predplatne
 

Bolesť v podbruší hlási kamene. Ako ich dostať von a opäť si ich nevyjesť?

01.11.2018

Dobroty ako čokoláda, lupáčiky, ale aj oriešky, fazuľa či cvikla môžu prispieť k tomu, že vás znenazdajky prepadne neznesiteľná bolesť.

Obličkové kamene môžu zablokovať odtok moču.

Obličkové kamene môžu zablokovať odtok moču. Autor: Shutterstock

Urolitiáza je ochorenie, pri ktorom sa v močovom trakte tvoria pevné kryštáliky, ľudovo kamene. Presná príčina ich vzniku u väčšiny nie je známa, no spravidla ide o viacero faktorov, ktoré ovplyvňujú chemické zloženie moču. „Majiteľom“ takýchto kameňov môžete byť aj bez toho, aby ste o nich tušili.

SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

Výskyt na Slovensku je pol až jedno percento obyvateľov, pričom mužov je o niečo viac ako žien. „Bezpríznakové obličkové kamene sa najčastejšie náhodne nájdu v obličkových kalichoch,“ potvrdzuje nefrológ docent Martin Demeš, prednosta I. internej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Tí šťastnejší s nimi bezproblémovo žijú celé roky, prípadne ich nepozorovane vymočia a nepotrebujú špeciálnu liečbu.

Na čo čakajú?

Utajené kamene však môžu spôsobovať chronické problémy a vyvolávať opakujúce sa infekcie obličiek. Alebo ich prezradí až prudká bolesť pri kolike, keď sa kameň uvoľní z obličiek a pri prechode močovými cestami sa niekde zakliní.

Bolesť sa zvykne šíriť z bedrovej oblasti do podbrušia až k pohlavným orgánom. Môže ju sprevádzať nevoľnosť alebo vracanie.

Vyšetrenie spravidla ukáže krv v moči. Ak sa objaví aj zvýšená teplota, kameň už zrejme zablokoval odtok moču a spustila sa infekcia. Preto pri obličkovej kolike netreba čakať, kým sa stav zlepší, ale zájsť hneď k lekárovi.

Pod nôž či na WC? 

Kamene do 5 milimetrov vďaka predpísaným liekom zrejme vymočíte. Operácia je zriedkavá. Ak kameň nevymočíte, rozbijú ho pomocou zavedeného endoskopu, prípadne pomocou rázových vĺn.

„Obličkové kamene, ktoré sú väčšie ako päť milimetrov môžu zablokovať odtok moču,“ upozorňuje nefrológ. Niekedy je dokonca potrebná operácia. Preto je najlepšie ku kameňom sa vôbec neprepracovať.

Obličkové kamene sú ako bumerang. Ničí ich nová liečba, fit ste zakrátko!

Veľa pite

Jednoduché preventívne opatrenia sa týkajú najmä stravy.

10 plusov citrónovej šťavy. Ak ich poznáte, určite ste dnes už pohár vypili 

„Úprava by mala spočívať vo zvýšení príjmu ovocia, najmä citrusov, a zeleniny. Tieto potraviny obsahujú látky, ktoré bránia tvorbe obličkových kameňov,“ odporúča docent Demeš. Potrebné je aj dostatočné pitie.

„Štúdie naznačujú, že príjem tekutín, ktorý má za následok vymočenie aspoň jeden a pol litra moču denne, chráni pred tvorbou močových kameňov. Môžete si merať objem moču alebo sledovať jeho farbu. Ak je tmavý, treba piť viac,“ dodáva praktickú radu lekár.

Dobrú chuť

  • Vyhýbajte sa: rýchlym sacharidom, ako je trvanlivé pečivo, krémové zákusky, lístkové cesto s marmeládami, tiež bujónom a polievkam ako mäsový vývar, mastnému mäsu, červenému mäsu, ovociu s vysokým obsahom vitamínu C, ríbezliam, brusniciam, petržlenu, rebarbore, koreninám, fazuli
  • Obmedzte: potraviny s vysokým obsahom oxalátov, ako je listová zelenina, špenát, maliny, jablká, čučoriedky, uhorky, huby, červenú repu, čokoládu, kakao, kávu, čaj, orechy
  • Nebojte sa: celozrnného chleba, čerstvej zeleniny, duseného baklažánu, paradajok, cibule, sušeného ovocia pre obsah draslíka, kuracieho a morčacieho mäsa, chudých rýb, cestovín z tvrdej pšenice, mliečnych výrobkov, prírodných sladkostí ako med, peľ či jablkový džem, piva, avokáda, vajec, ryže, šošovice

Pridajte športovanie

Foto: Shutterstock 

A nielen diéta, aj pohyb je na mieste. Hoci „štúdie, ktoré vyhodnocovali vzťah fyzickej aktivity a tvorby obličkových kameňov došli k protirečivým záverom“, konštatuje docent Demeš, čím možno poteší tých lenivejších.

No kým niektoré štúdie nezistili žiadny účinok športovania, existuje aj taká, ktorá potvrdila redukciu vzniku kameňov u tých žien po menopauze, ktoré sa venovali aeróbnemu cvičeniu. Na každý pád však fyzická aktivita zrýchľuje prietok krvi cez obličky, čím sa zvyšuje aj vylučovanie odpadových látok. A to rozhodne nie je na škodu.

Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

Nestresujte

Stres spôsobuje vysokú koncentráciu kameňotvorných látok v moči. Aj so stúpajúcim BMI rastie riziko obličkových kameňov. Ďalšie dôvody, prečo sa vyhýbať napätiu a nadváhe.

Autor: Martina Palovčíková, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

dnes
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

včera
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

včera
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

včera
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

19.08.2019
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolesť v podbruší hlási kamene. Ako ich dostať von a opäť si ich nevyjesť?
Martina Palovčíková
bd