predplatne
 

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

21.08.2019

Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte na dermatológa.

Fibrómy sa často objavujú na krku alebo trupe. Bradavice najčastejšie na rukách.

Fibrómy sa často objavujú na krku alebo trupe. Bradavice najčastejšie na rukách.Autor: Shutterstock

Vprípade bradavíc nehrá dedičnosť úlohu. Vyvýšené polgule, ktoré majú farbu pokožky, no drsný povrch, sú vírusového pôvodu. „Najčastejšie ich chytíte v plavárňach a spoločných sprchách. Šíria sa však aj vzduchom, takže naraziť na bradavicu nie je problém. To, či sa nakoniec objaví aj na vašom tele, závisí od imunity. Ak ju máte v poriadku, nedovolí bradavici vyrásť,“ približuje dermatologička MUDr. Zora Haviarová. Nepríjemné útvary sú infekčné, takže ak sa vám objaví jedna, môžete si ju rozniesť aj inam, napríklad uterákom. Opatrnosť je namieste najmä pri holení. Muži si ich ľahko roznesú po tvári.

DO NOHY SI ICH ZATLAČÍTE

Obyčajné bradavice sa najčastejšie vyskytujú na rukách. Majú klasický vzhľad a vytŕčajú nad povrch. Iným typom sú bradavice na nohách. Ľudia si ich často mýlia s otlakmi, lebo sú zatlačené dovnútra. Môže za to hmotnosť tela, ktorá na bradavicu pôsobí pri chôdzi.

Zdravé nemusia byť ortopedické. Aké papuče sa oplatia?

V tomto prípade vás môže miesto aj pobolievať, lebo podľa umiestnenia útvar často tlačí na tkanivo alebo na kosť. Pri odstraňovaní bradavíc na chodidlách musia byť odborníci zvlášť opatrní. Ak by vám po zahojení zostala jazva, môže vám spôsobovať trvalé ťažkosti, keďže opäť môže vyvíjať tlak na kosť. Hladšie bradavice trápia najmä deti a vysievajú sa najmä na tvári.

Bradavice

IDEÁLNY JE DUSÍK

Spôsobov odstraňovania bradavíc je niekoľko. Nedávno sa využívali takzvané ostré lyžice. Od bolestivého a krvavého zákroku, po ktorom ostávajú jazvy, sa ustupuje. Momentálne sa na odstraňovanie používa najmä tekutý dusík. „Bradavica sa zmrazí a vytvorí sa pod ňou pľuzgier. Ten zdvihne dno bradavice a tá sa potom odlúpi,“ objasňuje ošetrenie odborníčka. „Výhoda tekutého dusíka je i v tom, že po zákroku nezostávajú jazvy, alebo naozaj výnimočne, keď je bradavica veľká a hlboká.“ Pri odstraňovaní bradavice tekutým dusíkom na ruke väčšinou stačí jedno ošetrenie. Rovnako aj na nose.

Ako hydratovať pleť v 20-tke, 30-tke či 40-tke? Neprehlbujte zbytočne vrásky

Na nohách sa však musí aplikácia zopakovať. Môžete sa stretnúť aj s vypaľovaním bradavíc, tento zákrok je však bolestivý. Rovnako sa pri ich odstraňovaní zvažuje i použitie lasera. „Nemáme však istotu, či sme vyčistili celé dno bradavice. Navyše, laser pracuje na princípe odparovania jednotlivých vrstiev. Hoci je na prístroji odsávanie, do vzduchu sa môžu dostať čiastočky bradavice a tým aj vírusu,“ zdôrazňuje doktorka Haviarová. Ak sa vyskytuje väčšie ložisko, odborník môže pristúpiť k chirurgickému riešeniu ťažkostí.

NA STOPKÁCH

Na koži sa často objavujú aj kožné výrastky, takzvané fibrómy. Sú neškodné, nie sú infekčné a rastú na drobných stopkách. Ľudia si často myslia, že sú prirodzeným znakom starnutia, prípadne že ich niekde chytili a rozniesli si ich po krku retiazkou.

Biele fľaky na koži? Choďte ku kožnému, môžu sa vrátiť!

