Náramok vám môže zachrániť život

29.07.2013

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?

Na zemi leží človek. Aj by ste mu pomohli, ale čo keď je opitý a vaša snaha sa skončí v lepšom prípade nadávkami, v horšom modrinami?Autor: Profimedia.sk

Obídete ho a snažíte sa nemyslieť na to, že bol možno vážne chorý. Možno tak ako váš príbuzný. Dúfate, že ani jemu sa nič nestane, keď ráno odchádzate z domu. Aby neodpadol na ulici a nezostal tam ležať bez povšimnutia, ale aby mu niekto zavolal sanitku. Aby mu bola správne podaná prvá pomoc. Alebo ste to vy, kto trpí vážnou chorobou? Hrozíte sa pomyslenia, že vám príde zle a okolie bude bezmocne stáť a prizerať sa. Napríklad pri cukrovke či pri vysokom krvnom tlaku. Možno aj máte medzi dokladmi kartičku s informáciou o zdravotnom stave. No kto z okoloidúcich ju bude hľadať, keď odpadnete? „Pre takéhoto človeka je dôležité už to, že ho ľudia neobídu, ale privolajú mu pomoc. Závažné ochorenie dokáže rozpoznať len zdravotník. Laik vidí človeka na zemi, ktorý môže byť po páde a mať vážny úraz hlavy bez vonkajšieho krvácania. Môže ísť aj o diabetika v hypoglykémii, ktorá je charakteristická zmenou správania, prípadne poruchou vedomia,“ hovorí Zuzana Tašká zo Zdravotníckej záchrannej služby Plzeňského kraja.

Nie je na parádu

Práve problémy diabetikov stáli pri zrode náramkov záchrany. „Sestra je ťažká diabetička, inzulín si pichá štyrikrát denne. Ustavične mám o ňu obavy, zvlášť keď vypuknú letné horúčavy. Môže odpadnúť hocikde, v autobuse, na ulici, v obchode…“ hovorí Jana Zdichavská. Tak vznikol jednoduchý silikónový náramok. Od tých módnych sa odlišoval vyznačeným ochorením, pričom každé malo svoju farbu. Alergie žltú, diabetes zelenú, vysoký tlak modrú a epilepsia bielu. Časom sa však ukázalo, že do širšieho zápästia sa náramok zarezáva, z útlejšieho padá. Preto prišla inovácia – náramky na suchý zips s odnímateľnou obojstrannou antikorovou známkou. Pre lepšiu viditeľnosť je lem prešitý reflexnou niťou. Na známke je vygravírované konkrétne ochorenie či krvná skupina a na druhú stranu vám v každej gravírovacej službe dopíšu, čo uznáte za vhodné. Môže to byť meno a adresa, telefón na príbuzného. „Náramky pomôžu najmä pri volaní na tiesňovú linku 155 alebo 112. Operátor vďaka zahlásenému údaju dokáže lepšie vyhodnotiť situáciu. Ak by volajúci udal napríklad to, že na ulici leží mladík, ktorý je spotený, dýcha, ale nereaguje na oslovenie, no má náramok s nápisom diabetik, operátor môže predpokladať, že ide o poruchu vedomia z hypoglykémie,“ upresňuje Zuzana Tašká. Samotní záchranári sa vedia zorientovať aj bez náramku, no informácie o alergii na lieky či o tom, že máte voperovaný kardiostimulátor alebo ste po infarkte, ocenia tiež. „V urgentnej medicíne platí, že s každou časovou stratou klesá šanca na prežitie a ďalšiu kvalitu života. Pre nás platí platinová štvrťhodina a zlatá hodina. Kým prídeme na miesto udalosti, ubehne nejaký čas. Dovtedy by mali poučení laici začať s prvou pomocou, na ktorú my nadviažeme,“ hovorí dlhoročná záchranárka.

Čo robiť, keď má človek náramok

Diabetes

 • Zväčša ide o kolaps z dôvodu nízkej hladiny cukru – hypoglykémie.
 • Ak je diabetik spotený, malátny a pred kolapsom, dajte mu pod jazyk med, ak naň nie je alergický, alebo sladkú tyčinku či džús bez umelých sladidiel.
 • Pacientovi v bezvedomí nikdy nestrkajte nič do úst, aby to nevdýchol! Okamžite volajte pomoc.

