predplatne
 

Náramok vám môže zachrániť život

29.07.2013

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?Autor: Profimedia.sk

Obídete ho a snažíte sa nemyslieť na to, že bol možno vážne chorý. Možno tak ako váš príbuzný. Dúfate, že ani jemu sa nič nestane, keď ráno odchádzate z domu. Aby neodpadol na ulici a nezostal tam ležať bez povšimnutia, ale aby mu niekto zavolal sanitku. Aby mu bola správne podaná prvá pomoc. Alebo ste to vy, kto trpí vážnou chorobou? Hrozíte sa pomyslenia, že vám príde zle a okolie bude bezmocne stáť a prizerať sa. Napríklad pri cukrovke či pri vysokom krvnom tlaku. Možno aj máte medzi dokladmi kartičku s informáciou o zdravotnom stave. No kto z okoloidúcich ju bude hľadať, keď odpadnete? „Pre takéhoto človeka je dôležité už to, že ho ľudia neobídu, ale privolajú mu pomoc. Závažné ochorenie dokáže rozpoznať len zdravotník. Laik vidí človeka na zemi, ktorý môže byť po páde a mať vážny úraz hlavy bez vonkajšieho krvácania. Môže ísť aj o diabetika v hypoglykémii, ktorá je charakteristická zmenou správania, prípadne poruchou vedomia,“ hovorí Zuzana Tašká zo Zdravotníckej záchrannej služby Plzeňského kraja.

Nie je na parádu

Práve problémy diabetikov stáli pri zrode náramkov záchrany. „Sestra je ťažká diabetička, inzulín si pichá štyrikrát denne. Ustavične mám o ňu obavy, zvlášť keď vypuknú letné horúčavy. Môže odpadnúť hocikde, v autobuse, na ulici, v obchode…“ hovorí Jana Zdichavská. Tak vznikol jednoduchý silikónový náramok. Od tých módnych sa odlišoval vyznačeným ochorením, pričom každé malo svoju farbu. Alergie žltú, diabetes zelenú, vysoký tlak modrú a epilepsia bielu. Časom sa však ukázalo, že do širšieho zápästia sa náramok zarezáva, z útlejšieho padá. Preto prišla inovácia – náramky na suchý zips s odnímateľnou obojstrannou antikorovou známkou. Pre lepšiu viditeľnosť je lem prešitý reflexnou niťou. Na známke je vygravírované konkrétne ochorenie či krvná skupina a na druhú stranu vám v každej gravírovacej službe dopíšu, čo uznáte za vhodné. Môže to byť meno a adresa, telefón na príbuzného. „Náramky pomôžu najmä pri volaní na tiesňovú linku 155 alebo 112. Operátor vďaka zahlásenému údaju dokáže lepšie vyhodnotiť situáciu. Ak by volajúci udal napríklad to, že na ulici leží mladík, ktorý je spotený, dýcha, ale nereaguje na oslovenie, no má náramok s nápisom diabetik, operátor môže predpokladať, že ide o poruchu vedomia z hypoglykémie,“ upresňuje Zuzana Tašká. Samotní záchranári sa vedia zorientovať aj bez náramku, no informácie o alergii na lieky či o tom, že máte voperovaný kardiostimulátor alebo ste po infarkte, ocenia tiež. „V urgentnej medicíne platí, že s každou časovou stratou klesá šanca na prežitie a ďalšiu kvalitu života. Pre nás platí platinová štvrťhodina a zlatá hodina. Kým prídeme na miesto udalosti, ubehne nejaký čas. Dovtedy by mali poučení laici začať s prvou pomocou, na ktorú my nadviažeme,“ hovorí dlhoročná záchranárka.

Čo robiť, keď má človek náramok

Diabetes

 • Zväčša ide o kolaps z dôvodu nízkej hladiny cukru – hypoglykémie.
 • Ak je diabetik spotený, malátny a pred kolapsom, dajte mu pod jazyk med, ak naň nie je alergický, alebo sladkú tyčinku či džús bez umelých sladidiel.
 • Pacientovi v bezvedomí nikdy nestrkajte nič do úst, aby to nevdýchol! Okamžite volajte pomoc.

