predplatne
 

Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

08.12.2019

Stačí malá ranka a o pár dní v neskutočných bolestiach bojujete o život. Možno sa vám zákerná baktéria nalepila na kožu práve teraz.

Ochorenie začne nenápadnými bolesťami svalov, skončiť však môže naozaj zle.

Ochorenie začne nenápadnými bolesťami svalov, skončiť však môže naozaj zle. Autor: Shutterstock

Fakultná nemocnica Brno hospitalizovala nedávno trojročného chlapca s tetanom. S príznakmi, ktoré neprajete ani najhoršiemu nepriateľovi. Hoci sa lekárom podarilo jeho stav stabilizovať, zďaleka nie je z najhoršieho vonku. A možno ani nikdy nebude. Chorobu, na ktorú sme takmer zabudli, brnianski lekári liečili prvýkrát po pätnástich rokoch.

Z bežného poranenia znetvorená tvár i telo. Zradná baktéria číha všade, ako sa ochrániť?

Máme sa stále čoho báť? „Áno. Obavy vzhľadom na závažnosť ochorenia sú namieste. V krajinách s fungujúcim vakcinačným programom sa tetanus vyskytuje takmer výlučne u nezaočkovaných. Na Slovensku sa naposledy objavil pred dvoma rokmi u nezaočkovaného štvorročného chlapčeka žijúceho v nevyhovujúcich hygienických podmienkach,“ spomína MUDr. Katarína Varechová z ambulancie všeobecného lekára pre dospelých na podobný prípad. Aj malého Čecha sa rodičia rozhodli nepichať.

Zo zubného kazu?

Tetanus je pritom jedna z najpríšernejších chorôb vôbec. „Je to závažné a smrteľné ochorenie. Vyvoláva ho toxín baktérie Clostridium tetani,“ potvrdzuje doktorka Varechová z Nemocnice v Michalovciach. Veľmi pravdepodobne ste sa s touto baktériou už stretli. Nachádza sa prakticky všade. „Jej spóry sú extrémne odolné. Nájsť ich možno v hnojenej pôde, v hline, zemine aj v pouličnom prachu. K infekcii u človeka dochádza najčastejšie pri styku porušenej kože s kontaminovanou pôdou. Keďže dieťa s tetanom spred dvoch rokov pred ochorením vraj neutrpelo žiadny úraz, za vstupnú bránu infekcie sa pokladal kazový chrup v prostredí znečistenom výkalmi,“ rozširuje zoznam ciest nákazy doktorka. No spresňuje, že v tomto konkrétnom prípade sa zubný kaz ako vstupná brána infekcie iba predpokladal a nejde o oficiálne potvrdený spôsob prenosu. 

Zubné kazy napriek poctivému čisteniu? Po príčine pátrajte

Do 10 dní

Toxín sa šíri krvou, lymfou, pozdĺž nervových vlákien a periférnych nervov do centrálnej nervovej sústavy – mozgu a miechy. Dôsledkom sú tonické kŕče svalov či poruchy srdcového rytmu. Signály spozorujete najčastejšie v priebehu desiatich dní, no niekedy i mesiacov. „Najskôr sa objavia bolesti v rane, svaloch, nespavosť, potenie a nepokoj. Prvým symptómom je symetrické stiahnutie žuvacích svalov, pre ktoré neviete otvoriť ústa ani prijímať potravu. Následne sa stiahne mimické svalstvo do náznaku úsmevu a dochádza k bolestivému stuhnutiu šijového svalstva. Postupne sa napína kostrové svalstvo so záklonom hlavy. Celé telo sa až oblúkovito prehne a opakovane sa objavujú bolestivé kŕče,“ opisuje lekárka. No najhoršie len príde.

