predplatne
 

Nie je pedikúra ako pedikúra. Ako pomôže mediciálna?

03.08.2018

Pedikúre sa nemusíte vyhýbať ani pri kožných chorobách, práve naopak.

Medicinálnu pedikúru vykonáva odborník, ktorý má rozsiahlejšie znalosti o chodidlách.

Medicinálnu pedikúru vykonáva odborník, ktorý má rozsiahlejšie znalosti o chodidlách.Autor: Shutterstock

Vybrali ste sa na suchú alebo medicinálnu pedikúru? Hoci si mnoho ľudí pod týmito pojmami predstavuje to isté ošetrenie chodidiel, nie je to tak. Medicinálna pedikúra má zdravotný ráz a nepoužívajú sa pri nej len prístroje, ale i skalpel.

FOTO: Čo prezradia vaše nechty? Ich farba a tvar mapujú váš zdravotný stav

Odbornejšie ošetrenie

„Okrem štandardných úkonov, ako je skrátenie nechtov a opracovanie kožtičiek v nechtovom okolí, je odborník schopný ošetriť napríklad zarastajúce nechty,“ približuje Milada Nádašiová, ktorá sa starostlivosti o chodidlá venuje už 14 rokov.

„Vie vytvoriť nechtovú protézu, prípadne osadiť šponu na nechty, aby sa vyrovnala ich platnička. Pedikér, ktorý ovláda medicinálnu pedikúru, vie odstrániť zospodu chodidla nielen klasicky zhrubnutú kožu, ale aj hyperkeratotické prejavy, mozole a rozlíši bradavicu vírusového pôvodu od kurieho oka.“

Pleseň na chodidlách alebo nechtoch. Lekárka radí, ako ju vyliečiť 

Kým bradavice, ktoré majú vírusový pôvod, patria do rúk dermatológa, kurie oko vzniklo mechanickou záťažou a odborný pedikér ho môže vyriešiť. Výhodou je aj to, že odborník, ktorý sa venuje medicinálnej pedikúre, vám pri ťažkostiach poradí aj domácu starostlivosť o chodidlá. Tento druh ošetrenia by ste si mali vybrať najmä vtedy, ak máte zdravotné problémy.

Začína sa od nechtov

„Medicinálna pedikúra by mala byť štandardným ošetrením pre ľudí s cukrovkou, ale aj pre tých, ktorí trpia ochoreniami vplývajúcimi na kvalitu pokožky,“ vysvetľuje odborníčka.

Viac: Prečo sa oplatí mať pri cukrovke pedikéra? Čo všetko odhalí na chodidlách?

„Rovnako pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, s rôznymi stupňami cievnych nedostatočností, ischémiami i všetkých geriatrických pacientov.“ Do rúk odborníka, ktorý sa venuje zdravotnej pedikúre, by ste sa mali zveriť aj prípade, ak ste psoriatik či trpíte ichtyózou. Práve pri týchto kožných ochoreniach je narušené prirodzené rohovatenie kože. Nemusíte sa obávať, samotné ošetrenie je príjemné.

Európsky unikát na Slovensku. Jedinečná liečba psoriázy 


Foto: Shutterstock

Všetko odštartuje takzvaný očistný kúpeľ. Trvá dve až tri minúty. „Najčastejšie chodidlá umývame dezinfekčným prostriedkom. Následne ošetríme nechty. Odstránia sa kožtičky a nadmerná koža v okolí nechta. Potom sa necht skráti na požadovanú dĺžku a vhodný tvar,“ opisuje ošetrenie pedikérka a školiteľka. „Ak je necht hrubý, ošetruje sa z hornej časti. Necht stenčíme zbrúsením.“

Päty nesmú páliť

Až po ošetrení nechtov prechádza odborník na spodné časti chodidla, takzvané plosky. Zameriava sa najmä na odstránenie nadmernej kože. „Neodstraňujem kožu až do ružova. Aj pri veľkom zhrubnutí nanajvýš dve tretiny z nej, posledná tretina by mala vždy zostať,“ upozorňuje Milada Nádašiová.

Boli ste na pedikúre? Stačí jeden trik a päty zostanú hladké

„Vyplýva to z ochrannej funkcie kože. Ak odstránime zhrubnutú kožu príliš, po ošetrení vás budú chodidlá štípať, bolieť a páliť. Tieto pocity by ste nemali mať po odborne vykonanej, zvlášť medicinálnej pedikúre.“ Na záver pedikúry sa ošetrujú kurie oká. Podľa odborníčky sa dajú pomocou špeciálnych frézok „vylúpnuť“ bez bolesti.

Ak vás trápi zarastajúci necht, pedikér vytvorí nechtovú protézu – náhradnú nechtovú platničku. ViacTrápi vás zarastený necht a bojíte sa ísť k lekárovi?

Aj medicinálna pedikúra sa môže, najmä v lete, končiť nalakovaním nechtov. Záver ošetrenia tvorí dezinfekcia a ošetrenie vhodným krémovým, penovým, prípadne tekutým prípravkom. „Vyberáme ho podľa typu pokožky, ktorú sme ošetrovali. Masáž nôh robíme len vtedy, ak to zdravotný stav chodidiel a pacienta dovoľuje. Často je však kotraindikovaná,“ hovorí o záverečnej fáze ošetrenia pedikérka.

Kožné choroby, ktoré najčastejšie strpčujú život: Ako s nimi bojovať? 

Autor: Katarína Posluchová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

včera
Nemusíte sa uspokojiť s tým, ak po mozgovej príhode rozprávate ťažšie. Poruchy reči sa dajú výrazne zmierniť, alebo dokonca úplne... Čítať viac
 
Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

22.09.2018
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

21.09.2018
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

20.09.2018
Tiež sa vám po obede zastaví nielen mozog, ale aj črevá? Pritom stačí tak málo! Čítať viac
 
Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

20.09.2018
Vedci našli gén, ktorý dokáže odpovedať na otázku, či je nádor prostaty zhubný a treba ho rýchlo operovať, alebo prakticky neškodný... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nie je pedikúra ako pedikúra. Ako pomôže mediciálna?
Katarína Posluchová
bd