Nie je to však tak. „Ide o genetickú predispozíciu. Keďže si ich starší ľudia nedali odstrániť, s vekom narástli,“ konštatuje Zora Haviarová. Fibrómy sa najčastejšie vyskytujú na krku, v podpazuší, pod prsiami či na horných viečkach. Ak však máte sklon k ich vzniku, môžete si osamotený fibróm nájsť aj v strede brucha, a to aj v 15-tich rokoch.

RIEŠTE ICH PRIEBEŽNE

Odstraňovanie fibrómov je jednoduché, odpália sa takzvaným kauterom. Výrastky sa odstraňujú pôsobením elektrického prúdu a metódu nájdete aj pod označením elektrokoagulácia. Drobný zákrok nie je bolestivý, môžete pocítiť len drobné štipnutie. Po výrastkoch nezostane ani stopa.

Zjemní vrásky, obrúsi jazvičky a zjednotí tón pleti. Ako sa mieša správny peeling?

Fibrómy, ktoré majú menšiu stopku a sú väčšmi prisaté na kožu, možno odstrániť aj laserom. Ideálne je, keď kožné výrastky riešite priebežne, aby zbytočne nenarástli. Na odstránenie výrastku stačí jedno sedenie, časom sa však môžu objaviť nové. Niekto musí prísť dvakrát do roka, inému stačí navštíviť odborníka raz za päť, šesť rokov.

VIAZANIE ZAKÁZANÉ

Ak je stopka tenučká, fibróm odpadne aj sám. Alebo si ho nechtiac odtrhnete. Pri narušení stopky sčernie a stratí sa, vtedy nemusíte podliehať panike. Niektorí ľudia si fibrómy dokonca podväzujú. „Ak týmto spôsobom zabránite výžive výrastku, môže sa stratiť. Nie je to však najlepší nápad. Stretla som sa s pacientkou, ktorá si množstvo fibrómov na krku omotala vlasmi. Každý jeden mala zdurený, zapálený a celý krk mala červený. Polhodinu som sa k fibrómom prestrihávala,“ spomína odborníčka.

Čítajte aj:

 

V tomto článku sa zaoberáme Bradavice ...viac Koža ...viac
Autor: Katarína Posluchová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Je to naozaj rakovina? 4 podozrivých útvarov sa nemusíte báť, pri ďalších zbystrite

Je to naozaj rakovina? 4 podozrivých útvarov sa nemusíte báť, pri ďalších zbystrite

dnes
Nie všetko, čo v tele narastie tam, kde nemá, je hneď onkologická choroba. Hoci lekári tomu hovoria nádor. Čítať viac
 
Prudké zmeny jesenného počasia môžu vyvolať búrku v mozgu. Ohrození sme všetci

Prudké zmeny jesenného počasia môžu vyvolať búrku v mozgu. Ohrození sme všetci

17.09.2019
Trpelo a dodnes ňou trpí mnoho slávnych, nadaných a múdrych ľudí. Choroba, ktorej názov je odvodený z gréckeho slova záchvat. Epilepsia,... Čítať viac
 
Otestujte sa: Máte nábeh na infarkt? Výsledok vás prekvapí

Otestujte sa: Máte nábeh na infarkt? Výsledok vás prekvapí

16.09.2019
Infarkt môže prísť úplne bez varovania. Stačí, že sa dopúšťate niekoľkých banálnych chýb naraz a prehliadate tiché príznaky. Čítať viac
 
Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

Ste v hoteloch v bezpečí? Prečo sa na cestách oplatí skontrolovať fľašu s vodou?

15.09.2019
Pred veľkými ťažkosťami zachráni milovníkov cestovania jednoduché pravidlo. V rozhovore vám ho pripomenie epidemiológ Doc. MUDr.... Čítať viac
 
Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu!

Baktéria s Alzheimerom vás napadne pri umývaní zubov. Ak robíte túto chybu!

15.09.2019
Hoci sa zo vzniku alzheimera upodozrievalo už kadečo, skrytý spúšťač je doteraz neznámy. Aspoň do februára tohto roka. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?
Katarína Posluchová