predplatne
 

Dá sa odmerať stres či letargia? Vyskúšali sme na vlastnej koži

06.07.2015

To, že mám stres, hovorím často a rada. Načo sa ísť teda do Inštitútu stresu otestovať? Veď ma nemôžu prekvapiť. A predsa…

Stresový audit robia v inštitúte stresu nielen pre jednotlivcov, ale čoraz častejšie pre firmy.

Stresový audit robia v inštitúte stresu nielen pre jednotlivcov, ale čoraz častejšie pre firmy.Autor: Michal Šebeňa

Do bratislavského centra som sa vybrala s fotografom Michalom a cestou sme presvedčili na test aj našu redakčnú asistentku Lenku. Nech sa porovnáme. Psychológovia Karol Kováč a Martina Verešová nám totiž prisľúbili takzvaný stresový audit.

Ukáže, ako funguje srdce a autonómny nervový systém. Nezávisí od našej vôle a ak nepracuje správne, predpovedá budúce problémy – choroby duše aj tela. „Pritom stres je, paradoxne, niečo, čo nás chráni. V minulosti ľuďom doslova zachraňoval život. Preto nie je dôležité, aký veľký máte stres, ale ako sa s ním dokážete vyrovnať.“

Prístroj vám ukáže

„Ja viem, že som v strese. Poviete mi niečo nové?“ pýtam sa zvedavo oboch psychológov. „Niektorí ľudia si myslia, že sú vystresovaní, pritom majú vybudované dobré stratégie na zvládanie stresu. Aj to vám ukáže prístroj,“ kontruje mi Martina Verešová, ale vzápätí dodá, že mnohých ľudí upokojí potvrdenie ich obáv a ponúknutie riešenia.

Tak poďme na to. Na ukazovák ruky dostanem akýsi štipec. Na jednej strane je sonda, ktorá vysiela svetlo, na druhej snímač. Tri minúty pokojne sedím, zdá sa mi to ako večnosť, a o ďalších pár minút už mám výsledky. Nasleduje ma fotograf Michal a Lenka.

Náš fotograf Michal vychádza z testov ako kráľ. Variabilita srdcovej činnosti výborná, vyváženosť autonómneho nervového systému, teda rovnováha medzi tým, ako sa dokáže mobilizovať a vzápätí oddychovať, priam ideálna, telesný stres má v norme, mentálny dokonca nízky. Stresové skóre 54 (50 je základ), a to pri stresovej odolnosti, ktorú má v nižšej norme. „Vás zrejme momentálne nič akútne netrápi,“ konštatuje Karol Kováč, ale Michal namieta: „Viete, koľko mám toho teraz v hlave?“
Moje a Lenkine výsledky také bezproblémové nie sú.

Neuštvať človeka

Stresový audit robia v Inštitúte stresu nielen pre jednotlivcov, ale čoraz častejšie aj pre firmy. Ich motiváciou je „neuštvať“ pracovníkov, do ktorých už veľa investovali. Dlhodobo pôsobiaci stres totiž úzko súvisí s vyhorením. „Preto zamestnávateľov zaujímajú zdroje napätia ich zamestnancov, ktoré sa špeciálnymi testami odhalia, a aj spôsoby, ako ich zvládať,“ hovorí psychologička Martina Verešová.

„Podľa toho nastavujeme poradenstvo a odporúčame riešenie aj v podobe relaxačných techník.“
Za zmienku stojí prístroj, ktorý vás „učí správne dýchať“. „Isto ste si všimli, že keď ste v napätí, dýchate plytko, prerývane,“ hovorí Karol Kováč. „Na tomto prístroji sa učíte napodobňovať dych pomocou grafov a potom riešiť úlohy, napríklad dopravné situácie a zároveň cielene kontrolovať dýchanie. Potom je šanca, že aj v reálnej krízovej situácii budete vedome správne dýchať, a tým sa vám podarí efektívnejšie redukovať stres.“ Cvičenie vraj robí majstra. Podľa psychológa už po ôsmich týždňoch relaxácií či tréningu dochádza k zmenám v štruktúre mozgu.

Čo odhalí stresový audit

SNS a PNS
Autonómny nervový systém (ANS) je zodpovedný za zvládanie životných situácií a nedá sa ovládať vôľou. Má dva podsystémy: sympatický, alebo aj stresový, nervový systém (SNS) a parasympatický nervový systém (PNS). Ideálne je, ak v organizme fungujú vyvážene.
SNS je zodpovedný za mobilizačné aktivity v organizme. Treba podať výkon, do tela sa uvoľňuje adrenalín, noradrenalín, energetické zásoby, aby bol naň človek pripravený. „Niekedy to bol útok alebo útek,“ hovorí Karol Kováč.
Asi vás neprekvapí, že SNS pomáha znížiť aj cukor. Nenadarmo sa hovorí, že ľudia si obaľujú nervy čokoládou. Naopak, zvyšuje ho napríklad cvičenie.

