predplatne
 

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr

15.04.2019

Ženy sa o cukrovke, vysokom tlaku či rakovine dozvedajú v priemere o 4 roky neskôr ako muži. Len pri typicky ženskej chorobe osteoporóze je to opačne.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Medicína je mužského rodu. Pre anatomický výskum, určovanie typických príznakov chorôb či pre dávkovanie liekov bolo odjakživa kritériom mužské telo. To môže byť jeden z dôvodov, prečo lekári diagnostikujú rovnaké ochorenie ženám neskôr ako mužom.

Pacientky lekárok sa dožívajú viac

Srdcový infarkt sa napríklad u žien prejavuje inak ako u mužov. Podozrivú bolesť, ktorá sa popisuje ako vystreľovanie do ľavého ramena, neraz necítia, namiesto toho sa sťažujú na bolesti brucha či chrbtice, nevoľnosť alebo dýchavičnosť. Preto sa zvyčajne dočkajú správnej diagnózy neskôr, či dokonca príliš neskoro. Dôsledkom je, že štatisticky zomierajú na infarkt častejšie ako muži, tvrdia autori výskum americkej univerzity Harvard Business School.

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete 

Štúdia tiež ukazuje, že ženy - aspoň v podmienkach USA - umierajú zriedkavejšie, keď ich ošetruje lekárka, nie lekár. Vedci skúmali dáta 600 000 pacientov, ktorí medzi rokmi 1991 až 2010 skonali na infarkt v nemocnici. Pacientov, ktorých ošetroval lekár, zomrelo 11,7 %. Tých, ktorých ošetrovala lekárka, bolo 11,2 %. Pacientok, o ktoré sa staral lekár, zomrelo až 14,6 % a tých, o ktoré sa starala lekárka, bolo 13,4 %.

Lekári nájdu mužom diagnózu skôr

Neskoršie diagnostikovanie žien sa zrejme netýka len srdcovo-cievnych ochorení. Dánski vedci prednedávnom vyhodnotili zdravotné údaje 6,9 milióna Dánov, ktoré sa týkali stoviek ochorení. Zistili, že lekári diagnostikujú konkrétnu chorobu ženám priemerne o 4 roky neskôr. Štúdia sa týkala len zdravotných záznamov z nemocníc, nebrala do úvahy bežné ochorenia, ktoré sa dajú ošetriť ambulantne. Pri srdcovo-cievnych ochoreniach bol rozdiel 4,5 roka, pri onkologických chorobách 2,5 roka, tvrdia vedci.

Prekvapilo nás to,“ priznáva vedúci vedeckého tímu Søren Brunak z univerzity v Kodani, ktorý uverejnil štúdiu v odbornom časopise Nature Communication. „Pritom muži majú tendenciu navštíviť lekára neskôr,“ dodáva.

V tomto druhu rakoviny vedú slovenskí muži. Nepykajte za hrubé chyby! 

Dôležitá je aj genetika a životný štýl

Hoci štúdia neskúma príčiny časového rozdielu pri diagnostikovaní chorôb, jej autori predpokladajú, že ide o kombináciu niekoľkých faktorov. Okrem faktu, že pre medicínske vedy je stáročia kritériom najmä mužské telo, sa na nich podieľa vyspelosť zdravotníckeho systému, genetika a životný štýl.

Ženy vo vyspelých krajinách sa lepšie starajú o svoje telesné aj duševné zdravie. Pravidelnejšie chodia na predpísané preventívne prehliadky, viac im záleží na kvalitnej strave a väčší dôraz kladú aj na sociálnu komunikáciu. Preto sa u nich choroby objavujú a diagnostikujú neskôr ako u mužov a dožívajú sa vyššieho veku.

Prekvapenie?! Muži zvládajú rozchod horšie ako ženy. Prečo? 

Výnimkou je osteoporóza. Údaje o výskyte potvrdzujú, že pri jej diagnostikovaní je určujúce ženské pohlavie. U žien sa totiž objavuje podstatne skôr ako u mužov. Tým sa diagnostikuje zväčša až vo vyššom štádiu, teda vtedy, keď už utrpia zlomeninu kosti.

Ženy verzus muži: Takto na vás účinkujú alkoholické drinky 

Autor: Adriana Fábryová
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

Začína to zimnicou, bolesťou hlavy a zvýšenou teplotou. Čo robiť, ak sa nakazíte vtáčou chrípkou?

dnes
Aj keď je riziko prenosu vtáčej chrípky na človeka nízka, môže sa to stať. Ohrozenou skupinou sú ľudia žijúci medzi domácimi alebo divožijúcimi... Čítať viac
 
Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

Laparoskopické operácie sú budúcnosťou onkochirurgie, na Slovensku sme ale pozadu

včera
Operácie rakoviny hrubého čreva a konečníka sa na Slovensku robia stále najmä „otvorenou“ metódou. Laparoskopicky je u nás vykonaných... Čítať viac
 
Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

Neprespite výstrahu! 13 vážnejších príčin únavy, toto si všímajte

20.10.2019
Za polročnou únavou bude viac ako stres. Zistite, čo vám naznačuje. Čítať viac
 
Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

Je to akné? Za vyrážkami sa môžu skrývať aj niektoré antibiotiká či nosové spreje

20.10.2019
Vyrážky podobné akné sa môžu objaviť na celom tele. Prečo sa vám vyhodia a ako sa ich zbaviť? Sú nebezpečné pre vaše okolie? Čítať viac
 
Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

Poznáte osvedčený tromf na zdravé zuby? Čaj v účinkoch predbehol aj ústnu vodu!

19.10.2019
Zahoďte obavy, že vám stmavne úsmev. Vyplachovanie úst týmto voňavým nápojom by sa malo stať súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Medicína je šitá na mieru mužom. Aj preto sa ženy dozvedia diagnózu neskôr
Adriana Fábryová