predplatne
 
Zdravie

Historicky prvý liek proti príčine nádchy z USA. Slovenský virológ o tom, prečo nemusí fungovať

01.12.2019

Prečo vy leziete z virózy do virózy a váš kolega nezakašle ani spotený v prievane? Alebo závisti spraví koniec historicky prvý liek proti nádche?

Lieky na nádchu ju v skutočnosti neliečia, len miernia príznaky. V americkom Stanforde sa však podaril objav.

Lieky na nádchu ju v skutočnosti neliečia, len miernia príznaky. V americkom Stanforde sa však podaril objav. Autor: Shutterstock

Soplík a kašlík môžu po objave zo septembra tohto roka raz a navždy zmiznúť zo zemského povrchu, pochválili sa vedci zo Stanfordskej univerzity. „Ak ste takí múdri, prečo nevymyslíte liek proti bežnej nádche? – pýtali sa naše staré mamy. Teraz sme našli spôsob, ako to urobiť,“ nádeja sa mikrobiológ a imunológ Jan Carette po tom, čo sa im v laboratóriu podaril poriadny prelom.

Bojíte sa pri prechladnutí pobozkať svoju polovičku? Opatrní buďte radšej pri niečom inom

Deaktivujú gény

So spolupracovníkmi z Kalifornskej univerzity v experimente nakazili bunkovú kultúru druhom rinovírusu zhoršujúcim astmu detí a ďalším enterovírusom vyvolávajúcim iné ochorenie. Každý typ vírusu potrebuje rôzne ľudské bielkoviny kódujúce gény, ktoré zabezpečia ich prospievanie a prežitie. Carette s kolegami však našli niekoľko univerzálnych génov, ktorých vypnutie potlačilo schopnosť oboch typov vírusu prežiť. Zaujal ich najmä jeden programujúci enzým, nazývaný SETD3. Jeho dočasná deaktivácia by tak mohla chrániť pred bežnými prechladnutiami. Znamená to krok k prvému lieku proti príčine nachladnutia v histórii?

Sú lieky pri prechladnutí naozaj zbytočné? Vedci v tom majú jasno

Vstáva z mŕtvych

Vírusy sú najmenšie mikroorganizmy schopné rozmnožovania len v živej bunke živočíchov, rastlín, baktérií či prvokov. Mimo nej existujú ako neživé zoskupenia molekúl vlastniace iba jeden druh nukleovej kyseliny DNK alebo RNK. Všetky živé samostatne sa rozmnožujúce organizmy majú obidve. Vírus obsahuje funkčné gény kódujúce syntézu vlastných bielkovín v živej hostiteľskej bunke,“ začína vysvetľovať virológ Fedor Čiampor zo Slovenskej akadémie vied, prečo je liečba virózy problém.
Zjednodušene: vírus dokáže prežiť a množiť sa len vložením svojej DNK a RNK do hostiteľskej bunky. Keďže vírusy nemajú bežné súčasti bunky ako mitochondrie či ribozómy, antibiotiká proti bakteriálnym infekciám nemajú vo vírusoch na čo zacieliť. Pre odlišnú štruktúru sa dajú usmrtiť ťažšie. Aj preto vedci už dlho hľadajú nové spôsoby, ako vírusy preľstiť.

7 overených pomocníkov urýchli nádchu. Uľavia plnému nosu a predídu zápalu

103-krát

Neviem, aký spôsob použili v Stanforde. Pravdepodobne vypnutie génu zodpovedného za syntézu vírusovej bielkoviny reagujúcej s bunkovým receptorom. V takom prípade sa vírus naozaj prestane šíriť a zastaví sa akútna infekcia. Možno to nazvať liečebným postupom,“ hodnotí profesor Čiampor, no dodáva, že rinovírusové infekcie ako také to nerieši. Stále sú najpočetnejším ochorením na svete vôbec.

Predstavujú globálny zdravotný problém a hlavnú príčinu často sa vyskytujúcich miernych ochorení horného dýchacieho traktu. Môžu spôsobovať aj infekcie dolných dýchacích ciest, najmä u detí a dospelých osôb s chronickými respiračnými chorobami,“ dopĺňa slovenský virológ. V prírode ich je dosť na to, aby ste ochoreli aspoň raz v roku od narodenia po smrť. „Rinovírusy majú dva základné druhy – ľudský rinovírus A a B. Tie zahŕňajú až 103 rôznych sérotypov. Človek sa nakazí zakaždým novým. Aj diagnostika sérologickými metódami pre vysoký počet sérotypov je náročná úloha,“ hodnotí odborník, hoci moderná veda umožňuje ísť stále ďalej.

