predplatne
 
Zdravie   Liečba   03

Zväčšené lymfatické uzliny ešte nemusia znamenať rakovinu

14.03.2012

Nahmatali ste si na krku, pod pazuchou či v slabinách opuchlinu? Nemyslite hneď na rakovinu. Možno sa váš organizmus len bráni. Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie otázky.

Opuchnutá uzlina na krku je najčastejšie len reakcia na zápalový proces v tele.

Opuchnutá uzlina na krku je najčastejšie len reakcia na zápalový proces v tele.Autor: Profimedia.sk

Lymfatické uzliny sú nanajvýš trojmilimetrové orgány, ktoré sa nachádzajú v celom tele. Je ich približne šesťsto a za normálnych okolností nie sú hmatateľné. Hoci sú maličké, ich úloha je o to väčšia. Obsahujú totiž lymfocyty, špeciálne biele krvinky, ktoré chránia telo pred infekciou. Ak dostanú informáciu o záškodníkovi v tele, ihneď sa začnú množiť v najbližšej uzline. Výsledkom je jej opuch. Práve vtedy sa v nej organizmus zbavuje cudzorodých látok, ktoré doň prenikli a chceli mu uškodiť. Kedy sú zväčšené uzliny naozaj nebezpečné, vysvetľuje klinická onkologička MUDr. Andrea Cipková.

Keď si nájdeme bolestivú a opuchnutú uzlinu, väčšinou hneď pomyslíme na rakovinu. Oprávnene?
Najčastejšie ide len o reakciu na zápalový proces v tele, buď na zápal ucha, chrípku alebo bežnú gynekologickú infekciu. Obyčajne to potvrdzuje aj teplota, kašeľ či bolesť hrdla. Bolievajú nás uzliny, ktoré sú najbližšie k zápalovému ložisku. Aj koža nad nimi vtedy býva začervenaná, teplejšia a citlivá na dotyk. Po liečbe sa zvyčajne zmenšia na pôvodnú veľkosť, čo môže trvať aj dva-tri týždne.

Aké príznaky ešte napovedajú, že organizmus sa iba bráni pred infekciou?
Uzliny vtedy neopuchnú v celom tele. Zvyčajne iba na krku či v slabinách, ktoré sú blízko k miestam bežných zápalov. Za normálne tiež považujeme, ak sú pod bradou zväčšené do jedného centimetra a v slabinách majú nanajvýš jeden a pol centimetra. Netreba sa však vyľakať, ani keď si nahmatáte väčšiu boľavú uzlinu. Býva to len výraznejší opuch štruktúr v jej okolí.

Kedy sa uzliny zväčšia najčastejšie?
Pri rôznych vírusových ochoreniach, najmä rubeole. Vtedy narastú obyčajne na záhlaví. Príznačné sú aj pri infekčnej mononukleóze a pri chorobe z mačacieho škrabnutia. Vzniká po uhryznutí, poškriabaní alebo znečistení otvorenej rany slinami zvieraťa. Postihnutý sa zvyčajne necíti zle, no uzliny má napriek tomu zdurené. Na krku navrú aj pri obyčajnom herpese na perách či pri boľavých zuboch. Zväčšené ich mávajú i ľudia, ktorí nosia zubné protézy.

Mnohí si na ne dávajú teplé obklady alebo zohriatu soľ. Naozaj to pomôže?
Určite nie, veď najčastejšie ich má na svedomí zápalová reakcia a teplo ju môže len zhoršiť. Nepatria na ňu ani rôzne masti či ľadové zábaly. Základom je vždy liečiť príčinu, ktorá opuch vyvolala, a je logické, že ak niekoho bolí zub, len teplé obklady mu nepomôžu.

