predplatne
 

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr

15.04.2019

Ženy sa o cukrovke, vysokom tlaku či rakovine dozvedajú v priemere o 4 roky neskôr ako muži. Len pri typicky ženskej chorobe osteoporóze je to opačne.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Medicína je mužského rodu. Pre anatomický výskum, určovanie typických príznakov chorôb či pre dávkovanie liekov bolo odjakživa kritériom mužské telo. To môže byť jeden z dôvodov, prečo lekári diagnostikujú rovnaké ochorenie ženám neskôr ako mužom.

Pacientky lekárok sa dožívajú viac

Srdcový infarkt sa napríklad u žien prejavuje inak ako u mužov. Podozrivú bolesť, ktorá sa popisuje ako vystreľovanie do ľavého ramena, neraz necítia, namiesto toho sa sťažujú na bolesti brucha či chrbtice, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. Preto sa zvyčajne dočkajú správnej diagnózy neskôr, či dokonca príliš neskoro. Dôsledkom je, že štatisticky zomierajú na infarkt častejšie ako muži, tvrdia autori výskum americkej univerzity Harvard Business School.

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete 

Štúdia tiež ukazuje, že ženy - aspoň v podmienkach USA - umierajú zriedkavejšie, keď ich ošetruje lekárka, nie lekár. Vedci skúmali dáta 600 000 pacientov, ktorí medzi rokmi 1991 až 2010 skonali na infarkt v nemocnici. Pacientov, ktorých ošetroval lekár, zomrelo 11,7 %. Tých, ktorých ošetrovala lekárka, bolo 11,2 %. Pacientok, o ktoré sa staral lekár, zomrelo až 14,6 % a tých, o ktoré sa starala lekárka, bolo 13,4 %.

Lekári nájdu mužom diagnózu skôr

Neskoršie diagnostikovanie žien sa zrejme netýka len srdcovo-cievnych ochorení. Dánski vedci prednedávnom vyhodnotili zdravotné údaje 6,9 milióna Dánov, ktoré sa týkali stoviek ochorení. Zistili, že lekári diagnostikujú konkrétnu chorobu ženám priemerne o 4 roky neskôr. Štúdia sa týkala len zdravotných záznamov z nemocníc, nebrala do úvahy bežné ochorenia, ktoré sa dajú ošetriť ambulantne. Pri srdcovo-cievnych ochoreniach bol rozdiel 4,5 roka, pri onkologických chorobách 2,5 roka, tvrdia vedci.

Prekvapilo nás to,“ priznáva vedúci vedeckého tímu Søren Brunak z univerzity v Kodani, ktorý uverejnil štúdiu v odbornom časopise Nature Communication. „Pritom muži majú tendenciu navštíviť lekára neskôr,“ dodáva.

V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby! 

Dôležitá je aj genetika a životný štýl

Hoci štúdia neskúma príčiny časového rozdielu pri diagnostikovaní chorôb, jej autori predpokladajú, že ide o kombináciu niekoľkých faktorov. Okrem faktu, že pre medicínske vedy je stáročia kritériom najmä mužské telo, sa na nich podieľa vyspelosť zdravotníckeho systému, genetika a životný štýl.

Ženy vo vyspelých krajinách sa lepšie starajú o svoje telesné aj duševné zdravie. Pravidelnejšie chodia na predpísané preventívne prehliadky, viac im záleží na kvalitnej strave a väčší dôraz kladú aj na sociálnu komunikáciu. Preto sa u nich choroby objavujú a diagnostikujú neskôr ako u mužov a dožívajú sa vyššieho veku.

Prekvapenie?! Muži zvládajú rozchod horšie ako ženy. Prečo? 

Výnimkou je osteoporóza. Údaje o výskyte potvrdzujú, že pri jej diagnostikovaní je určujúce ženské pohlavie. U žien sa totiž objavuje podstatne skôr ako u mužov. Tým sa diagnostikuje zväčša až vo vyššom štádiu, teda vtedy, keď už utrpia zlomeninu kosti.

Ženy verzus muži: Takto na vás účinkujú alkoholické drinky 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Chcete si dať znamienka vybrať ešte pred letom? Toto by ste mali vedieť

Chcete si dať znamienka vybrať ešte pred letom? Toto by ste mali vedieť

včera
Nie všetky znamienka sú nebezpečné, ale každé predstavuje riziko. Čítať viac
 
Strašne to bolí! Ako rozpoznať angínu a kedy treba dať vybrať mandle?

Strašne to bolí! Ako rozpoznať angínu a kedy treba dať vybrať mandle?

20.05.2019
Neurobte pri jej liečbe niekoľko zásadných chýb. Pretože neškodná bolesť hrdla sa môže zmeniť na nepríjemnosti, ktoré končia na operačnom... Čítať viac
 
Máte nádchu dlhšie ako 7 dní? Možno sa hlási alergia, hoci ste ju predtým nemali

Máte nádchu dlhšie ako 7 dní? Možno sa hlási alergia, hoci ste ju predtým nemali

19.05.2019
Ustavične vám tečie z nosa, kýchate, začali vás svrbieť oči. Zase máte nádchu. Je však klasická alebo alergická? Dilemu najrýchlejšie... Čítať viac
 
Trombóza: Nie je jedno, či sa upchá žila alebo tepna

Trombóza: Nie je jedno, či sa upchá žila alebo tepna

19.05.2019
Nezáleží na veku, ale na tom, ako dlho sa nehýbete, aké lieky užívate a či máte vrodenú poruchu zrážavosti krvi, o ktorej netušíte. Čítať viac
 
Impotencia z cholesterolu? Znížte ho aj bez liekov a bude dobre

Impotencia z cholesterolu? Znížte ho aj bez liekov a bude dobre

18.05.2019
Bez cholesterolu by naše telo nefungovalo. Chráni nás aj pred infekciami. No pri prebytku zlého a nedostatku dobrého cholesterolu... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr
Adriana Fábryová