predplatne
 

Koľko stojí rakovina?! Aké náklady idú na jej liečbu?

13.09.2019

Liečba mnohopočetného myelómu, jednej formy rakoviny krvi, vyjde na státisíce eur.

Nádorové ochorenia krvi tvoria až 7% všetkých prípadov rakovín.

Nádorové ochorenia krvi tvoria až 7% všetkých prípadov rakovín. Autor: Shutterstock

Hematologické malignity sú nádorové ochorenia krvi, krvotvorných buniek a lymfatického systému. Zo 140 typov nádorov sú najčastejšie leukémie, lymfómy a myelómy. Na Slovensku sa podľa európskej onkologickej databázy EUCAN odhaduje 5-ročný výskyt hematologických malignít na 3 616 pacientov.

Podľa analýzy, ktorú predstavil vedúci Ústavu zdravotníckych disciplín Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Robert Babeľa, tvoria priame náklady 261 475 eur. K tomu sa však pripočítavajú aj nepriame náklady. Štát vyjde jeden pacient na 147 596 eur od diagnostikovania po smrť. čo je viac ako tretina celkových nákladov.

Čítajte: Karel Gott bojuje s akútnou leukémiou. Ako sa toto ochorenie prejavuje a lieči?

Spomínané údaje zverejnili už minulý rok. Odborníci však upozorňujú, že napriek veľkým posunom v tejto oblasti má Slovensko stále čo doháňať. „Je dobré, aby štát vedel, aké celkové náklady sú potrebné na pacientov s vážnymi a najmä často sa vyskytujúcimi onkologickými ochoreniami. Iba to nám umožní dlhodobo správne plánovať,“ vysvetľuje Babeľa.

Zdravotný a sociálny systém je potrebné prepojiť

Z dlhodobého hľadiska by sa štát mal pozerať na jednotlivé diagnózy komplexne: nielen z pohľadu zdravotných, ale aj sociálnych nákladov. „Tieto dva systémy by mali byť prepojené a pri vstupe nových zdravotníckych inovácií by mal byť hodnotený ich prínos z oboch uhlov pohľadu,“ dodáva Babeľa.

Rakovine pankreasu predchádza jeho zápal. Rozpoznáte príznaky?

„Hlavným cieľom analýzy bolo identifikovať a zhodnotiť rozdiely v dostupnosti liečby rakoviny krvi v rámci krajín strednej Európy,“ priblížil jeden z autorov štúdie Márk Molnár. V štúdii sa hodnotila aktuálnosť klinických odporúčaní, prístup k úhrade liečby, dostupnosť relevantných klinických dát a úloha, ktorú v systéme hrajú pacientske organizácie. 

Srdcové zlyhávanie si dlho nevšimnete. Sledujte signály! 7 rád pomôže predísť infarktu

Okrem Slovenska bolo do štúdie zahrnuté aj Poľsko, Česká republika, Maďarsko Slovinsko, Chorvátsko, Rumunsko a Bulharsko. Na porovnanie boli zvolené tri západoeurópske krajiny: Rakúsko, Francúzsko a Nemecko. Slovensko by sa podľa neho tiež malo vysporiadať s manažmentom klinických registrov a zdravotníckych databáz. Malo by aj sformalizovať postavenie pacientskych organizácií v rozhodovacích procesoch.

Čítajte tiež: 

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac
Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

včera
Už zajtra bude polícia od rána hliadkovať na priechodoch pre chodcov v rámci 10-teho ročníka osvetovej akcie Deň bielej palice. Čítať viac
 
Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

13.10.2019
Ak sa nechcete zvíjať v nepredstaviteľných bolestiach, potrebujete jesť a piť veci, ktorým ste sa možno v dobrej viere vyhýbali. Čítať viac
 
Našli vám uzlík v štítnej  žľaze? Čo vám hrozí a prečo ich je čoraz viac?

Našli vám uzlík v štítnej žľaze? Čo vám hrozí a prečo ich je čoraz viac?

13.10.2019
U niekoho sa uzlík na štítnej žľaze ohlási, no existuje aj veľká skupina ľudí, ktorí o ňom ani netušia. Uzlík môže dať o sebe vedieť... Čítať viac
 
Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

12.10.2019
Zub vám môže odumrieť aj bez úrazu, teda bez zjavnej príčiny. Ak sem-tam zabolí, mení farbu alebo prestane reagovať na studené a nebodaj... Čítať viac
 
Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

11.10.2019
Chrípková sezóna sa začala, no v niektorých lekárňach ešte stále chýbajú vakcíny. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Koľko stojí rakovina?! Aké náklady idú na jej liečbu?
TS
lua