Atopický ekzém nepotrebuje more. Pomôžu vám umelé lúče

19.08.2017

Ste atopik? Slniečko a pobyt pri vode môže vašej pokožke prospieť, ale aj ju poškodiť. Ide o to, v akom stave sa aktuálne vaša koža nachádza.

Morská voda môže byť skvelá, poraďte sa ale najprv s dermatológom, či aj pre vašu pokožku.

Morská voda môže byť skvelá, poraďte sa ale najprv s dermatológom, či aj pre vašu pokožku.Autor: Profimedia.sk

Podľa kožnej lekárky MUDr.  Michaely Duchoňovej z kliniky v Bratislave-Jarovciach sa u niektorých pacientov atopická dermatitída  v lete zlepší, u iných zhorší. Na pokožku totiž vplývajú aj ďalšie faktory ako potenie,  kúpanie v bazéne alebo v mori či  pobyt v prírode. 

Nádejná liečba akné a ekzémov: Natrite sa priateľskými baktériami

More nie je všemocné

Mnohí pevne veríme, že pobyt pri mori je pre nezdravú pokožku priam balzam.  No to, či sa budete slniť doma v záhrade alebo pri mori nie je podľa odborníčky rozhodujúce, pretože slnko je všade rovnaké. Iné je to ale s vodou. Atopici totiž majú porušenú kožnú bariéru. „Koža stráca hydratáciu a cez drobné rany sa môžu dostať dovnútra alergény aj infekcia. Ak máte zápalové ložiská, pobyt v slanej morskej vode stav atopickej dermatitídy zhoršuje. V prípade stabilizovaného ekzému vám naopak pobyt pri mori prospeje. Najmä z pohľadu oddychu a relaxácie. Vyhýbajte sa ale letoviskám s pieskovou plážou. Drobný, drsný piesok výrazne dráždi atopickú kožu,“ upozorňuje doktorka Duchoňová. 

Koniec trápenia menom atopický ekzém

Hľadajte minerálne UV filtre

Rovnako môže atopikov podráždiť aj chlórovaná voda v bazéne. Ak nemáte zápalové prejavy, môžete si zaplávať, nezabúdajte však na nasledujúce ošetrenie kože. Najskôr sa osprchujte a potom sa natrite mastnejším emolienciom, ktoré posilní ochrannú bariéru kože. Pri pobyte na slnku dodržujte základné pravidlá opaľovania. Práve krémy či oblečenie vás ochránia pred spálením a zhoršením ekzému. „Vyberte si prípravok, ktorý neobsahuje možné alergény. Niektoré opaľovacie krémy sú parfumované, prifarbované. Inak neškodné chemické filtre môžu byť pre atopika alergény. Pokožku podráždia, prípadne vyvolajú svrbenie, začervenanie či vyrážky. Ideálna je dermatokozmetika z lekárne s minerálnymi filtrami, označujú sa aj ako fyzikálne,“ radí odborníčka. 

S keratózou na slnku vypekať neoplatí. Pozor aj na fľaky a červené žilky

So psoriázou k Mŕtvemu moru

Za psoriázou sa skrýva nadmerná tvorba kožných buniek. To, čo normálne trvá mesiac, prebehne u psoriatikov za tri dni. Na koži sa potom objavujú drsné červené plochy, na ktorých sa vyskytujú šupiny. Obdobia bez príznakov sa striedajú so vzplanutiami. „Psoriatikom slnko pomáha. Ideálne je v kombinácii s kúpaním v Mŕtvom mori, lebo slaná voda bohatá na minerály im veľmi prospieva. Ak má mať pobyt pri mori efekt, určite nestačí týždeň. Ideálne sú troj- až štvortýždňové pobyty,“ radí kožná doktorka MUDr. Haviarová. 

Ako v liečbe atopickej dermatitídy, tak aj u psoriázy sa využíva liečebná fototerapia. Ak teda nemáte namierené k moru, nič si z toho nerobte. Slniečko aj tak nie je všemohúce. „Ide o špecifické vlnové dĺžky slnečného žiarenia, ktoré majú terapeutické účinky. Terapia prebieha v ambulantných podmienkach, pod dohľadom lekára a prispôsobuje sa konkrétnemu pacientovi. Slnenie ju nenahrádza,“ vysvetľuje doktorka Duchoňová. 

Trápia vás kožné problémy? Toto je účinný zázrak z lona prírody

V tomto článku sa zaoberáme Atopický ekzém ...viac Psoriáza ...viac
Autor: Katarína Posluchová, Martina Palovčíková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Hrozba väčšia ako rakovina, spustia ju antibiotiká! Pomôže 10 zásad

Hrozba väčšia ako rakovina, spustia ju antibiotiká! Pomôže 10 zásad

včera
Ako zvládneme nemocničné infekcie, keď neustále klesá účinnosť antibiotík? Čítať viac
 
Viete, čo je to imunomodulačná liečba?

Viete, čo je to imunomodulačná liečba?

včera
Asi každý už niekedy v živote počul slovo ,,imunomodulácia". Ide o ovplyvňovanie imunity s cieľom upraviť, čiže modulovať funkcie... Čítať viac
 
8 vážnych chorôb, ktoré vyčítate z tváre. Čo prezradia škvrny či suché pery?

8 vážnych chorôb, ktoré vyčítate z tváre. Čo prezradia škvrny či suché pery?

23.11.2017
Je len pár ochorení, pri ktorých skúsenému doktorovi stačí pohľad a vie, čo vás trápi. S našim prehľadom to pre začiatok zvládnete aj... Čítať viac
 
Zubnú preventívku si nenechajte na koniec roka. Veríte tomuto omylu?

Zubnú preventívku si nenechajte na koniec roka. Veríte tomuto omylu?

22.11.2017
V závere roka býva v ambulanciách stomatológov mimoriadne rušno. Ak ste doteraz prehliadku zubov odlkladali, aj vďaka vám sa zrejme... Čítať viac
 
Štvrťmilióna odpovedí denne

Štvrťmilióna odpovedí denne

22.11.2017
Okysličená krv putuje zo srdca do celého tela, červené krvinky do jednotlivých orgánov distribuujú kyslík a potom sa krv, už bez kyslíku,... Čítať viac
 
 

wanda.sk