predplatne
 

Kradne vám zrak! Keratokonus je ochorenie očí, ktoré sa často zamieňa za krátkozrakosť

06.07.2019

Špecifické ochorenie rohovky nedokážu odhaliť ani mnohí oční lekári, pretože im v ambulancii chýba prístroj na diagnostiku. Zrak vráti špeciálny krúžok.

Odídete vždy od očného s vyššími dioptriami? Ak zhoršenie zraku napreduje rýchlo, spozornite.

Odídete vždy od očného s vyššími dioptriami? Ak zhoršenie zraku napreduje rýchlo, spozornite. Autor: Shutterstock

„Keratokonus je závažné ochorenie rohovky, pri ktorom dochádza k jej postupnému vyklenutiu a stenčovaniu. Rohovka nie je zaguľatená, ako by mala byť, vystupuje dopredu, vydúva sa a v dôsledku gravitácie mierne klesá nadol,“ vysvetľuje Adriana Smorádková, očná lekárka, ktorá patrí k svetovej špičke v liečbe keratokonusu.

Odborníčka objasňuje, že princípom ochorenia je postupná degenerácia rohovky zapríčinená poruchou kolagénových vlákien. Každým srdcovým úderom dochádza k miernemu napätiu v oku, preto sa oslabené vlákna v rohovke postupne rozťahujú. „Človek s keratokonusom má zdeformované videnie, vidí akoby cez zvlnené sklo. Zrak má neostrý, rozmazaný a rýchlo mu pribúdajú dioptrie. Mnohí sa dostanú až do stavu, keď majú aj mínus 18 dioptrií a vidia len na pár centimetrov,“ dodáva lekárka.

Čítajte aj: Rakovina oka: Aké sú jej príznaky, prevencia či liečba?

Mýlia si ho

Odborníčka upozorňuje, že hoci sa o ochorení veľmi nevie, na Slovensku ním môže podľa odhadov trpieť vyše 3 000 ľudí. Zásadný problém je, že ambulantní oční lekári nemajú k dispozícii špeciálny prístroj na určenie keratokonusu alebo dostatok vedomostí o tejto chorobe. Okrem toho sa degeneratívne ochorenie rohovky podobá na krátkozrakosť.

Zhoršujúce sa dioptrie tiež pripisujú astigmatizmu, pri ktorom ide o nerovnomerné zakrivenie niektorých optických plôch oka, zväčša rohovky. Je to však iná diagnóza, ktorá sa rieši cylindrickými dioptriami. „Prístroj, ktorý by stenčenie a vyklenutie rohovky zistil, je pre bežného oftalmológa nedostupný. Jeho cena sa pohybuje okolo 30-tisíc eur. Preto sa keratokonus zväčša nezachytí v začiatkoch a na kliniku nám prichádzajú najmä ľudia v posledných štádiách ochorenia, ktoré sa už musia riešiť operačne,“ objasňuje Smorádková.

Pigmentové znamienko na oku môže prerásť v melanóm

Výborné výsledky

Hlavným rizikom pri keratokonuse je, že ak sa skríningovo nezachytí včas, hrozí aj úplné oslepnutie. Rohovka sa v poslednom štádiu tak vyklenie, že môže prasknúť vnútorná membrána v oku a pod rohovku natečie voda. Rohovka teda definitívne zlyhá a človek oslepne. Následne sa čaká na stabilizáciu, kým voda odíde, až potom môže človek podstúpiť transplantáciu rohovky. Lekárka Adriana Smorádková hovorí, že také prípady sú výnimočné a keratokonus sa dá efektívne riešiť dvomi spôsobmi.

Pri prvom štádiu sa robí takzvaný cross linking, ktorého úlohou je zastaviť proces keratokonusu. Táto metóda spevní rohovku pomocou riboflavínu, čo je vitamín, ktorý zlepí kolagénové vlákna. Následne sa rohovka zafixuje UV žiarením. Omnoho častejšie sa však robí laserová implantácia plastových ringov, teda akejsi obruče. Operácia je rýchla, bezbolestná a prináša výborné výsledky. Ako v prípade pani Evy, ktorej vrátila zrak.


Ilustračné foto, zdroj: Shutterstock.com

Rozjasnilo sa

Keď Eva ležala na operačnom stole, presne vedela, čo ju čaká. Netušila však, že efekt zlepšenia bude prakticky okamžitý. „Hneď po vsunutí ringu ma ožiarilo ostré svetlo. Prekvapene som povedala lekárke, že vidím! A keď som prišla domov, pozrela som cez okno. Namiesto toho, aby som mala pred sebou zelenú hmotu ako dovtedy, odrazu som uvidela zreteľné steblá trávy, bolo to neskutočné,“ opisuje štyridsiatnička obrovskú zmenu v živote, ktorú jej operácia priniesla.

Opäť mohla šoférovať, do práce sa vrátila hneď na tretí deň po operácii a zrak sa jej na jedno oko vrátil na sto percent a na druhé na šesťdesiat. Výborné výsledky implantovaného ringu lekárka vysvetľuje tak, že plastová obruč sploští rohovku, tá sa pekne zaguľatí a už sa viac nevyklenuje – oko opäť plní svoju funkciu.

