Atopický ekzém nepotrebuje more. Pomôžu vám umelé lúče

19.08.2017

Ste atopik? Slniečko a pobyt pri vode môže vašej pokožke prospieť, ale aj ju poškodiť. Ide o to, v akom stave sa aktuálne vaša koža nachádza.

Morská voda môže byť skvelá, poraďte sa ale najprv s dermatológom, či aj pre vašu pokožku.

Morská voda môže byť skvelá, poraďte sa ale najprv s dermatológom, či aj pre vašu pokožku.Autor: Profimedia.sk

Podľa kožnej lekárky MUDr.  Michaely Duchoňovej z kliniky v Bratislave-Jarovciach sa u niektorých pacientov atopická dermatitída  v lete zlepší, u iných zhorší. Na pokožku totiž vplývajú aj ďalšie faktory ako potenie,  kúpanie v bazéne alebo v mori či  pobyt v prírode. 

Nádejná liečba akné a ekzémov: Natrite sa priateľskými baktériami

More nie je všemocné

Mnohí pevne veríme, že pobyt pri mori je pre nezdravú pokožku priam balzam.  No to, či sa budete slniť doma v záhrade alebo pri mori nie je podľa odborníčky rozhodujúce, pretože slnko je všade rovnaké. Iné je to ale s vodou. Atopici totiž majú porušenú kožnú bariéru. „Koža stráca hydratáciu a cez drobné rany sa môžu dostať dovnútra alergény aj infekcia. Ak máte zápalové ložiská, pobyt v slanej morskej vode stav atopickej dermatitídy zhoršuje. V prípade stabilizovaného ekzému vám naopak pobyt pri mori prospeje. Najmä z pohľadu oddychu a relaxácie. Vyhýbajte sa ale letoviskám s pieskovou plážou. Drobný, drsný piesok výrazne dráždi atopickú kožu,“ upozorňuje doktorka Duchoňová. 

Koniec trápenia menom atopický ekzém

Hľadajte minerálne UV filtre

Rovnako môže atopikov podráždiť aj chlórovaná voda v bazéne. Ak nemáte zápalové prejavy, môžete si zaplávať, nezabúdajte však na nasledujúce ošetrenie kože. Najskôr sa osprchujte a potom sa natrite mastnejším emolienciom, ktoré posilní ochrannú bariéru kože. Pri pobyte na slnku dodržujte základné pravidlá opaľovania. Práve krémy či oblečenie vás ochránia pred spálením a zhoršením ekzému. „Vyberte si prípravok, ktorý neobsahuje možné alergény. Niektoré opaľovacie krémy sú parfumované, prifarbované. Inak neškodné chemické filtre môžu byť pre atopika alergény. Pokožku podráždia, prípadne vyvolajú svrbenie, začervenanie či vyrážky. Ideálna je dermatokozmetika z lekárne s minerálnymi filtrami, označujú sa aj ako fyzikálne,“ radí odborníčka. 

S keratózou na slnku vypekať neoplatí. Pozor aj na fľaky a červené žilky

So psoriázou k Mŕtvemu moru

Za psoriázou sa skrýva nadmerná tvorba kožných buniek. To, čo normálne trvá mesiac, prebehne u psoriatikov za tri dni. Na koži sa potom objavujú drsné červené plochy, na ktorých sa vyskytujú šupiny. Obdobia bez príznakov sa striedajú so vzplanutiami. „Psoriatikom slnko pomáha. Ideálne je v kombinácii s kúpaním v Mŕtvom mori, lebo slaná voda bohatá na minerály im veľmi prospieva. Ak má mať pobyt pri mori efekt, určite nestačí týždeň. Ideálne sú troj- až štvortýždňové pobyty,“ radí kožná doktorka MUDr. Haviarová. 

Ako v liečbe atopickej dermatitídy, tak aj u psoriázy sa využíva liečebná fototerapia. Ak teda nemáte namierené k moru, nič si z toho nerobte. Slniečko aj tak nie je všemohúce. „Ide o špecifické vlnové dĺžky slnečného žiarenia, ktoré majú terapeutické účinky. Terapia prebieha v ambulantných podmienkach, pod dohľadom lekára a prispôsobuje sa konkrétnemu pacientovi. Slnenie ju nenahrádza,“ vysvetľuje doktorka Duchoňová. 

Trápia vás kožné problémy? Toto je účinný zázrak z lona prírody

V tomto článku sa zaoberáme Atopický ekzém ...viac Psoriáza ...viac
Autor: Katarína Posluchová, Martina Palovčíková
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Novinka proti chrípke: Vedci vymysleli vakcínu bez boľavého pichania

Novinka proti chrípke: Vedci vymysleli vakcínu bez boľavého pichania

včera
Na čo sa trápiť bolesťou, keď to ide inak? Nové očkovanie má pomôcť prelomiť strach z ihly tisícky nešťastníkov. Čítať viac
 
Chrípka alebo len nádcha? V žiadnom prípade nasilu nesmrkajte!

Chrípka alebo len nádcha? V žiadnom prípade nasilu nesmrkajte!

19.09.2017
Nielen zvýšenie telesnej teploty je príznakom boja imunitného systému s vírusovou infekciou. Nádcha ide s chrípkou ruka v ruke. Viete... Čítať viac
 
Tento piatok ruku na srdce! Príďte si zdarma preveriť jeho kondíciu

Tento piatok ruku na srdce! Príďte si zdarma preveriť jeho kondíciu

18.09.2017
Kontrola najdôležitejšieho orgánu v tele vám zaberie len pár minút. Bola by škoda ju nevyužiť! Čítať viac
 
Váš príbeh: Katke vyberali nádor na mozgu zaživa, zachránilo ju bábätko

Váš príbeh: Katke vyberali nádor na mozgu zaživa, zachránilo ju bábätko

17.09.2017
Zo sedemapolhodinovej operácie vlastného mozgu si pamätá takmer každú minútu. Prespala len to, keď jej zatvárali a otvárali lebku... Čítať viac
 
Kvapkať si preventívne? O zrak predsa prísť nechcete

Kvapkať si preventívne? O zrak predsa prísť nechcete

16.09.2017
Čo je väčšie zlo? Kvapky, ktoré majú minimálne vedľajšie účinky, alebo žiadna liečba, pričom môže vzniknúť vážne ochorenie? Čítať viac
 
 

wanda.sk