predplatne
 

Za bolesťou kolena môže byť poškodený meniskus

28.12.2011

Poškodenie menisku nie je skutočne výsadou profesionálnych ihrísk či zjazdoviek, prekvapiť vás môže kedykoľvek i v bežnom živote. Čo sa v kolene deje a prečo si ho treba dať čo najskôr do poriadku?

V každom kolennom kĺbe sú dva menisky, vonkajší a vnútorný. Nachádzajú sa v priestore medzi stehennou a holennou kosťou. Vnútorný je trochu väčší a menej pohyblivý ako vonkajší. Práve preto sú poranenia častejšie na vnútornom menisku. Asi tretina menisku je prekrvená, zvyšnú časť vyživuje kĺbová tekutina.

V každom kolennom kĺbe sú dva menisky, vonkajší a vnútorný. Nachádzajú sa v priestore medzi stehennou a holennou kosťou. Vnútorný je trochu väčší a menej pohyblivý ako vonkajší. Práve preto sú poranenia častejšie na vnútornom menisku. Asi tretina menisku je prekrvená, zvyšnú časť vyživuje kĺbová tekutina.Autor: profimedia.sk

Ak vás po páde či náraze prepadne bolesť kolena, ktorá vás obmedzuje v pohybe, možno máte poškodený meniskus. Čo najskôr vyhľadajte lekára! Úlomky z neho môžu poškodiť ostatné časti kolena, degenerovať chrupavku, čo môže viesť až k artróze.

CESTOU PO SCHODOCH

Za problémami s kolenami sa skrývajú chrupavkovité útvary v tvare polmesiaca, takzvané menisky. Ich hlavnou úlohou je tlmenie nárazov. Zároveň sú zodpovedné za celkovú stabilitu kolena. Meniskus sa väčšinou poškodí pri náhlom, neprirodzenom rotačnom pohybe, ale i pri väčšom náraze. Ako zistíte, že s ním niečo nie je v poriadku? Medzi najčastejšie príznaky patrí bolesť, ktorá môže byť nepretržitá alebo sa objavuje len pri určitom type pohybu, napríklad pri chôdzi po schodoch. Ťažkosti môže signalizovať i neschopnosť vystrieť nohu.

Ak spozorujete niektoré z príznakov, prípadne ste mali v posledných dňoch nejaký úraz, ihneď sa obráťte na odborníka. Čím skôr prídete, tým ľahšie sa bude problém diagnostikovať a následne liečiť. Pozor! Chodenie na poškodenom menisku môže narušiť aj ostatné časti kolena. Úlomky z menisku degenerujú napríklad chrupavku, čo môže viesť až k artróze. Pri určení presnej diagnózy lekárovi mnoho napovie najmä dôkladný rozhovor s pacientom. Ak mu podáte presný opis priebehu úrazu, ktorý doplní vyšetrením ohybnosti kolena, takmer na sto percent vie určiť, či ide o poškodenie menisku. Následná magnetická rezonancia predpoklad už len potvrdí.

NÁPRAVA ZA DVADSAŤ MINÚT

Pred pár rokmi museli mať športovci týždne po operácii menisku sadru na nohe. To je už minulosť, dnes vám odborníci porušené „mesiačiky“ opravia artroskopicky. Koleno sa pri operácii už neotvára. Po úraze vám na nohe zostanú len dve nenápadné bodky. Podľa miery poškodenia sa pri atroskopii buď odstráni časť menisku, alebo sa v prípade priaznivých okolností zošije. Ide najmä o čerstvé poranenia v takzvanej červenej zóne menisku. Ide o časť, ktorá je prekrvená, a teda sa zahojí. Zákrok trvá v priemere dvadsať až tridsať minút, pri zošívaní je to dlhšie ako pri odstraňovaní menisku.

