predplatne
 

Bolestivé afty v ústach môžu odhaliť aj vážnejšie choroby

30.12.2011

Biele vriedky, teda afty, spôsobujú bolesť každému štvrtému človeku, rovnako mužom ako ženám. Ich čas prichádza najmä medzi jedenástym až tridsiatym piatym rokom života. Hojenie urýchlia aj probiotiká. Príčiny ich vzniku, sú však neznáme.

Nezanedbávajte ústnu hygienu a používajte jemnejšiu zubnú kefku, aby sliznicu nezraňovala. Vyhýbajte sa príliš penivým zubným pastám, v mnohých je látka, ktorá vysúša sliznicu a robí ju citlivejšou.

Nezanedbávajte ústnu hygienu a používajte jemnejšiu zubnú kefku, aby sliznicu nezraňovala. Vyhýbajte sa príliš penivým zubným pastám, v mnohých je látka, ktorá vysúša sliznicu a robí ju citlivejšou.Autor: profimedia.sk

Existujú tri typy áft. Malé, dosahujúce v priemere maximálne centimeter. Zmiznú do siedmich až desiatich dní. Viac ako centimetrové afty sú bolestivejšie a hoja sa aj niekoľko týždňov.

Pre oba typy je príznačné dobiela sfarbené zápalové ložisko, ktoré sa najčastejšie „zahryzne“ do vnútornej strany pier, do ďasien, priehlbinky na spodnej strane jazyka alebo do mandlí.

Poslednou skupinou sú herpetické afty, ktoré sa od prvých dvoch výzorom líšia. Na začiatku vyzerajú ako drobný pľuzgier a zvyčajne sa uhniezdia na tvrdom podnebí nosohltana či na povrchu jazyka. Liečia ich ako herpetické infekcie, najúčinnejšie sú systémové virostatiká. Tieto jediné sú nákazlivé.

ODKIAĽ SA BERÚ?

Afty sú malou medicínskou záhadou. Asi deväťdesiat percent sa tvorí opakovane, z neznámych príčin. Predpokladá sa, že sú geneticky podmienené, častým vinníkom je i stres. Niekedy sa objavia pár dní po poriadnom rozčúlení alebo tesne pred menštruáciou. Často vzniknú na mieste poranenia v ústach, napríklad po ošetrení u zubára alebo po uhryznutí sa do pery či jazyka.

Provokujúcimi podnetmi bývajú i zlomený zub alebo protéza, ktoré neustále zraňujú okolitú sliznicu, tiež pokrmy s ostrými hranami, orechy, čipsy či veľmi korenené jedlá. Afty zvyknú opakovane trápiť aj ľudí alergických na peľ brezy a liesky. Niektorí z nich majú skríženú alergiu s určitými potravinami, najmä s jablkami, hruškami, hrachom či s mrkvou.

Sčasti majú podobnú štruktúru ako peľ drevín. Ich konzumácia sa preto môže skončiť opuchom pier i jazyka, svrbením a pálením v hrdle či v nosohltane. V ojedinelých prípadoch sú príčiny však až príliš zrejmé. Sprevádzajú totiž niektoré reumatické, zápalové, autoimunitné ochorenia a vrodené poruchy imunity. Často práve cez afty lekári odhalia Crohnovu chorobu, ulceróznu kolitídu alebo celiakiu. Afty sa vyskytujú aj po chemoterapii alebo rádioterapii, tiež pri užívaní imunosupresív, liekov na zníženie aktivity imunitného systému, ktoré dostávajú pacienti po transplantáciách.

MÁTE MÁLO ŽELEZA?

S aftami ľudia k lekárovi nechodia. Imunológovia však radia, aby ste ich nepodceňovali, môžu byť príznakom vážnejšieho ochorenia. Vyšetria vám krvný obraz, imunologické a biochemické parametre, niekedy to doplnia o mikrobiologické vyšetrenie. Zisťuje sa aj genetická predispozícia a pri podozrení na alergický pôvod áft lekár vykoná aj kožné testy.

