predplatne
 

Dlhá piatková noc môže spustiť nebezpečný zápal prostaty. Cítite tieto príznaky?

25.01.2020

Zápal prostaty poznačí telo, partnerský vzťah i život. Vyvolá ho prechladnutie, či pár drinkov.

Pár frťanov môže skončiť mužským zápalom.

Pár frťanov môže skončiť mužským zápalom. Autor: Shutterstock

Prostatitída je skupina ochorení spôsobených zápalom žľazového tkaniva samotnej prostaty. Extrémne bolí. „Akútny zápal postihuje výstelku prostatických žliaz, v ťažších prípadoch sa objaví aj prímes hnisavých ložísk. Trvá približne tri mesiace,“ vysvetľuje na úvod urológ MUDr. Vladimír Polák, PhD. „Pôvodcom zápalu prostaty sú gramnegatívne baktérie zo skupiny coli, enterokoky, pseudomonády a iné. Príznaky akútneho zápalu sú jednoznačné – typické časté kŕčovité bolesti a pálenie pri močení, vystreľujú najčastejšie do okolia konečníka a mieška. Pri ťažkej forme sa pridruží aj zvýšenie telesnej teploty. Lekár prstom cez konečník nahmatá prostatu, ktorá je zväčšená, presiaknutá a extrémne bolestivá. Tým je diagnóza na 99 percent potvrdená,“ objasňuje lekár, že nález v prípade potreby podporí aj mikroskopická prítomnosť hnisu v moči a vyšetrenie zápalového markera z krvi – C-reaktívneho proteínu.

Prostata trápi už 30-kov. 4 zápaly, 4 bolesti. Ako riešiť tú vašu?

Liečba musí nastúpiť okamžite

Pre bolestivé príznaky nie je čas na dvoj- až trojdňové dokazovanie pôvodcu príčiny. „Dominujú antibiotiká s vysokou prestupnosťou do prostatického tkaniva. Keďže v prevažnej miere je za zápal prostaty zodpovedná gramnegatívna baktéria, volíme lieky pokrývajúce toto spektrum – ofloxacíny alebo cefalosporíny,“ ozrejmuje doktor. Pripravte sa, že užívať ich treba desať až štrnásť dní a určite všetky dobrať. „V ťažších prípadoch už musíme človeka hospitalizovať a liečiť aminoglykozidmi do žily. Na začiatku liečby odoberieme ešte vzorku moču na určenie pôvodcu nákazy, aby sa v prípade nesprávneho nálezu – čo sa málokedy stáva – mohla upresniť,“ opisuje štandardný postup.

Patríte do rizikovej skupiny? Koľkokrát ste si v noci odskočili?  

Príznaky:

AKÚTNE

 • bolesť a pichanie:
 • pri močení
 • pri ejakulácii
 • v spodnej časti chrbtice
 • v pohlavných orgánoch
 • teplota, horúčka

CHRONICKÉ

 • bolesť:
 • hrádze
 • semenníkov
 • penisu
 • močového mechúra
 • pri močení
 • pri ejakulácii

Príznaky zväčšenej prostaty: Pri tomto zbystrite pozornosť

Pár frťanov

Existuje niekoľko pravdepodobných spúšťačov zápalu. „Často to bývajú fyzikálne faktory, najčastejšie prechladnutie. Stačí, že si sadnete na studený kameň. To môže viesť k prechodnému presiaknutiu prostatického tkaniva, neskôr k poruche cirkulácie. Podieľa sa aj oslabenie imunity. Niekedy sa baktérie ľahšie usídlia v prekrvenej prostate a spôsobujú samotný zápalový proces. Rizikoví sú aj pacienti s nezhubným zväčšením prostaty alebo vystavení inštrumentálnemu lekárskemu výkonu, napríklad cievkovaniu. Ďalšia skupina sú muži prevádzkujúci nechránený styk, najmä análny, a dlho sediaci,“ upozorňuje odborník na problém najmä u pilotov a kamionistov.

Štartérom býva aj chemické dráždenie močovej rúry pikantnými jedlami alebo ostrým alkoholom. Pacienti prichádzajú s tým, že si dali pár frťanov a spustilo sa im to. Alkohol sa spolovice odbúra, z druhej putuje ako odpad do moču, čo môže spôsobiť podráždenie prostaty. U zdravej sa to veľmi neprejaví. S náchylnou alebo so zväčšenou riziko stúpa,“ hodnotí urológ.

Lieky na impotenciu môžu pomôcť mužom so zväčšenou prostatou

Dlhé hojenie

Po vyliečení prostatitídy sa síce zlikvidujú baktérie, ale náprava zmien spôsobených zápalom ako opuch tkaniva, zhoršená cirkulácia či diskomfort zostáva. „Samočistiaca schopnosť prostaty je iná. Muž je oveľa náchylnejší na prechladnutie, ktoré spôsobí presiaknutie prostaty,“ vysvetľuje urológ, že hojenie nejde tak rýchlo ako pri rane na koži. Závisí to od imunitného systému a schopnosti opravy tela. Trvať môže týždne i mesiace. Obavy o počatie sú však predčasné. „Závažný chronický zápal vedie k zníženiu tvorby prostatického sekrétu, čo môže ovplyvniť spermiogram. Akútny však takú galibu nestihne spôsobiť,“ upokojuje.

