlého. Liečba demencie zatiaľ neexistuje, je možné len spomaliť jej priebeh.

Zaujímavosti: 

Výskumníci vyhodnotili stovky štúdií a dospeli k tomu, že tri veci dokážu vo významnej miere znížiť stratu pamäti, ktorá demenciu sprevádza. Všetky odporúčania sú spojené so životným štýlom a sú pomerne jednoduché, ak si človek už raz na ne zvykne.

1. Pravidelné cvičenie zmení chémiu v mozgu

Zdravý mozog sa podľa odborníkov spája s pravidelným cvičením. Analýza dostupných dát však neodhalila presnejšie, o aké športy presne by malo ísť. Základom je teda ostať sa hýbať. Nezabúdajte na kardio aktivity, akými sú beh, chodenie, bicyklovanie alebo plávanie. Je dôležité nájsť si taký druh aktivít, ktoré vás budú baviť, aby ste ich boli schopní vykonávať s radosťou naozaj pravidelne.

Úžasné zistenie! Toto s vami spraví pohyb 50 minút pred skúškou 

Výskum na Goetheovej univerzite vo Franfurkte odhalil, ako pravidelné cvičenie vplýva na metabolizmus mozgu. Pozitívne ovplyvňuje hladiny cholínu. Koncentrácia tejto látky sa zvyšuje pri strate nervových buniek, ako je to napríklad pri Alzheimerovej chorobe, jednej z foriem demencie. Ak ho je málo, dochádza k strate pamäti aj koncentrácie. V skúmanej skupine, v ktorej dobrovoľníci od 65 do 85 rokov cvičili denne pol hodinu, ostávali hladiny cholínu stabilné. V kontrolnej skupine naopak stúpali. Tieto výsledky naznačujú, že cvičenie môže nervové bunky v mozgu ochrániť.

Viac: 

2. Demencii nahráva aj neliečený vysoký tlak

Ďalší dôvod navyše, prečo si udržiavať krvný tlak v normálnych hodnotách. Niektoré výskumy ukázali, že optimalizovanie tlaku, obzvlášť vo veku 35 až 65 rokov, znižuje pravdepodobnosť vzniku demencie. Podobnú súvislosť ukázali aj výskumy ohľadom Alzheimerovej choroby. Podľa nich niektoré lieky na tlak šance dostať túto zákernú chorobu znižujú. Nie je pritom dôležité o aký liek presne ide, ale o to, aby dokázal tlak udržať pod kontrolou.

3. Cvičená viac vydrží

Pomôcť môžu rôzne aktivity, ktoré sú zamerané na zlepšenie pamäti, riešenie problémov a iných zručností. Nemusí ísť hneď o veľké intelektuálne výkony. Dôležité je, aby aj starší ľudia žili aktívne, rozvíjali svoje záľuby, stretávali sa s ľuďmi, komunikovali, vymieňali si skúsenosti, jednoducho sa niečím stále zaoberali.

Odložte mobil do inej miestnosti. Neverili by ste, ako vás smartfón ohlupuje 

Istý výskum napríklad odhalil, že ľudia s vyšším vzdelaním trpia demenciou o niečo zriedkavejšie. Je to zrejme spôsobené vyššou mentálnou stimuláciou počas celého života. Na čulú myseľ však netreba nevyhnutne vyštudovať vysokú školu. Odborníci odporúčajú, aby ľudia neprestávali byť zvedaví, zaujímali sa o svoje okolie. Pomôcť môže aj čítanie, spoločenské hry, krížovky, alebo práca v záhrade.

Oddýchnite si od mobilov a utečte do sveta kníh: Aha, koľko užitočných vecí stihnete 

A čo strava?

Rôzne druhy stravovania prekvapivo nepriniesli očakávaný efekt. Odborníci nevedia spoľahlivo odporučiť žiadny typ stravy, ktorý by dokázal predchádzať vzniku demencie. Predbežne uprednostňujú stravu bohatú na celozrnné výrobky, ovocie, zeleninu, nízkokalorické mliečne výrobky.

Potešíme vás:

V tomto článku sa zaoberáme Pamäť ...viac
Autor: Zuzana Palátová
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Nová nádej proti rakovine! Experti ju našli tam, kde by ste nečakali

Nová nádej proti rakovine! Experti ju našli tam, kde by ste nečakali

dnes
Len niekoľko dní je na svete objav, ktorý sa zrejme zapíše do dejín medicíny. Lekári zo susedného Česka majú čerstvý tromf proti rakovine.... Čítať viac
 
VIDEO: Čo môže odhaliť EKG a ako prebieha?

VIDEO: Čo môže odhaliť EKG a ako prebieha?

včera
U štyridsiatnikov je vyšetrenie pomocou EKG súčasťou preventívnej prehliadky. Nemajte z neho strach, vyšetrenie je bezbolestné.... Čítať viac
 
Príznaky mozgovej príhody podceňujeme. Neurológ radí, ako jej predísť

Príznaky mozgovej príhody podceňujeme. Neurológ radí, ako jej predísť

10.12.2017
To, či vám cievna mozgová príhoda život len poznačí, alebo úplne zničí, závisí od toho, ako rýchlo dostanete liečbu, hovorí profesorka... Čítať viac
 
Milujú choroby a nemocnice. Desivá diagnóza privádza lekárov do šialenstva

Milujú choroby a nemocnice. Desivá diagnóza privádza lekárov do šialenstva

09.12.2017
Kým hypochondri si príznaky namýšľajú bez klinických vonkajších prejavov, ľudia s Münchhausenovým syndrómom si ich vedome vyvolávajú... Čítať viac
 
Umelé srdce pacientovi v Čechách zachránilo život. Chirurgovia sa zapísali do dejín!

Umelé srdce pacientovi v Čechách zachránilo život. Chirurgovia sa zapísali do dejín!

08.12.2017
Niekoľkohodinový operačný zákrok štrnásťčlenného tímu bol mimoriadne náročný, no úspešný. Srdce bije a pacient je odpojený od prístrojov.... Čítať viac
 
 

wanda.sk