Ako si poradiť so sennou nádchou?

01.06.2008

Už zúri! Zaslzené oči, večne upchatý nos a podnebie svrbiace do zbláznenia. Aj to so sebou nesie civilizačná choroba v podobe sennej nádchy. Nech už je jej príčinou ktorýkoľvek alergén, nepodceňujte ju. Ak ju nebudete liečiť, prerastie do astmy!

Alergické ochorenia, medzi ktoré patrí aj alergická nádcha, ľudovo nazývaná senná, zasahujú všetky systémy: dýchací, tráviaci, kardiovaskulárny aj kožu. Príčinou jej vzniku sú zmeny v imunitnom systéme. Medicína zatiaľ nevie, čo tieto zmeny spôsobuje, pozná len alergény, ktoré sennú nádchu spúšťajú najčastejšie. Patrí k nim peľ tráv, burín a stromov. Vo vzduchu sa nachádza od konca januára do konca októbra.

Dva mesiace, ktoré alergikom zostávajú, sú príliš krátky čas na to, aby si od nepríjemností oddýchli. Vynikajúco ich však môžu využiť práve na to, aby sa dali otestovať v alergiologickej ambulancii. Eva z Nového Mesta nad Váhom sa stala alergičkou po pôrode druhého dieťaťa.

„Zistili mi, že som polyvalentný typ, dokonca som alergická i na niektoré druhy potravín. Ale najviac ma trápili kvitnúce trávy. Okrem kýchania, napuchnutých očí, nádchy a sústavne plného nosa som mávala i ekzém. Objavoval sa mi na pravej ruke medzi prstami. Nepríjemne štípal, svrbel a bol neestetický. Rôzne mastičky a krémy mi pomáhali len dočasne,“ hovorí o boji so sennou nádchou a pridruženou alergiou Eva, ku ktorej sa pridáva aj Táňa Tesárová.

„Ja si vlastne ani nepamätám obdobie bez alergie. Alergickú reakciu mi spôsobuje peľ, trávy a buriny. A taktiež ma trápia aj plesne a roztoče. Citrusy môžem jesť tiež len výnimočne a po rybách by som ležala už na nemocničnom lôžku,“ vyratúva Táňa, ktorej telo precitlivene reaguje na inak neškodné látky.

CHOROBA IDE S DOBOU
„Senná nádcha, ako aj ďalšie alergie, je civilizačné ochorenie. Jej nárast je za posledných dvadsať rokov dosť dramatický. Podpisuje sa pod ňu životný štýl, genetické danosti aj prostredie,“ vymenúva MUDr. Klára Kossárová, imunoalergiologička a výkonná riaditeľka Združenia astmatikov, podľa ktorej môžeme byť alergickí takmer na všetko.

„Či už sú to pele, roztoče, plesne, prach, výlučky a srsť alebo bežné potraviny. Senná nádcha je však alergia na rôzne druhy peľov, ich zrniečok vo veľkosti od päť do dvanásť mikrometrov. Najagresívnejší alergén je pritom peľ brezy a ambrózie. Dráždivé sú pele samičích rastlín, ktoré prenáša vietor. Peľové zrno sa môže narušiť, napríklad aj prítomnosťou škodlivých chemických látok v ovzduší. Vtedy vypudí agresívnu bielkovinu, ktorá dráždi horné dýchacie cesty,“ vysvetľuje odborníčka.

„Pri vdychu sa alergény peľu uložia na sliznici nosa. Pri kontakte s nimi telo vylúči histamín a iné látky, vyvolávajúce alergickú reakciu. Tie podráždia sliznicu a hlienové žľazy a vyvolajú opuch, svrbenie a slzenie,“ hovorí doktorka Kossárová. Podľa odborníkov sa alergické príznaky môžu prejaviť v ktoromkoľvek veku.

U oboch pohlaví platí, že alergická nádcha je najsilnejšia počas neskorej puberty, stabilizuje sa počas mladého produktívneho veku a v strednom až staršom veku postupne slabne. Ak si nie ste istí, či vás naozaj trápi alergická nádcha, alebo je to len podráždenie, musíte vyhľadať alergiológa, ktorý vám pomocou testov zistí presný alergén.