PNS má na starosti oddychové a relaxačné aktivity. Organizmus načerpáva energiu. Je to akýsi ochranca tela, vracia organizmus zo stresovej situácie do normálu. Aktivuje sa najmä v noci.

Ingrid: „Strašne veľa vydávate, idete na dno energetických rezerv a zároveň nenecháte organizmus vydýchnuť,“ vysvetlí mi môj nezdravý nepomer SNS a PNS Karol Kováč a ja to alibisticky pripisujem tomu, že som na rozhovor utekala rovno z redakčnej uzávierky. Merania by sa navyše mali opakovať sedem, osem ráz, kým možno vysloviť záver. Ak by som ich však mala podobné, podľa psychológa si koledujem o jedno z vážnejších ochorení ako inzulínová rezistencia, cukrovka alebo ochorenie kardiovaskulárneho systému.
Riešenie: Naučiť sa „vypnúť“ a relaxovať. Preložené do mojej reči – nebyť v strese, aj keď idem do kina.

Lenka: Má presne opačný problém. „Nestáva sa vám, že vám dlho trvá, kým sa na niečo odhodláte? Organizmus akoby bol lenivý, ale to vôbec nemusí byť o vašej lenivosti, takto to máte teraz nastavené,“ vysvetľuje psychológ a Lenka s úsmevom reaguje: „To musím ukázať doma!“
Keby však mala dlhodobo aktivovaný PNS, existuje vyššie riziko vzniku depresií alebo celkovej letargie. Hromadia sa energetické zásoby, ktoré môžu viesť k nadváhe a obezite.
Riešenie: Šport, cvičenie a aj iné aktivity, ktoré organizmus naštartujú.

Stresová odolnosť
Ovplyvňuje celkovú vyváženosť organizmu. Kto ma zníženú stresovú odolnosť nedokáže sa efektívne vyrovnať so situáciami, ktorým čelí. Všetko bytostne prežíva, často je napätý, horšie znáša zmeny. Pozitívne ju môže ovplyvniť strava, spánok a pohyb.

Ingrid: „Máte ju v rozhraní normálna až vysoká, čo vás zrejme pri takom neprimerane vysokom SNS chráni,“ hovorí psychológ. Áno, už by som bola možno aj po infarkte, myslím si.

Lenka: „Keď sa vám niečo odohrá, veľmi dlho to v sebe držíte a nevypúšťate,“ konštatuje psychológ pri pohľade na jej tabuľku. A Lenka neodporuje.

Celková vyváženosť ANS, autonómneho nervového systému
To, ako sa k sebe správajú jeho dva podsystémy, je jeden z najdôležitejších ukazovateľov a indikátor možných chorôb tela aj duše.

Telesný stres
Zvyšuje sa vtedy, keď je napríklad človek po operácii a má bolesti, má problémy s krčnou chrbticou, cíti fyzické napätie. Spôsobuje ho aj nadváha, sčasti ho zmierňujú masáže.
Lenka: Zdravotné problémy nemá, tak prečo ho má taký vysoký? „Údaj mohlo ovplyvniť aj jej napäté sedenie počas testu,“ hovorí Karol Kováč a upozorňuje, že každému stresovému auditu predchádza diagnostický rozhovor, práve ten pomáha odhaliť, čo môže byť v údajoch skreslené.

Mentálny stres
Ingrid: Podľa tohto výsledku som ideálny klient pre Inštitút stresu. „Nepociťujete vnútorné napätie?“ pýta sa ma psychológ. To mám permanentne, myslím si, našťastie, problémy so spánkom, ktoré sú často sprievodným javom tohto druhu stresu, som ešte nespozorovala.

Stresové skóre
Základné je 50 bodov. Pod touto hranicou je úroveň stresu optimálnejšia, a naopak. Po celkovej analýze má autorka textu pre ňu prekvapujúcich 52 bodov, horšie dopadla plachá a vždy ochotná Lenka, nazbierala až 69 bodov.

V tomto článku sa zaoberáme Stres ...viac
Autor: ŠARM/ Ingrid JARUNKOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nový trend modernej medicíny: Mŕtvicu, artrózu či sklerózu porazí liečba kmeňovými bunkami

Nový trend modernej medicíny: Mŕtvicu, artrózu či sklerózu porazí liečba kmeňovými bunkami

dnes
Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Týmto spôsobom sa liečia najčastejšie ochorenia kĺbových chrupaviek.... Čítať viac
 
Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

včera
Zaujíma vás, ako málo stačí na ochranu proti infarktom? Čísla sú dôkaz. Čítať viac
 
Holé členky + mráz = reuma?  Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

6 rakovín, ktoré by ste štíhlejší nedostali. S obezitou verte lekárovi, nie diétam

20.02.2020
Obezita nie je chybou krásy. Je to chronické ochorenie s vážnymi zdravotnými následkami, ktoré patrí do rúk lekára. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dá sa odmerať stres či letargia? Vyskúšali sme na vlastnej koži
ŠARM/ Ingrid JARUNKOVÁ