predplatne
 

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

02.01.2018

Nemôžete dýchať, tlačí vás na hrudi, je vám na odpadnutie... Je to infarkt? Možno, ale skôr ide o záchvat paniky, najmú ak ste mladší a fyzicky v poriadku.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Profimedia.sk

Záchvat paniky a srdcový infarkt majú viaceré fyzické prejavy veľmi podobné až totožné. Záchranári neraz riešia podozrenie na infarkt, z ktorého sa vykľuje „len“ panický atak. Oba však môžu prísť zrazu a nečakane, takže niet divu, ak si ich laik spletie. Lekári ich vďaka EKG a krvným testom dokážu spoľahlivo odlíšiť. Okrem infarktu sa dá panický atak ľahko pomýliť tiež s astmatickým záchvatom.

K psychiatrovi, nie ku kardiológovi

Záchvaty paniky trápia asi tri percentá populácie. Jasné príčiny vzniku panickej poruchy nie sú známe. Ako pri mnohých iných problémoch zvykne byť za jedného z vinníkov označovaný stres a záťažové situácie, ktoré prežijete. Na panické prejavy môžete mať aj zdedenú predispozíciu, ak aj niektorý z vašich rodičov reagoval na stres a záťaž úzkosťou.

Záchvaty paniky sa zvyknú opakovať, takže ak si tým raz prejdete, nabudúce aspoň viete, že vám nejde o život. Aj keď pocit je to rovnako hrozný prvý aj ôsmy raz.  Človek, ktorý opakovane prežije záchvat úzkosti, by mal rozhodne navštíviť psychiatra. Ten ho naučí paniku zvládať a naordinuje mu aj vhodné lieky. 

Vydesené celebrity: Bizarný strach zo starožitného nábytku, rastlín či svetlých farieb

Typické prejavy panického záchvatu a pomoc

Problémy s dýchaním, potenie, bolesti alebo ťažoba na hrudníku, pocity na omdletie, vnútorné napätie, chvenie sa, mravenčenie v končatinách, tŕpnutie pier, pocit na zvracanie, žalúdočná nervozita, búšenie srdca, pocit dusenia sa, hrča v hrdle, návaly tepla, alebo chladu, strach, že vám ide o život, že strácate sebaovládanie, že sa zbláznite... Pomôcť dokáže napríklad pomalé dýchanie do papierového vrecúška. Človeka s popísanými prejavmi sa snažte upokojiť. Ak sa vám nedarí, zavolajte pre istotu záchranku. 

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete

Typické prejavy infarktu srdca a pomoc

Tlak či pálenie alebo tupá bolesť uprostred hrudníka, môže striedalo slabnúť a silnieť. Tento prejav častejšie popisujú ženy ako muži. Bolesť vyžarujúca do ruky, zväčša ľavej, tiež do do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka, dýchavica – skrátený dych, tiež studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie. Najrozumnejšie, čo môžete urobiť, či už máte tieto príznaky vy, alebo niekto vo vašom okolí, je zavolať hneď záchranku. 

Frankovo znamenie: Ušné lalôčky prezradia, či vám hrozí porážka!

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

včera
Kedy ste boli na očnom? Slnečné okuliare nie sú všemocné, najmä ak vás gény predurčili na život v tme. Čítať viac
 
Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

19.11.2018
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

18.11.2018
Priložte si občas prst na zápästie a skontrolujte tlkot srdca. Je pravidelný? Ak si objavíte arytmiu, mali by ste sa nechať skontrolovať... Čítať viac
 
Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

18.11.2018
Za bizarnou spánkovou poruchou je hromadenie bielkoviny v mozgu. Pomôže protilátka? Čítať viac
 
Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

17.11.2018
Niekedy vás zachráni rýchle žmurkanie, inokedy obyčajná voda. Oko vás však niekedy bolestivo reže niekoľko dní. Kedy už musíte navštíviť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život
Martina Palovčíková