Rada pre diabetikov
Nezabúdajte na pitný režim, pravidelnú stravu a inzulín. Noste pri sebe vždy tyčinku s vysokým obsahom cukru alebo sladký džús bez umelých sladidiel.

Epilepsia

 • Základom je, aby sa človek v kŕčoch nezranil.
 • Postihnutému v záchvate nič nestrkajte do úst ani medzi zuby. Drastické postupy ako drievko medzi zuby či prišpendlenie jazyka sú veľké omyly z minulosti, ktoré sú dnes skutočne nežiaduce!
 • Upravte priestor tak, aby si neublížil.
 • Chyťte mu hlavu, čím predídete jej zraneniu.

Rada pre epileptikov
Užívajte správne lieky, nepite alkohol a snažte sa nezostávať osamote hlavne pri športových aktivitách vo vode, kde v prípade záchvatu hrozí topenie.

Vysoký tlak

 • Zvyčajne sa prejavuje bolesťou a točením hlavy, nutkaním na vracanie. Hrozí mozgová príhoda.
 • Ak pacient neužil lieky, ktoré by mal, nech ich okamžite užije. Keď ani po 30 minútach nepríde k zlepšeniu, volajte 155 alebo 112.
 • Keď je poruke tlakomer, zmerajte mu tlak a hodnotu zahláste operátorovi

Rada pre hypertonikov
Základom je prevencia, dbajte na vhodnú stravu bez nadbytku soli a tukov, pitný režim, pohyb a pravidelné užívanie liekov.

Hemofília

 • Pacienti s poruchou zrážania krvi sú vystavení veľkému riziku pri úrazoch.
 • Krvácanie zastavujte tlakom na miesto krvácania, končatinu zdvihnite nad úroveň srdca.
 • Keď krvácajúci kolabuje, ale je pri vedomí, položte ho na chrbát a zdvihnite mu nohy. l S pacientom stále komunikujte a udržujte ho aktívne pri vedomí.

V tomto článku sa zaoberáme Epilepsia ...viac
Autor: Michaela PROCKLOVÁ

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Čo spôsobí návrat herpesu? Vedci prišli na to, ako sa ho konečne zbaviť

Čo spôsobí návrat herpesu? Vedci prišli na to, ako sa ho konečne zbaviť

dnes
Konečne zmizne a o nejaký čas sa opäť objaví. Svrbí, bolí a vyzeráte ako po botoxe. Zídu sa vám liečivé tipy aj nová nádej v liečbe - modrá... Čítať viac
 
Špeciálna liečba obezity na Slovensku: Zákrok zbaví hormónov HLADU

Špeciálna liečba obezity na Slovensku: Zákrok zbaví hormónov HLADU

včera
Skúšali ste už všetko, no veľkej nadváhy sa nedokážete zbaviť? Posledná možnosť je operácia. Nesmie však pri nej ostať! Čítať viac
 
Mladým Slovákom zlyhávajú srdcia. Odborník navrhuje záchranné zmeny

Mladým Slovákom zlyhávajú srdcia. Odborník navrhuje záchranné zmeny

22.05.2018
Príliš veľa ľudí umiera v dôsledku ochorení srdca a ciev. A stále viac sa týkajú mladých v produktívnom veku. Čo s tým? Čítať viac
 
Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

21.05.2018
Odhaduje sa, že viac ako polovica dospelej populácie ho má nedostatok. Aj preto sa im kazia zuby a majú choré srdce. Čítať viac
 
Zdravotný klaun Janko Morávek: Deti smiech lieči, aj keď je to vážne

Zdravotný klaun Janko Morávek: Deti smiech lieči, aj keď je to vážne

20.05.2018
Je dokázané, že smiech pomáha liečiť. Keď v nemocnici prevláda dobrá nálada, deti sa cítia zdravšie, hovorí zdravotný klaun Ján Morávek... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Náramok vám môže zachrániť život
Michaela PROCKLOVÁ