Boris Pršo v kóme po desivom kolapse v televízii. Čo sa to s ním deje? 

06.09.2017

Bolesť hlavy ako po bodnutí nožom a náhly kolaps. Medzi divákmi, no najmä kolegami obľúbený Boris Pršo (34) išiel počas generálky tanečnej súťaže Let´s dance k zemi. Okamžite ho odviezla sanitka.

Boris sa doposiaľ nezobudil. Všetci sú zdesení a posielajú mu pozdravy a silu s vierou, že sa čoskoro uzdraví!

Boris sa doposiaľ nezobudil. Všetci sú zdesení a posielajú mu pozdravy a silu s vierou, že sa čoskoro uzdraví!Autor: Instagram/ @borisprso

Redaktor šoubiznisu, scenárista a šéf dramaturgie  súťaže Let´s dance Boris Pršo leží od soboty v umelom spánku na jednotke intenzívnej starostlivosti v bratislavskej nemocnici na Antolskej. Jeho stav je vážny a príčina krvácania do mozgu verejnosti stále nejasná. Čo sa mohlo stať? 


Borisa kolegovia a priatelia milujú a z toho, že je náhle v umelom spánku, sú v šoku! Viac vo FOTOGALÉRII. ​Instagram/ @borisprso

,,Z ničoho nič mu začalo krútiť kútiky úst,  ruky a odrazu skolaboval. Ihneď ho previezli do nemocnice. Mal hrozne vysoký tlak. Slová lekárov boli viac než vážne. Silné krvácanie do mozgu. Teraz je v umelom spánku,“ uviedol pre Pluska.sk dobre informovaný zdroj.  

Príznaky krvácania do mozgu môžu pripomínať mŕtvicu, pri ktorej dochádza k upchatiu cievy. Prejavy závisia od miesta, kde k preniknutiu krvi dôjde. Diagnostika sa vykonáva prostredníctvom CT či magnetickej rezonancie. 

Kedy hrozí? 

Mozog chránia tri vrstvy. Medzi nimi sa môžu vytvoriť vnútrolebečné krvné výrony. Ku krvácaniu do mozgu dochádza najčastejšie po úrazoch, no výnimočnou komplikáciou nie je ani pri neliečenom vysokom krvnom tlaku. Neprezradia ho len bolesti hlavy, ale aj psychické zmeny, poruchy reči, obmedzenie pohyblivosti svalov vrátane tých, ktoré sú okohybné.  

Motá sa vám často hlava? Závrat nie je banalita, vždy hlási problém! 

Po náraze

V mieste nárazu sa po niekoľkých dňoch vytvorí hematóm, zrazenina, ktorá tlačí na mozgové tkanivo. Zdrojom sú žily v hornej časti mozgu. Prejaví sa po dni až dvoch od úrazu a môže sa zahojiť.

Ak by ste spozorovali poruchy vedomia, prípadne aj reči a obmedzenia pohyblivosti končatín, ihneď vyhľadajte lekára. Ak by išlo o takzvaný chronický hematóm, zrazenina môže rásť aj mesiace. Pridruží sa celkový útlm, zmätenosť a závraty. 

Čítajte: Z pošmyknutia môže byt smrť: Na zranený mozog upozornia oči 

Vysoký tlak nie je malichernosť! 

Vysoký tlak oslabuje steny ciev. Môže byť vyvolaný nadváhou, fajčením i nedostatkom pohybu. Krvácanie do mozgu pri neliečenom vysokom krvnom tlaku sa spája s najväčším záberom alarmujúcich signálov. Zmätenosť, nevoľnosť, vracanie, porucha srdcového
rytmu, strata vedomia.

Neviňte za všetko stres! Mohlo dôjsť k prasknutiu vydutej cievy, aneuryzmy, ktorej stenu zväčšovaj a oslaboval vysoký krvný tlak. V tomto prípade je postihnutý ohrozený častou návratnosťou krvácania. Dochádza ku stiahnutiu mozgových tepien a prekrvenie veľkých častí mozgu je značne obmedzené.