ŤAŽKO ZOHNAŤ TERMÍN
„Onedlho už nebudeme vedieť, kedy máme na sennú nádchu pacientov testovať,“ sťažuje sa lekárka Klára Kossárová na podmienky, ktoré diktujú klimatické zmeny. „Doteraz sme testovali na jeseň a v zime, keď nie je vo vzduchu prítomný žiadny peľový alergén. No minulý rok ambrózia kvitla až do polovice decembra a v januári už zakvitla lieska!“

A na čo sa pripraviť? Testovanie je buď kožné, alebo krvné. Kožné testy sa robia najčastejšie, sú lacnejšie, rýchlejšie a veľmi spoľahlivé. Výsledok kožného prick testu je známy o dvadsať minút, neskorá odpoveď organizmu sa prejaví do 48 hodín. Krvné testy, zisťujúce v krvi protilátky, sú podstatne drahšie a ich výsledok je známy najskôr o sedem dní. Alergiológ robí najčastejšie prick testy na vnútornej strane predlaktia. Vo vzdialenosti dvoch centimetrov nakvapká roztok s alergénom. V mieste kvapnutého roztoku potom kožu pomocou ihly poškrabká. Ak miesto vpichu opuchne, svrbí alebo bolí, ste alergickí presne na tú látku, ktorú vám tam lekár aplikoval.

O LIEKOCH ROZHODUJE LEKÁR
Liečbu nasadí alergiológ podľa výsledkov testov. Najlepšia možnosť liečby podľa doktorky Kossárovej je znižovanie precitlivenosti postupne sa zvyšujúcimi dávkami alergénu: „Dlho sme tvrdili, že ak sa človek nachádza v blízkosti alergénu, bude sa mať čoraz horšie. No potvrdil sa opak. Postupné privykanie si na alergén sa osvedčilo. Alergikovi dávame dva-, trikrát týždenne v malých dávkach alergén vo forme kvapiek. Dávky alergénu postupne zvyšujeme, čo buduje imunitu a tolerovanie alergénu,“ hovorí odborníčka o hyposenzibilizačnej či antigén-špecifickej imunoterapii, ktorá sa vo svete i u nás v súčasnosti považuje za najlepšiu liečbu. „Je veľmi účinná. Treba ju užívať tri až päť rokov a dávku neznižovať."

V tomto článku sa zaoberáme Astma ...viac
Autor: Libuša VIKOROVÁ

Ďalšie články z tejto sekcie

Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

Pozeráte TV viac ako 5 hodín denne? Toto sa začne diať s vaším telom

včera
Radi vysedávate pred telkou? Nepreháňajte to! Japonskí vedci zistili, že trávenie času pri televízore zvyšuje vážne zdravotné riziká.... Čítať viac
 
FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

FOTO: Zabúdate piť vodu? Týchto 7 jedál vás zachráni, prirodzene hydratujú

20.02.2017
Aj vám sa stáva, že prídete po práci domov a zistíte, že ste cez deň takmer nič nevypili? Doháňať všetko večer nie je správne. Zabaľte... Čítať viac
 
FOTO: Slávni cukrovkári. Ako chutí sladký život plný obmedzení?

FOTO: Slávni cukrovkári. Ako chutí sladký život plný obmedzení?

19.02.2017
Cukrovka vám nemusí prekaziť ani tie najsmelšie životné plány, potvrdzuje Veronika Balcová (23), vlaňajšia finalistka Miss Universe.... Čítať viac
 
Poškriabaná rohovka či snežná fatamorgána. Neverili by ste, čo sa prihodí pri zimnom šantení

Poškriabaná rohovka či snežná fatamorgána. Neverili by ste, čo sa prihodí pri zimnom šantení

18.02.2017
Stalo sa vám, že ste na svahu nevideli ani na centimeter pred seba a už vôbec nie pod seba? Jasné svetlo a biely terén klamlivo splývajúci... Čítať viac
 
Nadmerné potenie vyrieši kúpeľ vo vaničke či chirurgický zákrok

Nadmerné potenie vyrieši kúpeľ vo vaničke či chirurgický zákrok

17.02.2017
Ak mokré mapy pod pazuchami nevyrieši antiperspirant, musia nastúpiť tvrdšie zbrane. Zachrániť vás môže napríklad aj prúd. Čítať viac
 
 

wanda.sk