predplatne
 

Bolesti hlavy, brucha i chrbta: Prečo sa zhoršujú cez víkend?

03.08.2018

Cítite sa cez voľné dni horšie ako cez pracovné? Tak patríte medzi 7 % ľudí na svete, ktorých trápi víkendový syndróm.

Zdravotné problémy sa nevystupňujú len cez víkendy, ale aj cez každý sviatok.

Zdravotné problémy sa nevystupňujú len cez víkendy, ale aj cez každý sviatok. Autor: Shutterstock

Tešíte sa na voľno, ale radosť vám prekazí bolesť hlavy či chrbta? Prvá rada znie: Nesnažte sa cez voľné dni dospať to, čo ste cez týždeň zanedbali. Ak päť dní v týždni vstávate o šiestej a v sobotu spíte do deviatej, rozhodíte si zabehnutý režim. Telo sa nevie tak rýchlo prepnúť na nový. 

Prvá noc na novom mieste? Vedci zistili, prečo sa nevyspíte

Chybou je aj to, ak v piatok večer ponocujete a nejde spať v obvyklom čase ako cez týždeň. Dlhšie ležanie v posteli spôsobí, že sa ráno zobudíte unavenejší ako inokedy. Chrbát, kĺby aj svaly stuhnú pri dlhšom spaní viac a vy máte pocit, že vstávate rozlámaní. Najčastejším víkendovým problémom je však podľa britských vedcov migréna. Dokázali aj to, že práve v sobotu a v nedeľu sa zvyšuje aj počet epileptických záchvatov. 

Migréna nebolí iba v hlave. Dospelým útočí aj na oči

Malý bolesť, veľký problém

Aj záchranné služby si všimli, že cez víkend majú viac zásahov. „Jedno z vysvetlení môže byť aj to, že počas víkendov neordinujú praktickí lekári. Mnoho ľudí má teda pocit, že sa ich problému nemá kto venovať a riešenie svojich ťažkostí prenechávajú na záchrannú zdravotnú službu. Často je to psychicky podložené tým, že aj malá bolesť môže prerásť vo veľký problém, ak máte pocit, že nemáte svojho praktického lekára ihneď k dispozícii,“ myslí si záchranárka Zuzana Tašká. 


Ak si cez víkend radi prispíte, začnite ráno rozcvičkou. Uvoľní stuhnuté svalstvo, kĺby aj chrbát.

Každé voľno je náročné

Zdravotné problémy sa nevystupňujú len cez víkendy, ale aj cez každý sviatok. Najmä, ak ide o sviatky, ktoré sú synonymom rodiny a prianí od priateľov. „Tí, ktorí žijú sami, prípadne dlhodobo bojujú s negatívami vo vlastnom neusporiadanom živote tieto sviatky vnímajú negatívne. Prevládajú depresie, pokusy o demonštratívne samovraždy, najmä otravy liekmi. Takýto človek dúfa, že bude niekým nájdený. Žiaľ sú tam aj dokonané samovraždy, kedy človek nikomu nedá vedieť a vo vlastnom diskrétnom rozhodnutí čin uskutoční,“ opisuje Zuzana Tašká najčastejší problém.
Cez voľné dni dokonca aj srdce zmení rytmus. Väčšinou je však za touto zmenou alkohol. Na srdcovej arytmii a búšení srdca sa podpisuje aj stres, vyčerpanie a dehydratácia. 


V pondelok ráno zubní lekári ošetria najviac bolestivých prípadov. Väčšinu ľudí totiž rozbolia zuby práve cez víkend. Foto v texte: Shutterstock

Škrípe to?

Cez víkend na vás nečíha len bolesť v dôsledku dlhého spania a zlé trávenie z bezhlavého prejedania sa, ale aj stres z toho, že budete tráviť 48 hodín v rodinnom kruhu. Psychosomatika je veľká čarodejnica a dokáže spustiť kŕče, zvracanie aj hnačky hoci ste nezjedli nič pokazené ani ťažké. Ak podvedome nechcete tráviť viac času s partnerom, lebo máte problémy a viete, že vás čakajú opäť len hádky alebo návšteva u uštipačnej svokry, nečudujte sa, že sa váš zdravotný stav prudko zhorší. 

Pár jasných signálov, že toto priateľstvo už skončilo

Okrem žalúdočných problémov, vás tiež môže prekvapiť bolesť hlavy, tik pod okom alebo nádcha. „Tá nie je len príznakom alergie a nachladnutia, ale aj toho, že vo vzťahu niečo škrípe. S plným nosom necítite partnerovu vôňu. Ak každú chvíľu kýchnete, nečakajte, že vás pobozká, a s boľavým hrdlom viazne aj komunikácia. Ak spotrebujete niekoľko balíčkov papierových vreckoviek každý víkend, mali by ste sa zamyslieť, či sa úmyselne nesnažíte vyhýbať vzájomnému kontaktu,“ myslí si psychoterapeutka PhDr. Alica Terková.

Víkendový syndróm vám spôsobí:

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Tak takúto zmenu nečakala. Pani Liliana prezradila, čo jej drasticky pomohlo zlepšiť jej zdravotný stav

Tak takúto zmenu nečakala. Pani Liliana prezradila, čo jej drasticky pomohlo zlepšiť jej zdravotný stav

včera
„Problém modernej medicíny vidím v tom, že nepredlžuje našu mladosť, ale starobu.“ Čítať viac
 
Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

21.02.2019
Zaujíma vás, ako málo stačí na ochranu proti infarktom? Čísla sú dôkaz. Čítať viac
 
Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

19.02.2019
K tanečnej róbe vás asi nenapadne pribaliť aj adrenalínové pero , ale možno by ste mali. Najmä, ak ste už niekedy absolvovali anafylaktický... Čítať viac
 
Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

18.02.2019
Členské štáty EÚ dostali od Európskeho parlamentu plnú podporu využitia potenciálu liekov na báze marihuany. Čítať viac
 
Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

18.02.2019
Zápalmi močového mechúra trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší. Čo... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolesti hlavy, brucha i chrbta: Prečo sa zhoršujú cez víkend?
Lenka Štefánková