predplatne
 

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

02.01.2018

Nemôžete dýchať, tlačí vás na hrudi, je vám na odpadnutie... Je to infarkt? Možno, ale skôr ide o záchvat paniky, najmú ak ste mladší a fyzicky v poriadku.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Profimedia.sk

Záchvat paniky a srdcový infarkt majú viaceré fyzické prejavy veľmi podobné až totožné. Záchranári neraz riešia podozrenie na infarkt, z ktorého sa vykľuje „len“ panický atak. Oba však môžu prísť zrazu a nečakane, takže niet divu, ak si ich laik spletie. Lekári ich vďaka EKG a krvným testom dokážu spoľahlivo odlíšiť. Okrem infarktu sa dá panický atak ľahko pomýliť tiež s astmatickým záchvatom.

K psychiatrovi, nie ku kardiológovi

Záchvaty paniky trápia asi tri percentá populácie. Jasné príčiny vzniku panickej poruchy nie sú známe. Ako pri mnohých iných problémoch zvykne byť za jedného z vinníkov označovaný stres a záťažové situácie, ktoré prežijete. Na panické prejavy môžete mať aj zdedenú predispozíciu, ak aj niektorý z vašich rodičov reagoval na stres a záťaž úzkosťou.

Záchvaty paniky sa zvyknú opakovať, takže ak si tým raz prejdete, nabudúce aspoň viete, že vám nejde o život. Aj keď pocit je to rovnako hrozný prvý aj ôsmy raz.  Človek, ktorý opakovane prežije záchvat úzkosti, by mal rozhodne navštíviť psychiatra. Ten ho naučí paniku zvládať a naordinuje mu aj vhodné lieky. 

Vydesené celebrity: Bizarný strach zo starožitného nábytku, rastlín či svetlých farieb

Typické prejavy panického záchvatu a pomoc

Problémy s dýchaním, potenie, bolesti alebo ťažoba na hrudníku, pocity na omdletie, vnútorné napätie, chvenie sa, mravenčenie v končatinách, tŕpnutie pier, pocit na zvracanie, žalúdočná nervozita, búšenie srdca, pocit dusenia sa, hrča v hrdle, návaly tepla, alebo chladu, strach, že vám ide o život, že strácate sebaovládanie, že sa zbláznite... Pomôcť dokáže napríklad pomalé dýchanie do papierového vrecúška. Človeka s popísanými prejavmi sa snažte upokojiť. Ak sa vám nedarí, zavolajte pre istotu záchranku. 

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete

Typické prejavy infarktu srdca a pomoc

Tlak či pálenie alebo tupá bolesť uprostred hrudníka, môže striedalo slabnúť a silnieť. Tento prejav častejšie popisujú ženy ako muži. Bolesť vyžarujúca do ruky, zväčša ľavej, tiež do do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka, dýchavica – skrátený dych, tiež studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie. Najrozumnejšie, čo môžete urobiť, či už máte tieto príznaky vy, alebo niekto vo vašom okolí, je zavolať hneď záchranku. 

Frankovo znamenie: Ušné lalôčky prezradia, či vám hrozí porážka!

V tomto článku sa zaoberáme Infarkt myokardu ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

Alergici, chystáte sa na ples? Aj energický tanec vás môže zabiť! 

19.02.2019
K tanečnej róbe vás asi nenapadne pribaliť aj adrenalínové pero , ale možno by ste mali. Najmä, ak ste už niekedy absolvovali anafylaktický... Čítať viac
 
Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

Marihuana má pomôcť liečiť. Štáty EÚ dostali v Štrasburgu podporu

18.02.2019
Členské štáty EÚ dostali od Európskeho parlamentu plnú podporu využitia potenciálu liekov na báze marihuany. Čítať viac
 
Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

Baktérie z čreva hrozia obličkám. Nepodceňte bežný zápal, môžu natrvalo zlyhať

18.02.2019
Zápalmi močového mechúra trpia ženy oveľa častejšie ako muži. Odborníci odhadujú, že výskyt týchto zápalov je až trikrát vyšší. Čo... Čítať viac
 
Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

17.02.2019
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

16.02.2019
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život
Martina Palovčíková