Tento víkend neseďte! Príďte si dať zmerať tuk a BMI. Možno budete prekvapení

18.05.2017

Už túto sobotu budete mať možnosť zistiť, ako na tom s kilami a so zdravím naozaj ste. V piatich mestách Slovenska bude prebiehať 2. ročník Slovenského dňa obezity.

Najväčším problémom Slovenska je nedostatok pohybu - s ťažkými následkami.

Najväčším problémom Slovenska je nedostatok pohybu - s ťažkými následkami. Autor: Shutterstock.com

Podľa svetových štatistík trpí nadváhou a obezitou viac ako polovica svetovej populácie a nadmerná telesná hmotnosť je druhou najčastejšou príčinou predčasného úmrtia. Na Slovensku má problémy s nadváhou a obezitou viac ako 1,5 milióna ľudí. 

FOTO: Na nepoznanie! Tučkovia Mandy a Connor sa zaťali a zhodili 80 kíl

Viac obéznych, ako podvyživených

Svetová zdravotnícka organizácia WHO udáva, že v tomto storočí má obezita podobný alebo vyšší výskyt ako podvýživa a infekčné choroby. Je veľmi veľký predpoklad, že  v roku 2025 bude mať viac ako 50% svetovej populácie chronickú chorobu – obezitu.  Už teraz ňou trpí každý piaty muž a takmer každá štvrtá žena. A nadváhu má aj vyše 12% detí do 5 rokov!

Situácia na Slovensku kopíruje celosvetový trend. Podľa údajov z roku 2012 sa v pásme nadhmotnosti a obezity nachádzaju približne 2/3 slovenskej dospelej populácie. 7 z desiatich slovenských mužov vo veku 18 – 64 rokov a 6 z desiatich slovenských žien rovnakého veku má nadhmotnosť alebo obezitu. Jeden zo štyroch mužov a jedna zo štyroch žien má obezitu (BMI viac ako 30 kg/m2 ). 3. stupeň obezity (BMI > 40 kg/m2 ) má viac ako 1 % slovenskej dospelej populácie.

Čítajte aj: Vedci usvedčili nového vinníka prejedania sa. Nie je to mozog a dá sa zablokovať!

Rastieme do šírky

A čísla spolu s našimi telami stále rastú. „Obezita je zložité komplexné  ochorenie a nie je len problémom čisto osobného životného štýlu, ale aj ďalších súvislostí vychádzajúcich z nášho „nezdravého“ životného prostredia, ale aj genetických, epigenetických a endokrinných faktorov. Aktívne sa na jej rozvoji podieľajú napríklad stres, poruchy spánku, konzumácia vysoko energeticky bohatej stravy a aj sedavý spôsob života s čoraz nižšou pohybovou aktivitou,“ hovorí MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., prezidentka Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

Nadváha a obezita spôsobuje mnohé ochorenia. Už pár kíl dole vás ich zbaví.

Patríte k nim?

Aj preto sa Obezitologická sekcia Slovenskej diabetologickej spoločnosti už po druhý rok rozhodla zorganizovať v rámci Európskeho dňa obezity Slovenský deň obezity. Prebiehať bude v piatich mestách – Bratislava (Stará Tržnica), Trnava (Trojičné námestie), Košice (Kultur Park), Banská Bystrica (Námestie SNP) a kúpeľné mesto Bardejov (Radničné námestie).

Každoročne pre občanov hlavného mesta za týmto účelom realizujeme širokú škálu aktivít v rámci primárnej zdravotnej prevencie. Naša Kancelária zdravé mesto sa stotožňuje s cieľmi Obezitologickej sekcie Slovenskej diabetologickej spoločnosti, a tak sa hlavné mesto rozhodlo tento projekt tento rok opäť podporiť,“ povedala z bratislavskej Kancelárie zdravé mesto Daniela Mesíčková.

