predplatne
 

Za bolesťou kolena môže byť poškodený meniskus

28.12.2011

Poškodenie menisku nie je skutočne výsadou profesionálnych ihrísk či zjazdoviek, prekvapiť vás môže kedykoľvek i v bežnom živote. Čo sa v kolene deje a prečo si ho treba dať čo najskôr do poriadku?

V každom kolennom kĺbe sú dva menisky, vonkajší a vnútorný. Nachádzajú sa v priestore medzi stehennou a holennou kosťou. Vnútorný je trochu väčší a menej pohyblivý ako vonkajší. Práve preto sú poranenia častejšie na vnútornom menisku. Asi tretina menisku je prekrvená, zvyšnú časť vyživuje kĺbová tekutina.

V každom kolennom kĺbe sú dva menisky, vonkajší a vnútorný. Nachádzajú sa v priestore medzi stehennou a holennou kosťou. Vnútorný je trochu väčší a menej pohyblivý ako vonkajší. Práve preto sú poranenia častejšie na vnútornom menisku. Asi tretina menisku je prekrvená, zvyšnú časť vyživuje kĺbová tekutina.Autor: profimedia.sk

Ak vás po páde či náraze prepadne bolesť kolena, ktorá vás obmedzuje v pohybe, možno máte poškodený meniskus. Čo najskôr vyhľadajte lekára! Úlomky z neho môžu poškodiť ostatné časti kolena, degenerovať chrupavku, čo môže viesť až k artróze.

CESTOU PO SCHODOCH

Za problémami s kolenami sa skrývajú chrupavkovité útvary v tvare polmesiaca, takzvané menisky. Ich hlavnou úlohou je tlmenie nárazov. Zároveň sú zodpovedné za celkovú stabilitu kolena. Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, ale i pri väčšom náraze. Ako zistíte, že s ním niečo nie je v poriadku? Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť, ktorá môže byť nepretržitá alebo sa objavuje len pri určitom type pohybu, napríklad pri chôdzi po schodoch. Ťažkosti môže signalizovať i neschopnosť vystrieť nohu.

Ak spozorujete niektoré z príznakov, prípadne ste mali v posledných dňoch nejaký úraz, ihneď sa obráťte na odborníka. Čím skôr prídete, tým ľahšie sa bude problém diagnostikovať a následne liečiť. Pozor! Chodenie na poškodenom menisku môže narušiť aj ostatné časti kolena. Úlomky z menisku degenerujú napríklad chrupavku, čo môže viesť až k artróze. Pri určení presnej diagnózy lekárovi mnoho napovie najmä dôkladný rozhovor s pacientom. Ak mu podáte presný opis priebehu úrazu, ktorý doplní vyšetrením ohybnosti kolena, takmer na sto percent vie určiť, či ide o poškodenie menisku. Následná magnetická rezonancia predpoklad už len potvrdí.

NÁPRAVA ZA DVADSAŤ MINÚT

Pred pár rokmi museli mať športovci týždne po operácii menisku sadru na nohe. To je už minulosť, dnes vám odborníci porušené „mesiačiky“ opravia artroskopicky. Koleno sa pri operácii už neotvára. Po úraze vám na nohe zostanú len dve nenápadné bodky. Podľa miery poškodenia sa pri atroskopii buď odstráni časť menisku, alebo sa v prípade priaznivých okolností zošije. Ide najmä o čerstvé poranenia v takzvanej červenej zóne menisku. Ide o časť, ktorá je prekrvená, a teda sa zahojí. Zákrok trvá v priemere dvadsať až tridsať minút, pri zošívaní je to dlhšie ako pri odstraňovaní menisku.

Vo väčšine prípadov sa vykonáva v celkovej anestézii. Cez dve rezné ranky, ktoré nemajú priemer väčší ako jeden centimeter, sa do kolena zavedie špeciálna optika a nástroje. Kamerou sa prenáša obraz na monitor, kde operatér vidí celý kĺbny povrch, a tak môže začať s nápravou poškodeného menisku. Pobytu v nemocnici sa nemusíte obávať, lebo ide o záležitosť jednodňovej chirurgie. Výhodou atroskopie je, že koleno sa rýchlejšie hojí, trápi vás menšia bolesť a rýchlejšie sa vrátite k bežným činnostiam.