Najviac strachu asi naženú zdurené lymfatické uzliny pod pazuchami.
Môžu byť tiež len následkom infekcie lokalizovanej v ruke, ramene, ale aj v hornej časti brušnej steny. Organizmus tak môže zareagovať aj na zápal prsníka, typický pre dojčiace mamičky. Zduriť sa môžu i pri syfilise, HIV infekcii, ale aj po očkovaní proti tetanu či brušnému týfu. Jedno je však isté, pri opuchnutých podpazušných uzlinách by som určite spozornela. K lekárovi by som zašla najmä vtedy, ak sú nebolestivé, tuhé a rastú. Môžu naznačovať aj zhubné ochorenie prsníka, pri ktorom sa nevypláca čakať.

Kedy zväčšená uzlina napovedá, že sa rozbieha zákerné ochorenie?
Keď človek spozoruje, že mu zrazu narástla uzlina, ktorá nebolí, rýchlo sa zväčšuje a typické zápalové príznaky chýbajú, treba utekať k lekárovi. K rizikovým patrí aj zdurenina väčšia ako tri centimetre. Nedobrým znamením tiež býva, keď má pevnú konzistenciu a objaví sa na krku, v oblasti nad kľúčnou kosťou či v podpazuší. Patrí k tomu aj teplota do tridsaťosem stupňov, únava, nevysvetliteľné chudnutie, výrazné nočné potenie a úporné svrbenie kože. Niektorí pacienti udávajú, že po požití alkoholu cítili bolesť v mieste postihnutej lymfatickej uzliny. O rozbiehajúcom sa zákernom procese nemusíte dlho ani tušiť. Tu je však ťažké radiť, lebo nikto denne nepátra, či mu na tele nerastie niečo podozrivé. Určite by však nemal podceňovať, ak výrazne chudne, má nevysvetliteľné teploty a je neprimerane unavený.

Ak sa niekomu pri chorobách často zväčšujú uzliny, znamená to, že je náchylný na rakovinové ochorenie lymfatického systému?
Určite nie. Každý organizmus inak reaguje a zápalové ochorenie určite nie je predispozíciou vzniku nádoru. Niektoré vírusy však majú priamy vzťah k zhubným chorobám. Napríklad pôvodca infekčnej mononukleózy sa v poslednom čase začína považovať aj za príčinu malígneho lymfómu.

Autor: Barbora KRALOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Kuriózna terapia dokázala znížiť závažnosť autizmu u detí o takmer 50 percent

Kuriózna terapia dokázala znížiť závažnosť autizmu u detí o takmer 50 percent

dnes
K masívnemu zmierneniu symptómov ochorenia prispel unikátny výskum - fekálna mikrobiálna transplantácia. Čítať viac
 
Vysoký tlak sa rád maskuje. Lekári odhalili nový syndróm, ohrozuje tretinu mladých

Vysoký tlak sa rád maskuje. Lekári odhalili nový syndróm, ohrozuje tretinu mladých

včera
Myslíte na svoj krvný tlak? Neliečený môže mať za následok vážne zdravotné problémy nezriedka aj s tragickým koncom. Čítať viac
 
Modriny bez príčiny hlásia škody v tele. Aj veľmi nebezpečné

Modriny bez príčiny hlásia škody v tele. Aj veľmi nebezpečné

22.04.2019
Zvyčajne ide o neškodné podliatiny, ktoré si nemusíte všímať. Dajte si však pozor, ak ich máte často, na netypických miestach, alebo... Čítať viac
 
Prsty na zápästie a počítajte! Čo vám prezrádza pulz?

Prsty na zápästie a počítajte! Čo vám prezrádza pulz?

21.04.2019
Ak vynecháva či nebúcha rytmicky, je to vážny problém. Viete, ako sa správa to vaše srdce? Kontrolujete si tep? Čítať viac
 
Majú tmavý moč, pot aj kĺby. Kysuce nesú svetové prvenstvo v chorobe čiernych kostí

Majú tmavý moč, pot aj kĺby. Kysuce nesú svetové prvenstvo v chorobe čiernych kostí

20.04.2019
Slovenskí vedci spolu s medzinárodným tímom otestovali liek na liečbu alkaptonúrie a úspešne! Stovky Slovákov teraz čakajú na to,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Zväčšené lymfatické uzliny ešte nemusia znamenať rakovinu
Barbora KRALOVÁ