predplatne
 

Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu

13.06.2019

Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň. Aj toto sú príznaky ochorenia potných žliaz, ktoré spôsobuje ich nadmernú aktivitu, tzv. hyperhidrózu.

Každý z nás vypotí denne v priemere 400 mililitrov potu.

Každý z nás vypotí denne v priemere 400 mililitrov potu. Autor: Shutterstock

Potenie je pre ľudský organizmus prirodzenou formou termoregulácie. Prehriate telo ochladzuje a vyrovnáva rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou. Okrem toho sa cez pot vylučuje z nášho tela aj veľa škodlivých látok. Ak je potenie nadmerné, môže to byť signál, že niečo nie je v našom tele v poriadku.
Potenie je prirodzenou reakciou ľudského tela. Niektorí jedinci sa však potia oveľa viac, ako je bežné. Spôsobené je to nervovou sústavou, ktorá musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie na udržanie konštantnej teploty. To následne začne negatívne vplývať na bežné fungovanie a každodenný život,“ uvádza o nadmernom potení lekárka z medicínsko-estetického centra Janka Holešovská. 

Chcete sa menej potiť? Pomôže vám joga. Ktoré pozície sú TOP?

Pot je produktom potných žliaz, ktoré sa nachádzajú najmä v oblasti podpazušia, chrbta, bedier, slabín, zátylku, či na plochách chodidiel a dlaní. Denne každý z nás vypotí v priemere 400 mililitrov potu. Žľazy sa aktivujú nielen pre potreby termoregulácie, ale aj pod vplyvom niektorých ochorení, napríklad endokrinologických, rovnako aj v prípade stresu, depresie, zlej životosprávy, menopauzy, bakteriálnych ochorení či v dôsledku medikamentóznej liečby. „Výsledok je však v tomto prípade rovnaký. Nadmerné potenie, odborne nazývané aj hyperhidróza, znepríjemňuje osobe bežné fungovanie, nehovoriac o estetickej stránke. Problematické je napríklad pri podávaní rúk, keďže dlane sú často postihnutou oblasťou. V mojej praxi som sa stretla s mnohými prípadmi, keď malo nadmerné potenie smutný dopad na socializáciu jedinca. Najmä ženy sa s touto nepríjemnosťou vyrovnávajú veľmi ťažko,“ pokračuje lekárka.

Trápi vás zápach podpazušia? 9 spôsobov ako sa ho zbaviť bez chémie

Botulotoxín ako liek

Hyperhidróza postihuje ženy, mužov, ako dospelých, tak aj deti. V prípade, ak nadmerné potenie nesúvisí s niektorým z ochorení, lekárka odporúča podstúpiť elimináciu potenia prostredníctvom botulotoxínu. „Ten zabraňuje prenosu vzruchov z nervových zakončení na potnú žľazu, a tak dochádza k obmedzeniu potenia. Dôležité je však najprv zistiť rozsah potenia, prostredníctvom jódovo-škrobového testu. Následne dokážeme s vysokou presnosťou označiť konkrétne miesta a v závere aplikovať botulotoxín. Zákrok trvá približne tridsať až štyridsať minút,“ približuje lekárka.
Obmedzenie potenia, či jeho úplné zastavenie, trvá po aplikácii botulotoxínu približne jeden rok. „Kvalita života sa tak v priebehu pár dní zmení na nepoznanie. Kvapky potu zmiznú, rovnako aj stopy z odevu a šiat. Zároveň sa minimalizuje aj nepríjemný zápach, ktorý je výsledkom kontaktu potu s baktériami na povrchu pokožky,“ dodáva odborníčka.
Ako súvisia návaly horúčavy v menopauze s rakovinou prsníka?

Zásady, ktorými obmedzíte nadmerné potenie: 

  • dôkladná osobná hygiena 
  • výber vhodného antiperspirantu a deodorantu 
  • nosiť oblečenie z prírodných a vzdušných materiálov
  • konzumácia ľahkej stravy
  • pitie šalviového čaju 

V tomto článku sa zaoberáme Nadmerné potenie ...viac
Autor: TS/lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

Lekár radí: Čo sú hlavné príčiny bolestí chrbta a ako ich liečiť?

včera
Bolesti chrbta môže spôsobiť šport aj nečinnosť. V mladšom veku skôr platničky, vo vyššom facetové kĺby. Niekedy postačí len pauza... Čítať viac
 
Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

Bolí vás hlava, kĺby alebo chrbát? Vieme, čo potrebujete

včera
Dali sme dokopy 55 najčastejších spúšťačov bolesti hlavy. Je medzi nimi i stres, ktorý veľmi rád sadá aj na chrbát. Ako sa zbaviť bolesti... Čítať viac
 
Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

Ichtyóza: diagnóza, pri ktorej vaša koža vyzerá ako rybie šupiny

21.07.2019
Drsné šupiny jej pokrývajú celé telo, tvár nevynímajúc. S ichtyózou sa pred tridsiatimi rokmi narodila, no nenasadili jej správnu... Čítať viac
 
FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

FOTO: Operácia krčových žíl laserom. Kláru zachránila pred nepríjemnými vredmi

21.07.2019
Po klasickej operácii kŕčových žíl sa Klára liečila dva mesiace, po laserovej dva týždne. Čítať viac
 
Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

Mávate kŕče? Na čo si dávať pozor, aby vás nechytili vo vode

20.07.2019
Najmä v horúcom počasí by ste mali dávať na rýchle a náhle schladenie. Ak vás často trápia kŕče, dajte si skontrolovať hladinu minerálov... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Chcete sa zbaviť nadmerného potenia? Tieto triky vám pomôžu
TS/lua