predplatne
 

Nové zistenie odborníkov: Kliešte vás nakazia aj alergiou!

14.05.2013

Tak to je šokujúce! Podľa najnovších zistení sa po uhryznutí kliešťom môžeme stať alergickí na mäso. Naši odborníci potvrdili: nie je to žiaden výmysel!

Tak to je šokujúce! Podľa
najnovších zistení sa po
uhryznutí kliešťom môžeme
stať alergickí na

Tak to je šokujúce! Podľa najnovších zistení sa po uhryznutí kliešťom môžeme stať alergickí naAutor: Profimedia.sk

Uhryznutie kliešťa vyvolalo v Spojených štátoch amerických už niekoľko prípadov potravinovej alergie. Lekári tam doposiaľ zaznamenali a identifikovali tri takéto zvláštne prípady. Po tom, ako sa ľuďom prisal na kožu kliešť, vznikla u nich alergia na mäso. Po skonzumovaní červeného mäsa trápili pacientov niekoľko hodín závažné príznaky.

Zmení imunitu

Američania vznik alergie vysvetľujú tak, že zložené sacharidy, ktoré kliešť vstrekne do nášho krvného riečiska, sa nachádzajú aj v mäse. Tie od kliešťa preprogramujú náš imunitný systém.

A nabudúce, keď si dáte mäso, váš organizmus chorobne zareaguje. Lekári v Spojených štátoch varujú, že v niektorých prípadoch môže pri tomto type alergie dôjsť až k anafylaktickému šoku, ktorý ohrozuje život. Ako sa brániť?

Pozor na steaky a bifteky

Odborníci tvrdia, že alergická reakcia hrozí iba pri steakoch, pretože sú tepelne menej upravené, a takisto pri tatárskom bifteku, na ktorom si pochutnávame v surovom stave. Tepelná úprava a spracovanie mäsa významne znižujú pravdepodobnosť zdravotných ťažkostí. Takže ak sa na vás prisal kliešť, aspoň nejaký čas sa vzdajte spomínaných pochúťok.

Potravinové alergie sa prejavujú hnačkou, nechuťou do jedla, bolesťami v bruchu, pocitmi na vracanie alebo samotným vracaním. Jasnými príznakmi, že ide o alergiu, sú opuchnuté pery a svrbenie pier či úst, jazyka, podnebia a hrdla.

Lekárka: Ide o skríženú alergiu

„Zistenie, že aj kliešte môžu vyvolávať alergiu, nie je prekvapením. Tu totiž ide o skríženú alergiu. Roztoče, kôrovce, krevety a kliešte majú jednu spoločnú látku, ktorá vyvoláva alergie. Ide o maličký kúsoček bielkoviny,“ vysvetľuje alergiologička Edita Lojová z Košíc. „Je to niečo podobné, ako je u nás známa skrížená alergia trebárs na peľ brezy a jablká,“ vraví ďalej lekárka. „V mojej ambulancii som však zatiaľ prípad, aký zaznamenali v Amerike, nemala,“ uzavrela.

Skončili v nemocnici

Sezóna kliešťov je už v plnom prúde. Svedčí o tom aj skúsenosť z Košíc, kde v nemocnici museli hospitalizovať siedmich pacientov s boreliózou. Po prekonaní boreliózy máte v tele protilátky IgG pozitívne. Čo to znamená?

„Ide o pamäťové protilátky, ktoré ostávajú v krvi niekedy aj celý život a často sa chybne opakuje liečba, keďže protilátky sú pozitívne. Tu sa robí chyba, že sa často robia opakované odbery krvi, ktoré sú však zbytočné,“ upozornil infektológ Ladislav Virág.

Nebojte sa každého

Nie každý kliešť, ktorý sa prisal na vaše telo, musí byť infikovaný, teda obsahovať v svojom tele nebezpečné vírusy alebo baktérie. V každom prípade sa však oplatí sledovať, či sa u vás neprejavujú príznaky ochorení prenášané kliešťami. Pozor, prenášajú ich aj nymfy a larvy kliešťov. Proti nákaze sa môžete chrániť aj očkovaním – zatiaľ je však vakcína iba na kliešťovú encefalitídu.

Rozpoznajte kliešťové infekcie

Anaplazmóza

Prejavuje sa horúčkou, nechutenstvom, bolesťou hlavy. Príznaky sú podobné chrípke. Ochorenie je smrteľné len vo výnimočných prípadoch u ľudí s oslabenou imunitou.

Borelióza

Typickým príznakom je pomaly sa šíriaca červená škvrna v mieste prisatia kliešťa. „Ak je začervenanie na koži väčšie ako jednoeurová minca s bledším miestom v strede, ideo včasnú kožnú formu boreliózy. Vtedy hneď nasadzujeme liečbu antibiotikami,“ vysvetlil primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny z košickej nemocnice Ladislav Virág.

Skorými príznakmi bývajú i bolesti svalov, horúčka, triaška, únava. Neskôr sa prejaví postihnutie nervového, srdcovo-cievneho a kĺbového systému. Srdcové ťažkosti sa môžu prejaviť dýchavičnosťou. Napriek liečbe môžu byť následky doživotné v podobe bolestivých kĺbov, únavy či depresie.

Zápal mozgu a blán

Príznaky kliešťovej encefalitídy sa prejavia 7 až 14 dní po pohryzení kliešťom. Najprv je to horúčka, únava, bolesť hlavy, nevoľnosť či bolesti svalov a kĺbov. Po niekoľkých dňoch príznaky odznejú a človek má pocit, že je celkom zdravý.

V druhej fáze ochorenia môže už dôjsť k poškodeniu mozgu, čo sa prejaví bolesťou hlavy, horúčkou, nevoľnosťou až vracaním. K tomu niekedy pribudne tras, kŕče a rozmazané alebo dvojité videnie, stuhnutie svalov na krku. Trvalé následky má 35 – 58 percent chorých. Ide o bolesti hlavy, obrnu, problémy s rovnováhou, tras, chudnutie, depresiu, poruchy pamäti či reči.

Autor: Plus JEDEN DEŇ/vm
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

včera
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

20.01.2020
Cítite smútok, nemáte na nič energiu, nechce sa vám s nikým rozprávať, všetko vám akosi prerastá cez hlavu? Ide len o bežnú vyčerpanosť,... Čítať viac
 
Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

Studený zápal pľúc môžu vyvolať aj chlamýdie. Kašlete a nemáte teplotu?

20.01.2020
Začne to obyčajnou nádchou a kašľom, pokračuje zápalom pľúc bez horúčky a zlyhaním dôležitých orgánov. Nepodceňujte pľúcne chlamýdie,... Čítať viac
 
Choré ďasná nebolia. Všímajte si ich, varuje lekárka, závisí od nich zdravie celého chrupu!

Choré ďasná nebolia. Všímajte si ich, varuje lekárka, závisí od nich zdravie celého chrupu!

19.01.2020
Na ochoreniach ďasien je zákerné to, že o nich nemusíte aj niekoľko rokov vedieť. „Ak skrytý problém neriešite, prepracujete sa až... Čítať viac
 
Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

Mať v aute pár sladkostí nie je nezdravé. Môže to i zachrániť život!

17.01.2020
Vodiči diabetici musia podľa zákonov vedieť dokázať, že rozoznajú varovné príznaky, keď im chýba cukor. Od nešťastia ich aj ostatných... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Nové zistenie odborníkov: Kliešte vás nakazia aj alergiou!
Plus JEDEN DEŇ/vm