predplatne
 

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti

24.01.2020

Koronavírus pochádza z rodiny vírusov ako SARS a MERS, ktoré za posledných 17 rokov zabili stovky ľudí po celom svete.

Chrípka vie prekvapiť  vždy novou mutáciou.

Chrípka vie prekvapiť vždy novou mutáciou.Autor: Shutterstock

Nový koronavírus 2019-nCOV bol prvýkrát zaznamenaný koncom roka 2019 v čínskom meste Wuhan. Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. Vírus v tele zvieraťa pravdepodobne zmutoval, vďaka čomu získal schopnosť nakaziť a rozmnožovať sa vnútri ľudského tela. Ako pôvodca 2019-nCoV bol najprv označený netopier, no virológovia prišli neskôr na to, že pochádzal z hadov. 

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom podľa čínskej Národnej zdravotnej komisie stúpol na 830. Väčšina z nich je z mesta Wu-chan alebo má s ním nejaké spojenie. Vírus hlásia aj z Hongkongu či Macaa. Dostal sa aj do USA, Japonska, Thajska, Južnej Kórey, Taiwanu, Singapuru a Vietnamu. Celkovo zomrelo v dôsledku vírusu 26 ľudí, pričom dve úmrtia sú už mimo provincie Chu-pej.

Nový, doteraz neznámy vírus spôsobujúci zápal pľúc, sa prenáša z človeka na človeka. "Je možné, že vírus zmutuje, a ochorenie sa bude šíriť ďalej," povedala na tlačovej konferencii v Pekingu zástupkyňa riaditeľa čínskej národnej zdravotníckej komisie Li Pin. 

Už aj v Európe

Vo Francúzsku potvrdili 2 prípady nákazy novým koronavírusom, ktorým sa v Číne infikovali už stovky ľudí a rozšíril sa aj do iných krajín. Ide o prvé potvrdené prípady v Európe. Agnès Buzynová, francúzska ministerka zdravotníctva, pre Euronews uviedla, že jeden prípad identifikovali v Paríži a druhý v Bordeaux. „Je pravdepodobné, že v Európe existujú ďalšie prípady,“ dodala s tým, aby sa ľudia cestujúci do Číny vyhli návšteve pohotovostí v prípade, že majú príznaky. „Práve v pohotovostných miestnostiach ľudia riskujú kontakt s možnými nakazenými," povedal ministerka.

Čítajte tiež: Antibiotiká nezaberajú: Budeme znova zomierať na bežné infekcie?!

Uzavreté mestá

V snahe zabrániť šíreniu vírusu je dnes v Číne uzavretých už 8 miest, ktoré majú spolu približne 25 miliónov obyvateľov. Okrem Wu-chanu, kde už uzávierka trvá druhý deň, sú to susedné mestá v provincii Chu-pej, a to E-čou, Chuang-kang, Čch‘-pi, Čchien-ťiang, Č‘-ťiang, Ťing-men a Sien-tchao. Ako dlho budú uzávierky trvať, úrady neuviedli. 
Vo Wu-chane, odkiaľ sa začal šíriť nový koronavírus, budujú nemocnicu zameranú na liečbu pacientov, ktorí sa ním nakazili. Správa mesta v piatok oznámila, že daná nemocnica bude v štýle zariadenia, ktoré postavili v Pekingu počas epidémie syndrómu akútneho respiračného zlyhania (SARS) z rokov 2002 – 2003, a bude mať kapacitu tisíc lôžok. Vznikne na pozemku veľkom 25-tisíc štvorcových metrov a dokončiť by ju mali 3. februára. 

MERS, SARS, H7N9... Obyčajná chrípka má stále nové mutácie

Čo je koronavírus? 

Koronavírusy boli prvýkrát identifikované v 60. rokoch. Názov vychádza z jeho tvaru pri pohľade cez mikroskop, ktorý pripomína korunu alebo slnečnú korónu. Šíri sa vzduchom a spôsobuje hlavne zápal horných dýchacích ciest a gastrointestinálneho traktu u cicavcov a vtákov. Väčšina odrôd koronavírusov spôsobuje len miernu chrípku, no niektoré mutácie, ako napríklad SARS či MERS spôsobili zápal horných aj dolných dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch viedlo až k smrti.


Zdroj: Shutterstock

Nový koronavírus 2019-nCOV je ale geneticky odlišný od koronavírusov SARS-CoV a MERS-CoV. Ochorenie sa prejavuje najmä horúčkou, kašľom, dýchavičnosťou, zápalom pľúc, v prípade komplikácií môže skončiť úmrtím. Inkubačný čas ochorenia je 14 dní.

Riziko nákazy 

Podľa slov hlavného SR Ján Mikas, je rziko rozšírenia vírusu v Európe je mierne. Ľuďom, ktorí cestujú do postihnutej oblasti, odporúča zaočkovať sa proti chrípke najmenej 2 týždne pred cestou. Vyhýbať by ste sa mali aj miestnym trhom, kde sa predávajú ryby a živé zvieratá a vyhýbať sa kontaktu s nimi. Ľudia by mali dodržiavať prísnu osobnú hygienu a hygienu potravín. V prípade, že by ste po návrate z postihnutej krajiny všimli na sebe klinické príznaky je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho informovať i o cestovateľskej anamnéze.

Bojíte sa pri prechladnutí pobozkať svoju polovičku? Opatrní buďte radšej pri niečom inom

Autor: lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

Väčšina obetí pandémie má síce cez 60 rokov. Čo je ale rizikové pre mladších ľudí?

dnes
Nielen vyšší vek či problémy s vysokým tlakom ohrozujú ľudí nakazených novým koronavírusom. Je tu aj ďalší výrazne rizikový faktor.... Čítať viac
 
Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

Virologička o nákaze koronavírusom: Stačí prísť na miesto, kde bol chorý 3 dni pred vami

04.04.2020
Nakaziť sa môžeme všetci. Nový koronavírus je v šírení mimoriadne vynaliezavý. O pandémii sme sa porozprávali s virologičkou RNDr.... Čítať viac
 
Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

Svrbí a štípe? Dezinfekcia môže pokožku dráždiť. Nezabúdajte na TOTO, radí dermatologička

04.04.2020
Časté čistenie rúk agresívnymi dezinfekčnými prostriedkami a nosenie rukavíc môžu našu pokožku poriadne potrápiť. Ruky sú červené,... Čítať viac
 
Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

Radí odborník: Rúško, ktoré ničí vírusy, si dokážete vyrobiť sami doma. Stačia dve prísady

03.04.2020
Ak nemáte rúško so striebornými nanovláknami ani respirátor, môžete sa cítiť viac ohrození. Rúško, ktoré zničí vírusy, si ale môžete... Čítať viac
 
Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

Získate dlhodobú imunitu na COVID-19 prekonaním nákazy koronavírusom?

02.04.2020
Je nepravdepodobné, že prekonaním ochorenia COVID-19 získa človek dlhodobú imunitu na nový koronavírus. Trvalé následky však ochorenie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti
lua