predplatne
 

Doping vitamínmi: Určite poznáte správne dávky alebo si škodíte?

13.01.2018

To, čo v malom množstve pomáha, vo veľkom škodí.

Pred doplnkami uprednostnite radšej čerstvú zeleninu a ovocie.

Pred doplnkami uprednostnite radšej čerstvú zeleninu a ovocie.Autor: Shutterstock.com

Nebezpečenstvo hrozí najmä deťom, seniorom a ľuďom so závažným ochorením. Naordinovať si akýkoľvek doplnok výživy vás môže pripraviť aj o život. „Lekár vám poradí, ktorý doplnok užívať môžete a kedy je to pre vás vhodné. Vždy keď ho informujete o liekoch, ktoré užívate, povedzte mu aj o voľnopredajných doplnkoch výživy,“ nabáda docent Blažíček, podľa ktorého stále nie je dostatok dôkazov na to, že nadmerné užívanie výživových doplnkov prospieva zdraviu a predchádza chorobám.

Zinok na posilnenie imunity?

Ak je súčasťou multivitamínu, vaša snaha je zbytočná. Jeho využitie pre telo zníži železo, vápnik, chróm aj horčík. Ak ho užívate samostatne a preženiete to, prejaví sa to kovovou chuťou v ústach, hnačkami a vracaním. Okrem bolestí brucha čakajte bolesť hlavy. Dlhodobé nadužívanie zinku výrazne narúša tvorbu spermií a podľa posledných výskumov zvyšuje riziko rakoviny prostaty.

Viac: Málo zinku môže za zlú náladu aj imunitu. Doplňte ho v strave

Ak vám lekár predpíše antibiotiká, na užívanie zinku vo výživovom doplnku rovno zabudnite. Znižuje totiž účinok väčšiny antibiotík. Zinok si dodajte v tekvicových semenách, na deň vám postačí hrsť. Nachádza sa aj v strukovinách, mäse, rybách, vo vajciach, v syroch či v orechoch. Telo zinok potrebuje a ak to nepreženiete, predĺži plodnosť mužom, ženám pomôže počať a zabezpečí bezproblémové tehotenstvo. Tlmí depresie, zvyšuje imunitu proti infekciám, potrebujú ho kosti, pečeň, pokožka, vlasy aj nechty.

C nie je bez viny

Preháňate to s vitamínmi rozpustnými vo vode? Nie je celkom pravda, že si nimi iba zarábate na drahý moč. Väčšinu béčok, vitamín H aj cholín síce vymočíte, ale stopercentnú prevenciu proti virózam nedosiahnete, ani ak sa deň za dňom objedáte céčkom. Ak to s ním skutočne preháňate, privodíte si kŕče, vracanie, hnačky či obličkové kamene. Náchylnejší sú na ne muži.

Voda na chudnutie, céčko na imunitu. 6 zdravých trendov, ktoré vám viac uškodia

Vitamín C s vitamínom E môžu dokonca znížiť účinok chemoterapie pri niektorých typoch rakoviny,“ šokuje odborník. Zaujímavé však je, že chvíľkové zvýšenie dávok vitamínu C počas chrípky či iných viróz vám neublíži. Potrebujete ho na rýchlejšie hojenie rán, tvorbu kolagénu do chrupaviek a šliach, pre silnejšiu imunitu, ochraňuje pred rakovinou, srdcovo-cievnymi chorobami a bráni starnutiu buniek. Céčko získate z každého ovocia a zeleniny, ale najviac ho je v citrusoch, jablkách, šípkach, čiernych ríbezliach, paprike a kapuste.

Trávite sa

  • Draslík je extrémne nebezpečný pre ľudí s ochorením obličiek. Nesmiete si ho dávať, ani ak užívate lieky na srdce.
  • Nikdy neužívajte výživové doplnky s obsahom medi, ak užívate antikoncepciu. Príznaky otravy meďou na seba nedajú dlho čakať. Jej nadbytok poškodzuje črevnú mikroflóru, dráždi sliznice, vyvoláva depresie, nespavosť, ale môže stáť aj za vznikom paranoidnej schizofrénie a senilnej demencie.
  • Ak to preženiete s áčkom, popraskajú vám pery a začnú krvácať. Negatívne ovplyvní vývoj plodu aj malých detí.
  • Priveľa déčka spôsobuje tvorbu kameňov v obličkách.
  • Éčko zanechá škvrny na pokožke, zníži produkciu hormónov štítnej žľazy. Ak si k nemu dáte tabletku s kyselinou acetylsalicylovou, krvácanie z akejkoľvek rany zastavíte len s ťažkosťami.

Bude vás zaujímať:

Autor: Lenka Štefánková, kun
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?

Bolí? Osteoporóza ničí najskôr chrbticu. Čo vás čaká na vyšetrení?

dnes
Osteoporóza začne kradnúť vápnik najskôr z chrbtice. Odhaliť ju môžete aj sami, stačí sa postaviť k stene a urobiť si čiarku. Čítať viac
 
Kurie oko sa nešíri, no len tak ľahko sa ho nezbavíte. Ako naň?

Kurie oko sa nešíri, no len tak ľahko sa ho nezbavíte. Ako naň?

včera
Zdá sa vám, že vás prst skôr bolí ako svrbí? Možno sa hlási o pozornosť kurie oko. Nebojte sa, nejde o vírusové ochorenie ako v prípade... Čítať viac
 
Probiotiká v podozrení vedcov: Vedľajšie účinky útočia na mozog

Probiotiká v podozrení vedcov: Vedľajšie účinky útočia na mozog

21.10.2018
Pozitíva probiotík pri užívaní antibiotík a črevných virózach sú zatienené. Viete o ich odvrátenej stránke? Čítať viac
 
Zlyhávate pri sexe? Výkonnejší penis je vedľajším účinkom špeciálnej liečby

Zlyhávate pri sexe? Výkonnejší penis je vedľajším účinkom špeciálnej liečby

20.10.2018
Až polovica päťdesiatnikov sa trápi, ale len 10 % mužov ide s erektilnou dysfunkciou k lekárovi. „Myslia si, že im už niet pomoci, ale... Čítať viac
 
Z nevinného kašľa vážna choroba. Do dvoch minút ju odhalí šikovná hračka

Z nevinného kašľa vážna choroba. Do dvoch minút ju odhalí šikovná hračka

20.10.2018
Alergiológom aj pacientom prístroj pomáha už pár rokov. Ale len niektorým. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Doping vitamínmi: Určite poznáte správne dávky alebo si škodíte?
Lenka Štefánková
kun