predplatne
 

Kto tejpuje, netrpí: Od bolesti vám uľavia farebné pásiky

06.09.2015

Čoraz viac ľudí rieši svoje zdravotné problémy tejpovaním. O čo ide?

Čoraz viac ľudí rieši  svoje zdravotné problémy tejpovaním.

Čoraz viac ľudí rieši svoje zdravotné problémy tejpovaním.Autor: shutterstock

Tejpovanie je moderná liečebná metóda, pri ktorej sa používajú farebné elastické pásiky. Lepia sa na kožu, podobne ako náplasti. Ich úlohou je zmierniť bolesť v svaloch, kĺboch a súčasne liečiť zápaly. Určite ste ich videli na športovcoch.
Pevné fixačné tejpovacie pásiky na spevnenie svalov a kĺbov dostali v posledných rokoch konkurenciu - pružné a farebné. Takýto kinezio-tejpovací pásik ste určite videli aj na našich športovcoch. Napríklad na členku tenistky Dominiky Cibulkovej.
Je vyrobený z veľmi pružného vlákna - z polyuretánu. Vlákno je ešte omotané do 100-percentnej bavlny. Ako lepidlo sa používa lekárska živica. Aké sú jeho výhody a ako vlastne pôsobí na telo?
Pružné tejpovacie pásiky neobmedzujú prirodzený pohyb danej svalovej skupiny, ako to bolo pri pevných. Môžete s nimi normálne pracovať i športovať.

Ako účinkujú?

Lepiace pásiky neobsahujú žiadne liečivo. Fungujú na základe fyziologických, mechanických procesov. Nalepený pásik „vytiahne“ kožu i podkožie a zmenší tlak na bolestivé miesto. Zmierňuje tak bolesť.
Medzi vrstvami pokožky a svalu sa nachádzajú lymfatické a krvné cievy a veľké množstvo receptorov, ktoré snímajú tlak. Nadvihnutím kože sa zníži tlak na receptory. Vďaka tomu pocíti pacient výrazné zníženie bolesti.
Páska stimuluje aj cirkuláciu lymfy. A pružný pásik zároveň zlepší prekrvenie, a tak sa daný sval lepšie prehreje. Táto metóda je určená na svalové skupiny a kĺby, ktoré sú preťažené. A tiež na zlepšenie držania tela.

Kineziotejping

Kinezio-tejpy zlepšujú svalové funkcie a stabilitu kĺbov. Môžu skrátiť čas rekonvalescencie po úrazoch a zlepšiť fyzickú formu. Pomáhajú profesionálnym i rekreačným športovcom či ľuďom, ktorých po fyzickej námahe bolia svaly alebo kĺby.
Kinezio-tejping sa najčastejšie lepí na oblasť kolenného kĺbu, okolie päty, potom na ruky. A to konkrétne na rameno, lakeť a zápästie. Môže sa nalepiť aj na chrbát v bedrovej, hrudnej oblasti alebo v oblasti krčnej chrbtice.
Aby ste dosiahli požadovaný liečebný účinok, treba tejp nosiť v kuse 5 až 7 dní. Tejp je odolný proti vode, môžete sa po celý čas aj sprchovať.

Aj takto sa tejpuje

Cross tejpovanie
Používajú sa pri ňom náplasti podobné mriežke. Ukladajú sa na bolestivé miesta. Mriežka je vodoodolná a stráca priľnavosť až vtedy, keď si telo normalizuje látkovú výmenu.

Lymf tejpovanie
Umožní redukciu bolesti. Účinkuje počas celého nosenia náplasti. Bolesť zmierňuje, prípadne sa úplne stratí, podporuje cirkuláciu a zlepšuje funkciu kĺbov.

Meridián tejpovanie
Využíva účinok energetických dráh v tele. Ošetrenie sa vykonáva pomocou klasických medical tejpov. Ukladajú sa na kožu v dráhach energie - v meridiánoch.

Amatérske lepenie sa neodporúča

Pred použitím tejpovacieho pásika navštívte fyzioterapeutickú alebo rehabilitačnú ambulanciu a poraďte sa s odborníkmi. Kinezio tejpovacie pásky v závislosti od výrobcu stoja od 5 do 12 €. Dostanete ich v zdravotníckych potrebách, v internetových predajniach alebo priamo u maséra. Vyškolený fyzioterapeut vám nanesie tejpovaciu pásku na bolestivé miesta. Amatérske nasadenie tejpu sa neodporúča.

Pomôže aj na boľavé zuby

Kinezio tejpovanie pomáha aj pri bolestivej menštruácii, boľavých zuboch i plochých nohách. Pozor, nemôžete ju však používať vždy. Neodporúča sa ľuďom, ktorí majú žilové ochorenia alebo ťažkosti s cievnym systémom. Tejping nepoužívajte ani v prípade, že máte podliatiny, krvný výron, poranenú pokožku alebo kožnú alergiu. Nepoužívajte dokopy ani fixačné a kinezio tejpovanie.

Viete, že...

  • 80 %  populácie má skúsensoti s bolesťami chrbta
  • 1988  vtedy prvýkrát použili tejpovanie na Olympijských hrách v Soule
  • 10 rokov sa už používa tejpovanie na Slovensku
  • 5-7 dní by ste mali mať na sebe tejpovaciu pásku

Kedy vám tejping pomôže? Čítajte TU »

Autor: Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

RECEPT: Zelený zázrak menom cuketa. Pripravte si ju 3krát inak

RECEPT: Zelený zázrak menom cuketa. Pripravte si ju 3krát inak

včera
Zelenina, ktorá je nie len lacná, ale aj bohatá na živiny. Cuketa má nízky obsah kalórii a neobsahuje žiaden tuk.  Čítať viac
 
VIDEO: 9 typov bolestí sa spája s emóciami. Aká časť tela trápi sebcov, ktorá osamelých?

VIDEO: 9 typov bolestí sa spája s emóciami. Aká časť tela trápi sebcov, ktorá osamelých?

včera
Bolesť neprejde, kým nespravíte pokrok v citovom živote. Zdravie tela a psychika sú prepojené. Skúsite, či to funguje? Čítať viac
 
10 dôvodov, prečo vám počas letných mesiacov opúchajú nohy či členky

10 dôvodov, prečo vám počas letných mesiacov opúchajú nohy či členky

včera
Pre mnohých z nás je leto obdobím, keď takmer denne bojujeme s opuchnutými nohami. Teplé počasie znamená väčšiu záťaž pre náš žilový... Čítať viac
 
Pohár tohto nápoja dvíha riziko rakoviny. V lete ho pijete denne

Pohár tohto nápoja dvíha riziko rakoviny. V lete ho pijete denne

15.07.2019
Aj na pohľad zdravý pohár sa vám môže vypomstiť. Pozor, čo si doň lejete. Čítať viac
 
TEST: Akú kávu pijete? Druh moku odhalí vašu osobnosť

TEST: Akú kávu pijete? Druh moku odhalí vašu osobnosť

15.07.2019
Čo o vás prezradí espresso a čo latte? Milovníci ľadovej kávy vás môžu skutočne prekvapiť. Zabavte sa s priateľmi pri šálke. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Kto tejpuje, netrpí: Od bolesti vám uľavia farebné pásiky
Plus JEDEN DEŇ/Viera Mašlejová