VIDEO: Naozaj vysoký krvný tlak nebolí?


Zdroj: Vju.sk

Pri hypertenzii môže dôjsť aj k trhline v cieve. V tomto prípade je následkom masívne krvácanie, ktoré spôsobuje tlak v lebke, opuch mozgu a poruchy vedomia. 

Sledujte aj: Určite viete, čo spôsobí už mierne zvýšený tlak? 

Kedy je nutná operácia?  

Podľa typu krvnej zrazeniny a na základe príčiny krvácania sa volia liečebné postupy. V prípade následku vysokého tlaku krvi ide o pokoj na lôžku, upravenie tlaku, tlmenie bolestí, podpora dýchania a srdcovej činnosti, zmenšovanie opuchu a znižovanie tlaku.

Ak sa nájde zdroj krvácania, ošetruje sa aj neurochirurgicky. Hematómy sú ohraničené, krv nešíri do okolitého mozgového tkaniva, a takáto chronická zrazenina sa po úraze musí odstrániť operačným zákrokom.

Po rýchlo rozpoznanom a liečenom menej rozsiahlom krvácaní do mozgu je veľká šanca, že pre pacienta zostane bez následkov. 

Môže ohroziť na živote! 

Po diagnostikovanom takzvanom epidurálnom hematóme je nevyhnutné jeho bezodkladné vypustenie. V opačnom prípade by mohol tlak na lebku skončiť smrťou. „Ak sa stena tepny zmení, pri vysokom tlaku náhle praskne a krv sa vyleje do mozgu. Krvácanie môže trieštivo zasiahnuť mozgový kmeň, na čo je bohužiaľ, medicína krátka,“ hovorí neurológ, profesor Petra Kukumberg, PhD.

Závažnými komplikáciami je kóma, úplná alebo čiastočná obrna svalov končatín či tváre a trvalé poškodenie mozgových funkcií. 

Na tieto riziká je nutné myslieť vopred!

  • S lekárom konzultujte liečbu hypertenzie a merajte si tlak aj v domácom prostredí. 
  • Po každom úraze a akomkoľvek otrase či náraze hlavy podstúpiť dobrovoľne vyšetrenie.

Nebezpečné pre cievy sú aj vysoké hladiny tukov v krvi!
Viac, všeobecná lekárka MUDr. Alexandra Kmiecik:


Zdroj videa: Vju.sk

V tomto článku sa zaoberáme Cievy ...viac Vysoký krvný tlak ...viac
Autor: Beata Ditte
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

Dlho nebolí. Obličkovú koliku spôsobí stres, chlad aj diétna chyba

včera
Kým je kameň v obličkách, zvyčajne nerobí problémy. No keď sa presunie do močovodu, môže ho upchať. Čítať viac
 
Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

Režú a pália vás oči? Rýchly operačný zákrok je v Amerike hit!

22.02.2018
Pracujete za počítačom? Máte pustenú klímu alebo radiátory na maximum? Sem-tam sa vám zahmlí pred očami? Riešte to. Čítať viac
 
Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

Európsky unikát: Jozefovi zo Slovenska tlčie v hrudi srdce robota

21.02.2018
Štyridsiatnikovi ostávalo pár dní života. Lekári mu vyoperovali zlyhávajúce srdce a vložili umelé. Je prvý Stredoeurópan, ktorý... Čítať viac
 
S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

S únikom moču pomôže praktická novinka. Zistite, či máte nárok

21.02.2018
Je to na porazenie! Niekedy vám stačí kýchnuť, zakašľať či zasmiať sa a trapas je na svete. Overte si, či nepatríte do zvýhodnenej skupiny... Čítať viac
 
Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

Potrebujete pohotovostnú lekáreň? Problém sa má konečne vyriešiť

20.02.2018
Odbornosť lekární sa má posilniť a zmeny majú nastať aj vo výdaji liekov, ktoré sú v neskorších hodinách ťažko dostupné. Čítať viac
 
 

wanda.sk