predplatne
 

Lekár radí: Postrach menom plešatenie. Čo robiť, ak vlasy nadmerne vypadávajú?

19.11.2019

Aj vy ste sa prichytili, ako stojíte pred zrkadlom s kefou plnou vlasov a slzami na krajíčku? Nie je dôvod panikáriť. V tomto ročnom období je to normálne.

Ak vám denne vypadne 50 – 100 vlasov, je to normálne.

Ak vám denne vypadne 50 – 100 vlasov, je to normálne. Autor: Shutterstock

Funkciou vlasov je okrem iných udržiavanie telesného tepla, preto v období letných horúčav vlasy začínajú padať masívnejšie a pokračuje to aj v jeseni. Ak vám denne vypadne 50 – 100 vlasov, je to bežný štandard, pretože vlas prechádza rastovým cyklom, v určitej jeho fáze vypadáva a po čase začne opäť rásť.

Spozornieť by ste mali, keď dochádza k trvalého úbytku vlasov. To znamená, že vám vlasy padajú masívne a začínajú sa tvoriť riedke miesta či lysiny. Je to signál odumierania vlasových cibuliek, napríklad z dôvodu vážneho ochorenia, zvýšenej citlivosti vlasových cibuliek na testosterón, či nestabilnej hladiny hormónov počas tehotenstva alebo menopauzy u žien.

Únava i padanie vlasov hlási jeho nedostatok. Viete, kde hľadať biotín?

Pri trvalej strate vlasov je jediným dlhodobým riešením obnovenia vlasového porastu tranplantácia vlasových folikulov. Na otázky súvisiace s transplantáciou vlasov odpovedá doktor Ján Popovič. 

Musím si kvôli transplantácii dať oholiť celú hlavu?
Kedysi to bolo nutné, čo zle znášali najmä ženy, ktoré sa rozhodli pre transplantáciu. Pokrokové kliniky používajú technológie, umožňujúcou implantovať štepy medzi existujúce vlasy, teda bez oholenia. Oholí sa len malá časť darcovskej zóny, pričom sa táto časť po vybratí vlasových štepov prekryje vlasmi vyrastajúcimi nad ňou, takže to nie je nič drastické.

Je pravda, že implantované vlasy po transplantácii vypadnú?
Je pravda, že väčšina implantovaných vlasov obvykle v priebehu 2-3 týždňov vypadne. Korienok však ostáva v zamši a o 2-3 mesiace z neho vyrastať nové vlasy. Celý proces si teda vyžaduje trochu trpezlivosti. Výsledný efekt je možné očakávať o 10 -12 mesiacov od transplantácie. Nové vlasy však už nevypadnú, sú trvalé. Je to preto, že v darcovskej zóne, odkiaľ sa transplantované štepy vyberajú, vlasové cibuľky nie sú citlivé na testosterón. Táto citlivosť je totiž veľmi častou príčinou padania vlasov v iných častiach hlavy, či u mužov alebo žien v období menopauzy.

FOTO: Suché a rozlietané vlasy zachráni týchto 6 potravín

Je zákrok bolestivý?
Zákrok sa vykonáva v lokálnej anestéze, pričom anestetikum aplikujeme ultratenkou ihlou, takže bolesť je naozaj veľmi mierna.

Ostanú po zákroku jazvy?
Pri výbere vlasových štepov a takisto pri ich implantácii používame ultratenké ihly s priemerom menším ako 1 mm. Pokožka takúto jemnú ranku dokáže úplne vyhojiť, zákrok preto nezanecháva žiadne jazvy.

Bude viditeľné, že mám transplantované vlasy?
Pri kvalitne vykonanej transplantácii sa nové ovlasenie vôbec neodlišuje od toho pôvodného/prirodzeného. Preto je veľmi dôležité transplantovať vlasové folikuly pod správnym uhlom, aby mali nové vlasy prirodzený sklon rastu a „netrčali“ z hlavy. To je veľká výhoda manuálnej transplantácie oproti v súčasnosti prezentovanej robotickej tranplantácii vlasov. Citlivá ruka lekára totiž dokáže umiestniť vlasové cibuľky do pokožky tak, aby nové ovlasenie pôsobilo čo najprirodzenejšie. To robot dokáže len veľmi ťažko, respektíve vôbec.

3 hlavné chyby, ktorých sa dopúšťate pri umývaní vlasov

V akom veku už transplantácia vlasov nie je vhodná?
Pre transplantáciu vlasov nie je vekové obmedzenie. Tým však môže byť niektoré z ochorení vyskytujúce sa vo vyššom veku.

Aké sú riziká?
Odborne vykonaná transplantácia vlasov je úplne bez rizika.

Ako dlho trvá zákrok?
Dĺžka zákroku závisí od toho, aký počet vlasových štepov sa chystáme transplantovať. Ak je ich niekoľko tisíc, môže byť zákrok dokonca rozdelený do viacero dní. V rámci jedného dňa sa zákrok nevykonáva dlhšie ako 8 hodín vrátane prestávok.

Je možné transplantovať aj iné telesné ochlpenie, napríklad obočie?
Áno, samozrejme, s touto metódou je možné podľa želania vyplniť tvar obočia, či dosiahnuť plnú bradu u mužov.

Mohlo by vás zaujímať: 

Autor: TS, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

Chystáte sa na operáciu? Pre lepší výsledok si žiadajte na sále klasickú hudbu!

dnes
Chirurgovia by počas operácie mali počúvať Mozarta, Bacha či Beethovena. S touto hudbou v pozadí sú presnejší, precíznejší a rýchlejší,... Čítať viac
 
Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

Lekár radí: Prečo vznikajú žlčníkové kamene a akými vyšetreniami ich lekár odhalí?

včera
So žlčníkovými kameňmi môžete žiť dlhé roky bez toho, aby ste o nich vedeli. Až raz o sebe dajú vedieť bolesťou. Prečo vznikajú a akými... Čítať viac
 
Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

Čo s nechceným zlatom? Lekár radí: Hemoroidy je najlepšie podchytiť včas

08.12.2019
Zdedené oslabenie žilovej steny vedie ku kŕčovej, ale aj k zlatej žile. Čím skôr sa jej zbavíte, tým menej oštary „tam dolu“ zažijete.... Čítať viac
 
Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

Tetanus je jedna z najpríšernejších chorôb vôbec: Mučivé bolesti môže vyvolať aj pokazený chrup

08.12.2019
Stačí malá ranka a o pár dní v neskutočných bolestiach bojujete o život. Možno sa vám zákerná baktéria nalepila na kožu práve teraz.... Čítať viac
 
Musia zuby múdrosti von? Stomatológ radí dôležité kritériá, inak riskujete horšie

Musia zuby múdrosti von? Stomatológ radí dôležité kritériá, inak riskujete horšie

07.12.2019
Je občasná bolesť zubov múdrosti dôvod na ich vytiahnutie, alebo vám zákrok spôsobí ešte väčší problém? Čítať viac
 
 

wanda.sk

Lekár radí: Postrach menom plešatenie. Čo robiť, ak vlasy nadmerne vypadávajú?
TS
lua