predplatne
 

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami vášho dieťaťa sa deje niečo vážne

28.11.2019

Smog má fatálne dôsledky na rast detských pľúc. Viete prečo? Odborníci sa pozreli aj na kvalitu ovzdušia v Bratislave.

Problém nevidíte, no dýchate. Vzduch z rušných ciest bráni rastu detských pľúc a spôsobuje rôzne problémy!

Problém nevidíte, no dýchate. Vzduch z rušných ciest bráni rastu detských pľúc a spôsobuje rôzne problémy!Autor: Shutterstock

Pre deti len to najlepšie - hovorí univerzálna veta, ktorá by však mala platiť tiež v súvislosti s tým, čo naši najmenší dýchajú. Hoci sa dá len ťažko ovplyvniť kvalita ovzdušia, v ktorom deti vyrastajú, o jeho vplyve na detské zdravie treba hovoriť. Najnovší výskum poľských a britských vedcov dokonca varuje pred mimoriadne vážnymi následkami smogu na detské pľúca. 

Čítajte aj: Jemný prach ohrozuje aj nenarodené deti. Vedci zisťujú, do akej miery

Znečistené ovzdušie stojí za rôznymi respiračnými ochoreniami, preto sa zvyšuje počet tých, ktorí majú astmu, zároveň však ovplyvňuje rast detských pľúc. Podľa meraní v desiatke miest s vysokým znečistením v Británii sa zistilo, že zlá kvalita ovzdušia pribrzdí rast pľúc až o sedminu. Ďalšie výskumy naznačujú, že smog dokáže ovplyvniť schopnosť detí sústrediť i učiť sa a dokonca môže poškodiť DNA.  

Varovný prst

Vedci z King's College London analyzovali zdravotné podmienky u ľudí žijúcich v oblastiach s vysokým znečistením a porovnávali ich s bežnou populáciou. Zistili, že bývanie do 50 metrov od rušnej cesty, môže zvýšiť riziko rakoviny pľúc až o 10%, zároveň prispieva k vyššej pravdepodobnosti srdcových chorôb, mozgových príhod, srdcových zlyhaní a bronchitíde. Čo sa týka detí, najvážnejšie varovania súviseli s pribrzdením rastu pľúc až o 14%. 

Týka sa nás

Štúdia sa zamerala na najväčšie britské mestá, ako je Londýn, Oxford, Birmingham, Liverpool či Nottingham, a tiež niekoľko ďalších miest v Poľsku. Vedci uviedli, že ak by sa znečistenie ovzdušia znížilo o pätinu, v týchto mestách by bolo o tisíce menej detí s príznakmi bronchitídy. Podľa najnovších správ iniciatívy Za čisté ovzdušie Slováci tiež dýchajú vzduch, ktorý môže vážne ohrozovať zdravie. Hoci sa monitoring ultra jemných častíc usádzajúcich sa v pľúcach uskutočnil v Bratislave, problém kvality ovzdušia sa týka celého územia Slovenska - najmä veľkých miest a oblastí s priemyselnou činnosťou. 

Toxické prostredie

Prieskum v hlavnom meste vykonávali aktivisti na niekoľkých základných školách a dopravných uzloch. S pomocou profesionálnych prístrojov zapožičaných z Nemecka zistili, že na niektorých miestach Bratislavy sa v ovzduší nachádza takmer 180 000 ultra jemných častíc na centimeter kubický. Zdraviu škodlivé sú pritom všetky hodnoty nad 20 000 týchto častíc na centimeter kubický, uviedla agentúra SITA.

Ultračastice sú pre ľudský organizmus nebezpečné, pretože ľudské telo si voči nim nedokáže vytvoriť protilátky. Častice sa začnú usadzovať v organizme a môžu spôsobovať takzvanú neurotoxicitu, ktorá sa prejavuje zápalmi a môže vyústiť do srdcovo-cievnych a dýchacích ochorení či nádorových ochorení mozgu.

Radikálny škrt

Riešením by podľa aktivistov bolo zredukovať osobnú dopravu v meste a nahradiť ju mestskou hromadnou dopravou. Zároveň by mali vzniknúť emisné zóny, ktoré by zmiernili úroveň znečistenia ovzdušia najmä v centre miest. Treba hľadať pozitívne príklady, napríklad v Londýne zaviedli na jar tohto roka nízkoemisné zóny, po prvých šiestich mesiacoch je výsledkom zníženie hladiny oxidu uhličitého o 30%! 

Toxické znečistenie ovzdušia v centre Londýna sa tak znížilo o tretinu, čo sa môže z dlhodobého hľadiska odraziť na zdraví obyvateľov mesta. Zriadiť nízkoemisné zóny sa zaviazala aj Bratislava, platiť by mohli už o rok spolu s parkovacou politikou. Starým autom sa do centra mesta zrejme čoskoro už nedostanete. Bude to dosť na to, aby sme chránili zdravie pľúc našich najmenších?

Môže vás zaujímať:

Autor: nh
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

dnes
Radili to naše staré mamy i starí čínski liečitelia a myslí si to aj Martin Lešťan z alergioimunologického centra v Prešove a Sabinove.... Čítať viac
 
Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

včera
Hodnoty krvného tlaku z preventívnej prehliadky nič neznamenajú, ak si ho nemeriate aj doma. Čítať viac
 
Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

včera
Lekári sa prikláňajú k názoru, že ak vám raz žlčník začne robiť problémy, mal by ísť von aj keď sa upokojí. Okrem kameňov v ňom môže šarapatiť... Čítať viac
 
Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020
Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí... Čítať viac
 
Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

14.02.2020
Páli vás záha, pobolieva v hrudníku alebo chronicky pokašliavate? Za posledných dvadsať rokov sa výskyt refluxnej choroby zvýšil... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bývate v blízkosti rušnej cesty? S pľúcami vášho dieťaťa sa deje niečo vážne
nh