►Odporúčané lekármi i bylinkármi: 8x rýchlejšia liečba kašľa, dutín a zápalov

Len príznaky

A vysvetľuje, v čom je háčik v prípade potenciálnych liekov proti vírusovým ochoreniam. „Fungujú len na cielený druh vírusu. Nemajú obyčajne stopercentnú účinnosť. Nevyliečia, ale môžu zmierniť priebeh ochorenia,“ ozrejmuje profesor Čiampor. Príznaky nádchy pritom nespôsobuje samotný vírus, ale imunitná odpoveď a zápalová reakcia tela. „Vírus sa vylučuje výtokom z nosa hlienotvornými bunkami na sliznici a presakovaním tekutiny z malých žíl a kapilár pre zápal. Vírusová nádcha sa lieči len príznakovo. Lokálne liekmi blokujúcimi receptory pre prichytenie vírusu na bunku, látkami zastavujúcimi opuch sliznice nosa, podpornými vitamínmi a liekmi posilňujúcimi imunitnú odpoveď. V poslednom čase je dostupný aj chemoprofylaktický sprej znemožňujúci jeho šírenie,“ hovorí o súčasných alternatívach profesor.

Nádcha trvá sedem dní. Čo hrozí, ak sa skomplikuje?

Zostaňte doma

Ak lieky beriete a najmä oddychujete, nádcha o pár dní pominie. O nič závažné nejde. No len ak pre opakujúce sa infekcie nezačnete nestíhať v práci a nanabalí sa chronická vyčerpanosť. Ideálna stratégia, ako nad nádchou vyhrať, je radšej vôbec ju nedostať. Ak sa všetci okolo vás masívne rozsoplia, buďte asertívni a pošlite kolegov domov. A hlavne, nedotýkajte sa ich. „Infekčnému človeku tečie z nosa, používa vreckovky a kýcha na všetkých. Hlavne je bezohľadný a nelieči sa doma! Kvapôčková infekcia, bežná pri chrípkových ochoreniach, je pri rinovírusových skôr teoretická. Pravdepodobnejšie sa vírus prenesie priamym kontaktom nosohltanových výlučkov a hlienov pri kýchaní a kašľaní. Prichytia sa na rôznych predmetoch či zasiahnutej osobe,“ zdôrazňuje odborník, že ak ste chorý vy, povinná karanténa sa týka vás.

„Vylučovanie vírusu a infekčnosť trvajú počas celého ochorenia až do vymiznutia príznakov. Zaniká, až keď prestanete vylučovať sekrét a mať upchatý nos. Hlavným preventívnym faktorom je hygiena. Používajte papierové vreckovky a umývajte si ruky,“ uzatvára Fedor Čiampor.

Čítajte aj: Netrpte pri prechladnutí. Rýchlejšie sa vyliečite, ak nebudete sami. Prečo?

V tomto článku sa zaoberáme Imunita ...viac Nádcha ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

dnes
Chirurgovia by počas operácie mali počúvať Mozarta, Bacha či Beethovena. S touto hudbou v pozadí sú presnejší, precíznejší a rýchlejší,... Čítať viac
 
Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

včera
So žlčníkovými kameňmi môžete žiť dlhé roky bez toho, aby ste o nich vedeli. Až raz o sebe dajú vedieť bolesťou. Prečo vznikajú a akými... Čítať viac
 
Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

08.12.2019
Zdedené oslabenie žilovej steny vedie ku kŕčovej, ale aj k zlatej žile. Čím skôr sa jej zbavíte, tým menej oštary „tam dolu“ zažijete.... Čítať viac
 
Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

08.12.2019
Stačí malá ranka a o pár dní v neskutočných bolestiach bojujete o život. Možno sa vám zákerná baktéria nalepila na kožu práve teraz.... Čítať viac
 
Musia zuby múdrosti von? Stomatológ radí dôležité kritériá, inak riskujete horšie

Musia zuby múdrosti von? Stomatológ radí dôležité kritériá, inak riskujete horšie

07.12.2019
Je občasná bolesť zubov múdrosti dôvod na ich vytiahnutie, alebo vám zákrok spôsobí ešte väčší problém? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Historicky prvý liek proti príčine nádchy z USA. Slovenský virológ o tom, prečo nemusí fungovať
Dáša Balogová