Nedá sa vybrať

Zdĺhavá infekcia napácha rozsiahlejšie škody nielen na plodnosti. „Chronická prostitída môže byť ľahká, ale aj veľmi nepríjemná. Prostata sa dá prirovnať k mandli vystavenej nespočetným infektom, až dôjde k takým zmenám, že sa musí vybrať. S prostatou sa to urobiť nedá. Zmeny, žiaľ, zostávajú, samočistiaca schopnosť prostaty je zhoršená. Antibiotiká už často nestačia. Aplikujeme nesterodiné protizápalové preparáty, lieky uvoľňujúce kŕče, a v prípade štrukturálnych zmien sa indikuje endoskopická operácia s cieľom mechanicky uvoľniť močovú rúru,” konkretizuje doktor.

Kľúčové je liečiť raný zápal a nečakať, kým dlhodobý začne tlieť. No nie vždy si ho všimnete. „Tí s veľkými ťažkosťami obyčajne prídu k urológovi. Ale niekedy zápal neprebieha búrlivo, prechodíte ho. Neliečený plynule prejde do chronickej formy. Môže spôsobiť štrukturálne zmeny tkaniva, ktoré sa stanú miestom na opakovanú infekciu. Až vtedy začnú mať skutočné problémy, často celoživotné a nezriedka závažné psychické,” uzatvára lekár.

Predíďte mu:

 •  neseďte celý deň
 •  hýbte sa aspoň 40 minút denne
 • nejedzte pikantné
 •  vypite aspoň dva litre vody denne
 • nepite alkohol
 • neoslabujte si imunitu
 • neseďte na studenom
 •  majte chránený sex

Zdravá prostata potrebuje výživu. Vyzbrojte si jedálny lístok!

Na čo vlastne je?

Prostata je žľaza s veľkosťou asi dvoch vlašských orechov pod močovým mechúrom, obklopuje močovú rúru. Tvorí sa v nej tekutina ako súčasť ejakulátu, ktorá chráni spermie pred kyslým prostredím v pošve. Časom začne mnohým mužom robiť problémy, pribúdajú so zvyšujúcim sa vekom. U každého sa už okolo štyridsiatky začnú vytvárať mikroskopické uzlíky, ktoré sa postupne zväčšujú a zatláčajú normálne tkanivo i močovú rúru. Prostatu majú aj ženy, no nie je jasné načo.

Účinná liečba na chorú prostatu? Rady lekárov sa vám budú páčiť

Poistka proti rakovine

Nechceme strašiť, ale ťažký zápal prostaty, najmä chronický, je predispozícia na rakovinu prostaty. Po takom priebehu, najmä ak sa vám vracajú príznaky ako pálenie či bolesť pri močení alebo v okolí pohlavných orgánov, nechajte si prostatu pre istotu opakovane vyšetriť. Ale aj preventívne. Nárok na prehliadku máte po päťdesiatom roku života každé tri roky, niektoré poisťovne ju preplatia aj po štyridsiatke. Muži po štyridsiatke s anamnézou karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve môžu prísť každý rok. Vyšetrenie pozostáva z posúdenia veľkosti prostaty, z krvných testov na prítomnosť špecifického prostatického antigénu PSA, v prípade pozitívneho výsledku aj z ultrazvuku či biopsie.

V tomto článku sa zaoberáme Prostata ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Nový trend modernej medicíny: Mŕtvicu, artrózu či sklerózu porazí liečba kmeňovými bunkami

Nový trend modernej medicíny: Mŕtvicu, artrózu či sklerózu porazí liečba kmeňovými bunkami

dnes
Kmeňové bunky sú terapeutickým prísľubom do budúcnosti. Týmto spôsobom sa liečia najčastejšie ochorenia kĺbových chrupaviek.... Čítať viac
 
Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

Minúta denne zabráni infarktu. Stačí spraviť toto, vedci hlásia úžasné účinky

včera
Zaujíma vás, ako málo stačí na ochranu proti infarktom? Čísla sú dôkaz. Čítať viac
 
Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

Holé členky + mráz = reuma? Lekárka vysvetľuje vzťah chladu k móde odhalených nôh

23.02.2020
Väčšina tínedžerov a mladých ľudí sa nezamýšľa nad tým, či sedenie na studenom múriku, holý chrbát pod krátkou bundičkou či odhalené... Čítať viac
 
Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

Varovné signály srdca a ciev. Týchto 30 si omylom spájate s problémom inde v tele

23.02.2020
Pálenie záhy, únava i priberanie môžu byť nenápadné príznaky chorého srdca. Ešte čakáte? Čítať viac
 
Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

Nová metóda odhaľovania karcinómov: Rakovinu hrubého čreva potvrdí aj bez kolonoskopie

21.02.2020
Kým kolonoskopia dokáže zachytiť aj najmenšie polypy, výrastky predchádzajúce vzniku ochorenia, nová metóda pracuje na úplne inom... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Dlhá piatková noc môže spustiť nebezpečný zápal prostaty. Cítite tieto príznaky?
Dáša Balogová