Absolútne strašné

Pacient má teplotu, pre stiahnutie bránice ťažko dýcha, pre stiahnutie hlasiviek nevie hovoriť, pre stiahnutie zvieračov nemočí a nemá stolicu. Hrozí mu udusenie alebo zlomenina stavcov. Po celý čas je však pri plnom vedomí, čo je strašné! Vedie to k masívnej úzkosti. Ak prežije, klinické ťažkosti pretrvávajú ešte asi dva týždne. Vyprovokuje ich aj minimálny podnet, dotyk alebo zvuk.“

8 najväčších bolestí tela. Rady odborníčky, kedy pomôže tabletka a kedy spánok

Posledná choroba

To, či tetanus prežijete, záleží aj od šťastia. „Existuje aj lokalizovaný tetanus. Ak svaly tuhnú len v mieste poranenia alebo v okolí, vyhliadky sú lepšie,“ objasňuje doktorka Varechová. „Závisí aj od miesta rany. Keďže toxín sa transportuje cez nervové zväzky až k motorickým neurónom centrálnej nervovej sústavy, veľmi nebezpečné je poranenie v oblasti hlavy. A takisto u neočkovaných ľudí nad šesťdesiat rokov. Čím skôr sa objavia príznaky, tým horší býva priebeh. Ochorenie s celkovými prejavmi napriek možnostiam intenzívnej podpornej liečby má stále vysoké riziko smrti. Jedinou možnosťou je podávanie špecifického ľudského protitetanového imunoglobulínu, aby sa rýchlo vyviazal ešte voľný toxín, preočkovanie jednou dávkou anatoxínu, lieky proti kŕčom, na podporu dýchania či antibiotiká a ošetrenie rany,“ dodáva lekárka.

Čo ste robili pred 12 rokmi?

Zranili ste sa? To, že ste sa nenakazili, je výsledok ochrany v podobe očkovania. „Môže sa však stať, že protilátky klesajú u človeka rýchlejšie. Vyskytlo sa už aj ochorenie, keď boli protilátky prítomné,“ odporúča doktorka dbať aj na preočkovanie. „Pri rizikovom poranení je po dvanástich rokoch od očkovania namieste preočkovať sa,“ radí lekárka, aby ste po úraze neodkladne vyhľadali svojho obvodného lekára, ktorý bude mať o poslednej dávke záznamy. Základné očkovanie sa začína u detí troma dávkami – v 3., 5. a v 11. mesiaci. V 6. a v 13. roku je na rade preočkovanie a následne sa pokračuje preočkovaním dospelých osôb každých 15 rokov.

Tetanus môže skončiť smrťou, nezabúdajte na preočkovanie!

Okrem očkovania je veľmi dôležité aj správne vyčistenie rany napríklad peroxidom vodíka. Aj malá, bezvýznamná a zdanlivo čistá ranka môže byť vstupnou bránou infekcie. Menšie poranenia sú rizikovejšie, pretože sa ich ošetrenie môže zanedbať.

Čítajte aj: Krajšia tvár chorôb: 5 diagnóz, ktoré vás ochránia pred čímsi oveľa horším

V tomto článku sa zaoberáme Tetanus ...viac
Autor: Dáša Balogová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti

Čínsky koronavírus potvrdili už aj v Európe. Problémy s dýchaním môžu viesť k smrti

včera
Koronavírus pochádza z rodiny vírusov ako SARS a MERS, ktoré za posledných 17 rokov zabili stovky ľudí po celom svete. Čítať viac
 
Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

včera
Desiatky rokov trvá, kým sa rakovina z nezhubného štádia prehupne do zhubného. Máte dosť času s tým niečo urobiť. Čítať viac
 
Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

23.01.2020
Akútne respiračné ochorenie môže v začiatkoch pripomínať chrípku, ktorá neraz končí fatálnymi následkami. Čítať viac
 
Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

22.01.2020
Britskí vedcom sa podarilo niečo prevratné. Našli typ bielej krvinky, ktorá by mohla pomôcť pri liečbe všetkých druhov rakoviny.... Čítať viac
 
Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

21.01.2020
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup
Dáša Balogová