Vo väčšine prípadov sa vykonáva v celkovej anestézii. Cez dve rezné ranky, ktoré nemajú priemer väčší ako jeden centimeter, sa do kolena zavedie špeciálna optika a nástroje. Kamerou sa prenáša obraz na monitor, kde operatér vidí celý kĺbny povrch, a tak môže začať s nápravou poškodeného menisku. Pobytu v nemocnici sa nemusíte obávať, lebo ide o záležitosť jednodňovej chirurgie. Výhodou atroskopie je, že koleno sa rýchlejšie hojí, trápi vás menšia bolesť a rýchlejšie sa vrátite k bežným činnostiam.

RIZIKOVÝ FUTBAL A LYŽE

Po úspešnej operácii vás čaká spevnenie ortézou a rehabilitácia. Záťaž sa pridáva postupne. Pokojne môžete opäť behať v priemere za dva, tri mesiace. Určite vás poteší, že koleno nie je po zásahu náchylnejšie na zranenie. A pri ktorých športoch si treba dávať na zranenie menisku najväčší pozor? K najrizikovejším patrí futbal, alpské lyžovanie i kontaktné športy.

Hokej, pri ktorom nie sú zrážky hráčov žiadnou výnimkou, k príliš rizikovým nepatrí. Hráči sú viac chránení ako napríklad pri futbale a na prípadný náraz sú aj lepšie pripravení. Meniskus nie je doménou profesionálnych športovcov. Častejšie sú problematickí skôr tí rekreační. Hrajú nepravidelne a nárazovo, organizmus nie je na záťaž pripravený. Rozhodli ste sa vyvarovať zraneniu menisku? Stopercentná prevencia proti zraneniu neexistuje.

ŠPORTUJTE S ROZUMOM

Určite je však riziko zranenia menšie, ak sa rekreační športovci pred vybehnutím rozcvičia. Svojej záľube by sa mali venovať pravidelne a zbytočne neprepínať sily. Určite vám pomôže, ak budete mať pevnejšie svalstvo kolena. Práve to zachránilo pred operáciou menisku i dvadsaťpäťročného rekreačného futbalistu Michala. Keď po jednom zo zápasov pocítil pri kopaní nepríjemnú bolesť v kolene, vybral sa na magnetickú rezonanciu. Odborník potvrdil poranenie menisku. Michal si spevnil koleno a doprial si od futbalu prestávku. Po pár týždňoch sa bolesť stratila.

Mal šťastie, že meniskus sa poškodil v „správnej“ časti, ktorá vďaka ortéze a pohybovému oddychu sama zrástla. Procesu hojenia pomohlo aj pevné svalstvo, ktoré lepšie držalo koleno. Lekár už len potvrdil, že operácia nie je nutná.

V tomto článku sa zaoberáme Meniskus ...viac
Autor: Zdravie
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

Poznáme najlepšie a najhoršie nemocnice na Slovensku. Kde sa umiestnila tá vaša?

dnes
Najvyššie ocenenie Nemocnica roka 2019 v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc obhájila Fakultná nemocnica s... Čítať viac
 
Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

Nevidiaci a slabozrakí budú testovať ohľaduplnosť vodičov

včera
Už zajtra bude polícia od rána hliadkovať na priechodoch pre chodcov v rámci 10-teho ročníka osvetovej akcie Deň bielej palice. Čítať viac
 
Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

Jedálniček proti močovým kameňom. Odborníčka radí: Sladené nápoje rozhodne nie!

13.10.2019
Ak sa nechcete zvíjať v nepredstaviteľných bolestiach, potrebujete jesť a piť veci, ktorým ste sa možno v dobrej viere vyhýbali. Čítať viac
 
Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

Čierny zub je časovaná bomba. Dobre sa prezrite, čo vám hrozí?

12.10.2019
Zub vám môže odumrieť aj bez úrazu, teda bez zjavnej príčiny. Ak sem-tam zabolí, mení farbu alebo prestane reagovať na studené a nebodaj... Čítať viac
 
Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

Chcete sa zaočkovať proti chrípke? Možno narazíte na problém

11.10.2019
Chrípková sezóna sa začala, no v niektorých lekárňach ešte stále chýbajú vakcíny. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Za bolesťou kolena môže byť poškodený meniskus
Zdravie