4 veci, ktoré pri chudnutí robíte opačne. Zmeňte ich a pocítite výsledok

Nechajte sa odmerať

V sobotu 20. mája sa budete môcť stretnúť s odborníkmi, ktorí budú merať krvný tlak, cholesterol a glukózu v krvi, určovať BMI, obvod pása, merať množstvo svalstva a tuku v tele, zostavovať zdravý jedálny lístok a predovšetkým ľuďom s týmto problémom ako aj ich príbuzným a známym poskytovať konzultácie k možným riešeniam tohto problému.

Na ideálne BMI sa nespoliehajte. Obezitou možno trpíte, aj ak ste štíhli!

Deň obezity

V Bratislave vedci z Biomedicínskeho centra SAV priblížia záujemcom príčiny a dôsledky obezity, výsledky klinických štúdií ako aj novinky z oblasti výskumu obezity vo svete aj u nás. V spolupráci s Fakultou telesnej výchovy a športu UK v Bratislave,  s Ústavom telesnej výchovy a športu UPJŠ v Košiciach, ako aj s trénermi pohybovej aktivity z fitness klubov v jednotlivých mestách môžete absolvovať (bez ohľadu na vek) športové aktivity pomáhajúce rozvoju pohybových schopností zameraných na optimalizáciu hmotnosti.

V Trnave a Košiciach sa budete môcť stretnúť s lekármi, ktorí sa venujú operačným riešeniam ťažkej obezity bariatrickou chirurgiou. V Banskej Bystrici abudete môcť knzultovať s hepatológmi problém súvisiaci s obezitou - stukovatenie pečene. 

BMI Slovákov

Novinkou tohtoročného Slovenského dňa obezity bude meranie BMI národa. V zúčastnených mestách budú anketári oslovovať náhodných okoloidúcich, počítať ich BMI, výsledky budeme mať možnosť sledovať priebežne na veľkoplošnej obrazovke v Bratislave.

Súvisiaci článok: Schudnete, no potom priberiete. Slabá vôľa v tom nebude!

V tomto článku sa zaoberáme Nadváha ...viac Obezita ...viac
Autor: TS, dab
Fotogaléria

Ďalšie články z tejto sekcie

Nepribrať cez Vianoce? Pôjde to, no musíte vedieť zopár faktov

Nepribrať cez Vianoce? Pôjde to, no musíte vedieť zopár faktov

13.12.2017
Schudnúť po sviatkoch plných jedla a pitia je viac ako náročné. Asi si to treba premyslieť ešte skôr, ako sa vrhnete do pečenia a potom... Čítať viac
 
FOTO: Ohromné splnenie novoročného predsavzatia! Trénermi si boli navzájom

FOTO: Ohromné splnenie novoročného predsavzatia! Trénermi si boli navzájom

12.12.2017
Nemali trénerov ani vytvorený stravovací plán. Nikdy si nemysleli, že by sa z nich za pol rok stali celkom iní ľudia. Ich novoročné predsavzatie... Čítať viac
 
S iZdravie.sk ste vyhrali motivačný FITNESS diár! A viete už, ako v decembri nepribrať?

S iZdravie.sk ste vyhrali motivačný FITNESS diár! A viete už, ako v decembri nepribrať?

12.12.2017
Na Mikuláša sme vyhlásili súťaž o super motivačný diár na rok 2018, ktorý vás podporí v snahe zdravšej životosprávy a v sne o krajšej... Čítať viac
 
Potrebujete zhodiť? Nehľadajte zázračnú diétu, pomôže psychológia

Potrebujete zhodiť? Nehľadajte zázračnú diétu, pomôže psychológia

11.12.2017
Ak zdravú životosprávu podporíte drobnými trikmi, ľahko sa dostane do formy. Prečo sa oplatí schovať váhu a sadnúť si za stôl? Čítať viac
 
Chcete schudnúť? Takto posilníte účinky cvičenia aj diéty

Chcete schudnúť? Takto posilníte účinky cvičenia aj diéty

08.12.2017
Na to, aby ste zhodili pár kíl, vám možno stačí len presvedčenie, že kilá skutočne zhadzujete. Vaša myseľ spraví pre telo viac práce,... Čítať viac
 
 

wanda.sk