Rada pre diabetikov
Nezabúdajte na pitný režim, pravidelnú stravu a inzulín. Noste pri sebe vždy tyčinku s vysokým obsahom cukru alebo sladký džús bez umelých sladidiel.

Epilepsia

 • Základom je, aby sa človek v kŕčoch nezranil.
 • Postihnutému v záchvate nič nestrkajte do úst ani medzi zuby. Drastické postupy ako drievko medzi zuby či prišpendlenie jazyka sú veľké omyly z minulosti, ktoré sú dnes skutočne nežiaduce!
 • Upravte priestor tak, aby si neublížil.
 • Chyťte mu hlavu, čím predídete jej zraneniu.

Rada pre epileptikov
Užívajte správne lieky, nepite alkohol a snažte sa nezostávať osamote hlavne pri športových aktivitách vo vode, kde v prípade záchvatu hrozí topenie.

Vysoký tlak

 • Zvyčajne sa prejavuje bolesťou a točením hlavy, nutkaním na vracanie. Hrozí mozgová príhoda.
 • Ak pacient neužil lieky, ktoré by mal, nech ich okamžite užije. Keď ani po 30 minútach nepríde k zlepšeniu, volajte 155 alebo 112.
 • Keď je poruke tlakomer, zmerajte mu tlak a hodnotu zahláste operátorovi

Rada pre hypertonikov
Základom je prevencia, dbajte na vhodnú stravu bez nadbytku soli a tukov, pitný režim, pohyb a pravidelné užívanie liekov.

Hemofília

 • Pacienti s poruchou zrážania krvi sú vystavení veľkému riziku pri úrazoch.
 • Krvácanie zastavujte tlakom na miesto krvácania, končatinu zdvihnite nad úroveň srdca.
 • Keď krvácajúci kolabuje, ale je pri vedomí, položte ho na chrbát a zdvihnite mu nohy. l S pacientom stále komunikujte a udržujte ho aktívne pri vedomí.

V tomto článku sa zaoberáme Epilepsia ...viac
Autor: Michaela PROCKLOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Od bolestí brucha k vyšetreniu hrubého čreva. Čo vás čaká?

Od bolestí brucha k vyšetreniu hrubého čreva. Čo vás čaká?

včera
Signály hroziacej rakoviny hrubého čreva sa dajú zachytiť skôr, ako prepukne. A čím skôr sa ochorenie zistí, tým lepšie je liečiteľné.... Čítať viac
 
Prvá pomoc: Po zástave srdca do 5 minút odumiera mozog. Vyhrajte boj s časom! 

Prvá pomoc: Po zástave srdca do 5 minút odumiera mozog. Vyhrajte boj s časom! 

16.10.2018
Na premýšľanie nie je čas, rozhodujú sekundy. Ak ste nablízku, život človeka je vo vašich rukách. Ak si nie ste istý, je lepšie urobiť... Čítať viac
 
Mŕtvica sa hlási mesiac dopredu. 9 varovaní prehliadate

Mŕtvica sa hlási mesiac dopredu. 9 varovaní prehliadate

15.10.2018
Bolesť hlavy či obyčajné zakopnutie môže predpovedať mozgový infarkt. Všímate si to? Čítať viac
 
Pichanie v kolene už rozchodiť nemusíte. Môže to byť artróza?

Pichanie v kolene už rozchodiť nemusíte. Môže to byť artróza?

14.10.2018
Artróza sa spočiatku prejavuje bolesťou pri námahe či preťažení, neskôr ju pocítite aj v pokoji. Čítať viac
 
Alergia na kov na vás číha všade. Keď svrbí, strážte si aj to, čo zjete!

Alergia na kov na vás číha všade. Keď svrbí, strážte si aj to, čo zjete!

13.10.2018
Väčšina kovových predmetov obsahuje nikel, prvok, ktorý je najsilnejší kontaktný alergén. Nepríjemné vyrážky, svrbenie či začervenanie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Náramok vám môže zachrániť život
Michaela PROCKLOVÁ