RIZIKOVÝ FUTBAL A LYŽE

Po úspešnej operácii vás čaká spevnenie ortézou a rehabilitácia. Záťaž sa pridáva postupne. Pokojne môžete opäť behať v priemere za dva, tri mesiace. Určite vás poteší, že koleno nie je po zásahu náchylnejšie na zranenie. A pri ktorých športoch si treba dávať na zranenie menisku najväčší pozor? K najrizikovejším patrí futbal, alpské lyžovanie i kontaktné športy.

Hokej, pri ktorom nie sú zrážky hráčov žiadnou výnimkou, k príliš rizikovým nepatrí. Hráči sú viac chránení ako napríklad pri futbale a na prípadný náraz sú aj lepšie pripravení. Meniskus nie je doménou profesionálnych športovcov. Častejšie sú problematickí skôr tí rekreační. Hrajú nepravidelne a nárazovo, organizmus nie je na záťaž pripravený. Rozhodli ste sa vyvarovať zraneniu menisku? Stopercentná prevencia proti zraneniu neexistuje.

ŠPORTUJTE S ROZUMOM

Určite je však riziko zranenia menšie, ak sa rekreační športovci pred vybehnutím rozcvičia. Svojej záľube by sa mali venovať pravidelne a zbytočne neprepínať sily. Určite vám pomôže, ak budete mať pevnejšie svalstvo kolena. Práve to zachránilo pred operáciou menisku i dvadsaťpäťročného rekreačného futbalistu Michala. Keď po jednom zo zápasov pocítil pri kopaní nepríjemnú bolesť v kolene, vybral sa na magnetickú rezonanciu. Odborník potvrdil poranenie menisku. Michal si spevnil koleno a doprial si od futbalu prestávku. Po pár týždňoch sa bolesť stratila.

Mal šťastie, že meniskus sa poškodil v „správnej“ časti, ktorá vďaka ortéze a pohybovému oddychu sama zrástla. Procesu hojenia pomohlo aj pevné svalstvo, ktoré lepšie držalo koleno. Lekár už len potvrdil, že operácia nie je nutná.

V tomto článku sa zaoberáme Meniskus ...viac
Autor: Zdravie

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

Lekár: Straší vám v žalúdku? HELIKOBAKTER koketuje s rakovinou!

včera
Spôsobuje ťažkosti, ktoré vás dovedú k lekárovi. No našťastie! Neliečený totiž spôsobuje rakoviny Viac gastroenterológ MUDr. Miloš... Čítať viac
 
9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

9 príznakov mŕtvice. Všímajte si ruky a tvár, trvajú len minútu

16.02.2019
Cievna mozgová príhoda má dve podoby. Zjednodušene, mozog buď zinfarktuje, alebo začne krvácať. Najdôležitejší je čas. Čítať viac
 
Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

Cukrovku i choré srdce predpovie pohľad na toto miesto. Čo prezradí?

15.02.2019
Odhaliť cukrovku môže byť čoskoro ľahšie a rýchlejšie ako krvným testom. V supermarkete. Čítať viac
 
Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

Lekár: Uzlíky v konečníku. Môžu signalizovať vážne ochorenie?

15.02.2019
Hemoroidy máme podľa lekárov všetci, aj keď o tom mnohí nevedia. Ak začnú obťažovať, je dôležité ich riešiť? A čo ak ich ignorujeme?... Čítať viac
 
Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

Budí vás v noci bolesť a tŕpnutie? V ruke hlási naliehavý problém

14.02.2019
Neudržíte v ruke pohár, nezapnete si gombík a pre mravčenie v ruke sa nevyspíte? Môže to byť vážnejšie ako si myslíte. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za bolesťou kolena môže byť poškodený meniskus
Zdravie