predplatne
 

Nákazlivá tuberkulóza je svetovou epidémiou: Znamenajú migranti ohrozenie?

24.03.2016

Tuberkulóza je liečiteľná, no len v prípade, ak pacienti rozpoznajú príznaky včas. Ak začne napádať činnosť životne dôležitých orgánov, môže viesť k smrti. Máte o nej dostatok informácií?

Cieľom je zvrátiť incidenciu tuberkulózy a zastaviť ju do roku 2030. Je tu však problém, ku ktorému je potrebné postaviť sa zodpovedne.

Cieľom je zvrátiť incidenciu tuberkulózy a zastaviť ju do roku 2030. Je tu však problém, ku ktorému je potrebné postaviť sa zodpovedne.Autor: shutterstock.com, GettyImages

24. marca 2016 si každoročne pripomíname Svetový deň tuberkulózy. Súčasné povedomie o tejto vážnej chorobe je veľmi nízke a jeho cieľom je upovedomiť ľudí o jej výskyte, prevencii a kontrole. Zasiahnuť môže kohokoľvek a kedykoľvek. Pôvodcom tuberkulózy je baktéria mycobacterium tuberculosis. Jej najčastejšou formou u 80 % je pľúcna TBC. V ostatných prípadoch postihuje najmä kožu, uzliny, kosti či kĺby. Viesť môže až k zápalu mozgových blán, obličiek a kostí.

Ste v ohrození?

Ide o kvapôčkovú infekciu prenosnú vzduchom. Nákaza sa prenáša dotykom, kýchnutím, kašľaním či obyčajným rozhovorom s postihnutým, s ktorým ste v kontakte aspoň štyri hodiny, no len v prípade, že patríte do rizikovej skupiny. Tuberkulóza ohrozuje ľudí s narušenou činnosťou imunitného systému. Nenakazíte sa ani od pacienta s pľúcnou TBC, ktorý dodržiava liečbu minimálne dva týždne.

Alarmujúce čísla

Podľa informácií Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si tuberkulóza v roku 2014 vyžiadala asi 1,5 milióna životov z 9,6 milióna pacientov. Vzhľadom na úmrtnosť sa tak zaradila na druhé miesto za AIDS. Odborníci varujú pred spojitosťou medzi ochorením a nízkou životnou úrovňou. 95 % úmrtí na tuberkulózu sa totiž vyskytuje v málo až stredne rozvinutých krajinách. Problém predstavuje najmä vo východných krajinách Európy, kde pribudne každý deň až 1000 ľud s TBC. Pred dvoma rokmi ňou bolo celkovo na našom kontinente až 340-tisíc ľudí infikovaných.

Varovný prst pre Európu

Novými rizikovými skupinami sú tiež migranti a utečenci. V rámci prevencie by preto mala byť ostražitosť zameraná na skríning prisťahovalcov. Tlačová správa Európskeho centra pre prevenciu chorôb a Regionálneho úradu WHO pre Európu síce hovorí, že neexistuje systematická súvislosť medzi migráciou a prenosom TBC. Riziko nákazy ovplyvňuje viacero faktorov, no upozorňuje na to, že jej eliminácia nebude možná, ak sa štáty nebudú urgentne venovať chudobným, zraniteľným, marginalizovaným skupinám obyvateľstva a migrantom. Práve medzi nimi sú ľudia, prichádzajúci z krajín s vysokým počtom nových prípadov TBC, alebo sa počas svojho života či cestovania ocitli v ťažkej situácii a mohli byť nákaze vystavení. 

Význam celosvetovej snahy

Podľa riaditeľky európskeho regiónu WHO sa ochorenie darí diagnostikovať u približne 50 % infikovaných. Z nich polovicu sa podarí vyliečiť. Pozitívnou správou však je, že práve vďaka celosvetovému úsiliu sa za posledných 15 rokov podarilo zachrániť až 43 miliónov životov. V Cieľoch trvalo udržateľného rozvoja prijatých Valným zhromaždením OSN v septembri 2015, ktoré podpísali všetky členské štáty OSN, stojí úloha úplného zastavenia tuberkulózy do roku 2030. Ak sa však uvedené problémy nepodarí úspešne vyriešiť, nebude TBC eliminovaná tak, ako sa plánovalo. 

VIDEO: Potkan vie vyňuchať tuberkulózu, pozrite si to!

Stav na Slovensku

U nás počet prípadov nakazených TBC klesá a radíme sa medzi krajiny s najväčším úspechom v jej liečbe. Podľa posledných údajov sa až 95 % prípadov výskytu ochorenia týka rómskeho etnika, a to najmä v Prešovskom kraji.

Príznaky tuberkulózy

Môžu byť podobné astme či zápalu pľúc. Avšak u väčšiny nakazených prebieha v jej počiatkoch v "tichosti". Najčastejšie sa vyskytujúcimi príznakmi TBC sú:

  • kašeľ,
  • dýchavičnosť,
  • hlieny,
  • únava a malátnosť,
  • zvýšená telesná teplota,
  • nadmerné potenie,
  • zníženie váhy a nechutenstvo,
  • bolesti na hrudníku,
  • vykašliavanie krvi.

Prevencia

Okrem vyhýbaniu sa priamemu kontaktu s nakazeným by mali byť súčasťou vašej osobnej prevencie najmä dôkladná hygiena a dodržiavanie správnej životosprávy. Rizikovými faktormi sú aj alkoholizmus, nadmerné fajčenie, nedostatok minerálov a vitamínov, ale i chudoba.

Tuberkulóza

Autor: iZdravie.sk/ Beata DITTE

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Počuli ste už o hémovom železe? 5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

Počuli ste už o hémovom železe? 5 vecí, ktoré sa oplatí vedieť

včera
Vstrebáva sa v tele omnoho lepšie ako nehémové. Kde ho hľadať a ktoré sú najlepšie zdroje? Čítať viac
 
6 tipov pre boľavý chrbát. Okamžitá úľava a ešte aj schudnete

6 tipov pre boľavý chrbát. Okamžitá úľava a ešte aj schudnete

19.03.2019
Stačí polhodinka denne a váš chrbát dostane to, čo potrebuje. Čítať viac
 
Nový liek proti mozgovej mŕtvici a infarktu. Blokuje kľúčový spúšťač

Nový liek proti mozgovej mŕtvici a infarktu. Blokuje kľúčový spúšťač

19.03.2019
Jedným z hlavných dôvodov úmrtí na srdcovo-cievne choroby je zlý cholesterol, ktorý upcháva cievy. Vedci prišli na to, ako ho oklamať.... Čítať viac
 
Tichý zabijak v krvi. Mení telo na časovanú bombu! Bez príznakov

Tichý zabijak v krvi. Mení telo na časovanú bombu! Bez príznakov

18.03.2019
Len tretinu prijmete zvonka, zvyšok si telo vyrobí samo. Spoznajte dve tváre látky, bez ktorej neprežijete. Čítať viac
 
Ste v rizikovej skupine zákernej choroby čriev? Nečakajte, toto je vaša záchrana!

Ste v rizikovej skupine zákernej choroby čriev? Nečakajte, toto je vaša záchrana!

18.03.2019
Na nádorové ochorenia čriev by sa vôbec nemuselo umierať. Viac primár gastroenterologickej kliniky. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nákazlivá tuberkulóza je svetovou epidémiou: Znamenajú migranti ohrozenie?
iZdravie.sk/ Beata DITTE