Ak má pacient v organizme málo vitamínu B12 alebo železa, môže sa to prejavovať opakovaným výskytom áft. Vitamíny a minerály si ľahko doplníte, ale v prvom rade musia lekári pátrať po príčine, prečo ich vaše telo nemá dostatok. Preto je zbytočné, aby ste sa vitamínmi liečili sami. Imunológovia obvykle predpíšu aj protizápalovú liečbu, konkrétne lokálne kortikoidy. Obyčajne pacienti odchádzajú s receptom na spreje pôvodne určené na liečbu alergickej nádchy. Liečivo si nastriekate alebo vatovou tyčinkou nanesiete priamo na aftu. Kortikoidy okamžite zmiernia bolesť a skrátia čas hojenia aj o polovicu. Vďaka nim mnohé afty zmiznú už o tri až štyri dni.

SLIVOVICA ALEBO PEROXID?

Hojenie urýchlia aj probiotiká. Netreba ich ihneď prehĺtať, ale vycmúľať. Pôsobia aj preventívne. Pri častých a početných aftách vám lekár môže predpísať i lieky na povzbudenie imunity. Vyskúšať môžete aj domáce recepty, peroxid vodíka či čajovníkový olej.

Niektorí nedajú dopustiť na vytieranie slivovicou. Je to bolestivé, ale má to logiku. Silný alkohol poleptá a zničí zápalové ložisko, zrejme preto sa rýchlejšie zahojí.

Určite vhodnejšie sú však liečivé roztoky z lekárne, ktoré obsahujú anestetikum na zmiernenie bolesti. Túžite po tom, aby afty aj s otravnou bolesťou čo najskôr zmizli? Zvýšte si pH v ústnej dutine, napríklad užívaním prípravkov na zníženie kyslosti žalúdočných štiav, ktoré sa používajú pri liečbe vredovej choroby žalúdka.

Rovnaký účinok má aj výplach úst roztokom vody s lyžičku sódy bikarbóny. Vyhýbajte sa kyslým, sladkým, príliš soleným a koreneným jedlám. Afty zbytočne dráždia a predlžujú hojenie.

Autor: Zdravie/Lenka Štefankova
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

Bradavica alebo len výrastok? Ktorý z nich je infekčný a ako sa ich zbaviť?

dnes
Experimentovať sa v tomto prípade neoplatí. Aj v prípade výrastkov môžete skončiť s bolestivým zápalom. Ak chcete mať hladkú pokožku,... Čítať viac
 
Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

Lekár skúma vlastné neznáme ochorenie. Začína ako chrípka, končí smrťou. Máte príznaky?

včera
Lekár David Fajgenbaum ju opisuje ako najnebezpečnejšiu a najčastejšiu z chorôb, o ktorých verejnosť nikdy nepočula. Čítať viac
 
Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

Máte v ústach nepríjemný pocit sucha? Poradíme vám, čo pomáha

včera
Pocit sucha v ústach pozná každý z nás. V niektorých situáciách je to normálne. Niekedy môže byť sucho v ústach prejavom iného problému.... Čítať viac
 
Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

Pozor na vajíčka, kuracie mäso či zákusky! V horúčavách úraduje salmonela

19.08.2019
Salmonelóza je jedným z ochorení s najvyšším výskytom, ktoré nás vie potrápiť najmä počas leta. Na Slovensku bolo minulý rok hlásených... Čítať viac
 
Ako často vás trápia vetry? Rakovina hrubého čreva a konečníka ničí Slovákov

Ako často vás trápia vetry? Rakovina hrubého čreva a konečníka ničí Slovákov

18.08.2019
Nedostali ste začiatkom roka do schránky test? Tak si ho kúpte. Oplatí sa to aj v prípade, že nemáte krvavú stolicu. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Bolestivé afty v ústach môžu odhaliť aj vážnejšie choroby
Zdravie/Lenka Štefankova