Poškodený gén

Hoci za implantáciu ringu treba priplatiť, po operácii sa ochorenie zastabilizuje a človeku sa výrazne skvalitní život. Poisťovňa hradí sedemdesiat percent zákroku a pacienti doplácajú 500 eur. „Denne vyšetrujem jedného človeka s keratokonusom a mesačne urobím aj desať operácií. Na našej očnej klinike máme za sebou vyše 400 implantácií ringu laserovou operáciou a tento počet stále stúpa,“ pripisuje to lekárka Smorádková aj tomu, že sa zvyšuje povedomie o tejto chorobe.

Zároveň sa berie do úvahy dedičnosť. Potvrdilo sa, že pri keratokonuse došlo k poškodeniu génu, ktorý je zodpovedný za kolagén v rohovke. Špeciálnym prístrojom preto zisťujú ochorenie tiež u členov rodiny pacienta a úspešne. Očná lekárka Smorádková hovorí, že v niektorých rodinách majú keratokonus viacerí príbuzní. 

Čo pomáha na suché oči? Stačia maličkosti aj „štuplík“, radí lekárka

Koža napovie

Prečo a ako keratokonus vzniká, sa s istotou nevie. Sčasti ide o genetické ochorenie, zároveň súvisí so životným prostredím a s kožou. Preto odborníci odporúčajú všímať si súvislosti ako alergie, atopický ekzém, akné a rôzne kožné ochorenia. Koža má rovnaký základ ako kolagén v rohovke, preto majú ľudia s keratokonusom aj tieto problémy. Okrem toho si často šúchajú horné viečka, aby zmiernili rezavé pocity v očiach, čím však ochorenie ešte viac zhoršujú.

„Tlakom na horné viečko dochádza k mechanickému stresu a rohovka sa ešte viac vyklenie. Na chvíľu si síce uľavia, ale je to obrovská chyba, pretože si ju ešte viac mechanicky vytláčajú von,“ upozorňuje odborníčka Smorádková. Pacientom dáva radu, aby si do očí nakvapkali umelé slzy. Zvlhčia si tak oči a zmiernia ťažkosti. „V našich končinách trpia ochorením viac chlapci a muži v porovnaní so ženami,“ pridáva lekárka zaujímavosť. V iných krajinách, kde sa vyskytuje keratokonus častejšie, sú tieto štatistiky medzi pohlaviami vyrovnané. Ide napríklad o krajiny arabského sveta a ázijské štáty.

Diagnóza podľa očí. 11 podozrivých signálov vystríha aj pred rakovinou

Prídu neskoro

Kým v týchto končinách robia preventívne vyšetrenia na keratokonus už u malých detí, na Slovensku ešte nie sme tak ďaleko. Preto sa ochorenie u detí zachytí veľmi výnimočne. „V puberte sa prudko zhorší zrak a potom dôjde k zastabilizovaniu ochorenia, následne sa zhoršovanie zraku pribrzdí, no nezastaví. Na kliniku nám potom prichádzajú najmä tridsiatnici a štyridsiatnici v druhých a tretích štádiách, u ktorých je už potrebná operácia,“ dodáva odborníčka na keratokonus. Práve u mladých a detí je zistenie ochorenia v ranom štádiu najdôležitejšie. Zabráni sa tak zbytočnej strate času a nosenia okuliarov, ktoré pomôžu len na určitý čas.

Zaostrené na deti

Prevencia je veľmi dôležitá. Ak sa dieťa sťažuje na horšie videnie, treba s ním hneď zájsť za očným lekárom. Keď už má okolo desať rokov, všímajte si, ako číta. Deťom sa môžu mýliť podobné písmená a čísla. Už v tom prípade môžete mať podozrenie, že ide o keratokonus, no ešte stále to môže byť astigmatizmus.

Čo je keratokonus?

Ochorenie rohovky – číreho a priehľadného tkaniva, cez ktoré do oka prenikajú svetelné lúče. Jej pravidelnosť a priehľadnosť sú veľmi dôležité. Pri tomto ochorení dochádza k zlému zakriveniu rohovky, vyklenutiu a jej stenčeniu. Ochorenie väčšinou postihuje obe oči naraz. Príčina vzniku tohto ochorenia doposiaľ nie je celkom objasnená, predpokladá sa však súčinnosť dedičnosti, mechanických vplyvov alebo alergie.

Môže vás zaujímať:

Autor: Nina Haceková
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

dnes
Experimentovať sa neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku, určite sa obráťte... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

včera
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

Farebné pásky, ktoré liečia. Uvoľňujú svaly a zmierňujú bolesť

včera
Podpornú liečbu tejpovaním využívajú hlavne športovci, no pomáha aj pri niektorých problémoch s chodidlom. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

včera
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

19.08.2019
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kradne vám zrak! Keratokonus je ochorenie očí, ktoré sa často zamieňa za krátkozrakosť
Nina Haceková