predplatne
 

Koľko doplácate? Vážna situácia pre zdravotnícke pomôcky

06.06.2018

Slováci sa sťažujú. Na nevyhnutné zdravotnícke pomôcky nedopláca nič len 28% pacientov. Ostatní načrú hlboko do vrecka každý mesiac.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock.com

Veľa pacientov dopláca za zdravotnícke pomôcky sumy od pätnástich eur mesačne. Takmer štvrtina respondentov uviedla, že dopláca za pomôcky ešte viac a vyše 20 % tvrdí, že dopláca ešte vyššie sumy. Nič neplatí iba 28 % všetkých pacientov. Väčšina z nich má viaceré diagnózy, preto potrebuje viac ako jednu pomôcku. Vyplynulo to z prieskumu Asociácie na ochranu práv pacientov Slovenska.

Ruinuje sociálne slabších

„Túto situáciu považujeme za alarmujúcu. Zdravotnícke pomôcky totiž používajú zväčša sociálne slabší ľudia. Doplatky sú preto podľa nášho názoru na hranici únosnosti," hovorí projektová manažérka prieskumu a viceprezidentka AOPP Marica Laščeková.

V zahraničí dostupné, u nás nie...

Okrem výšky doplatku respondenti hodnotili aj to, ako sú spokojní s kvalitou a predpísaným množstvom pomôcok.

Pri vložkách a pomôckach pre diabetikov respondenti vyjadrili pomerne vysokú nespokojnosť s limitom množstva. Pri glukózovom senzore, pomôckach pre autokatetrizáciu, detských stomických pomôckach, ortopedickej obuvi, rehabilitačných pomôckach, kočíku a lupe/okuliaroch zase rezonovala nespokojnosť s vysokými doplatkami.


Foto: Shutterstock.com

Pacienti sa v prieskume sťažovali aj na to, že chýbajú pomôcky, ktoré sú v zahraničí bežne dostupné. „Chýbajú najmä inovatívne pomôcky pre diabetikov, senzory. Spomenuté boli však aj nohavičky a plavky pre inkontinentných pacientov, pomôcky na podporu kardiovaskulárneho systému (napríklad bicykel s motorčekom), digitálne načúvacie aparáty a načúvacie prístroje na percepčnú poruchu sluchu, sprej na znecitlivenie a ďalšie pomôcky," približuje Laščeková.

Ako si vybrať zdravotné pančuchy? Aj v nich môžete byť sexi 

Do prieskumu o zdravotníckych pomôckach sa mohla verejnosť zapojiť od 19. marca do 19. apríla 2018, dotazník vyplnilo 462 pacientov.  AOPP verí, že výsledky prieskumu budú zaujímať aj tých, ktorí o zdravotných pomôckach rozhodujú.

Autor: TASR, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Ako často by nám mal lekár kontrolovať znamienka?

VIDEO: Ako často by nám mal lekár kontrolovať znamienka?

včera
Súčasťou našej pokožky sú aj znamienka. Niektoré sú na takých miestach, že ich dráždi šatstvo, iné sú často vystavené slnku. Je potrebné,... Čítať viac
 
Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

včera
Ak je pre vás zdravé dýchanie luxusom, zmeňte to. Okrem liekov si s astmatickými záchvatmi poradíte aj s liečivými domácimi receptami.... Čítať viac
 
FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

23.09.2018
Nemusíte sa uspokojiť s tým, ak po mozgovej príhode rozprávate ťažšie. Poruchy reči sa dajú výrazne zmierniť, alebo dokonca úplne... Čítať viac
 
Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

22.09.2018
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

21.09.2018
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Koľko doplácate? Vážna situácia pre zdravotnícke pomôcky
TASR
bd