predplatne
 

Novinka: Neviditeľný strojček vyrovná zuby bez hanby

26.06.2014

V trinástich by ste dali všetko za neviditeľný zubný strojček. V tridsiatke si iný často nemôžete dovoliť. Zabudnite na ostych, železo a komplikovanú hygienu. Sú tu nenápadné dlahy, ktoré napravia zuby aj postavu.

Moderátorka Andrea  Chabroňová by si  dala strojček, len ak  ho nebude vidieť.

Moderátorka Andrea Chabroňová by si dala strojček, len ak ho nebude vidieť.Autor: Laura Witteková

Na rozžiarené železné úsmevy detí sme si už zvykli. Ale koľké dospelé celebrity si to môžu dovoliť? Hoci sú strojčeky cool a svedčia o tom, že sa o seba, svoje zdravie a budúcnosť staráte. Aj moderátorke Hane Zavřelovej- Gallovej chceli kedysi nasadiť strojček. „Jeden zubár bol za, druhý mal opačný názor, s ktorým som sa stotožnila. Myslím si, že nedokonalosť je v poriadku,“ usmieva sa čerstvá mama. „Odhaduje sa, že sedemdesiat percent detí mladších ako dvanásť rokov má ortodontickú anomáliu, a teda potrebuje zubný strojček,“ hovorí MUDr. Zorica Nemcová, ktorá sa venuje často práve deťom.

Ale téma strojčekov zaujíma aj starších. „Nikdy som nepotrebovala strojček, nemám krivé zuby, ale drobné chybičky na sebe vidí predsa každý. Ak mi strojček do budúcnosti pomôže a predíde problémom, nebudem sa mu brániť. Samozrejme, ak ho nebude pred kamerou vidieť,“ špecifikuje svoje požiadavky moderátorka Andrea Chabroňová.

Kedy narovnávať?

„Dvanásť rokov je veková hranica, keď je rast tvárového skeletu na deväťdesiat percent ukončený, preto treba liečiť detských pacientov čo najskôr,“ zdôrazňuje zubná lekárka, no vzápätí dodáva: „Terapia je však možná, a najmä potrebná, v každom veku. Nielen z estetického hľadiska, ale predovšetkým z funkčného.“ Ak totiž zuby nie sú na svojich miestach, prípadne vám v zadných partiách chýbajú, problémy na seba nedajú dlho čakať. Zuby sa rozostúpia, naklonia alebo posunú, aby vyplnili vzniknuté medzery. Tie, ktorým chýba protiľahlý zub, sa vystrčia a neunesú dlhodobé preťažovanie. Pridružia sa poruchy sánkového kĺbu, sťažené čistenie a s tým spojená zvýšená kazivosť. Povlak a baktérie spôsobia zápal ďasien, ktorý môže viesť k parodontitíde. Pri neliečenom stave ďasná ustupujú, ubúda aj kosť, zuby strácajú oporu, kývu sa a vypadávajú. Pridružený zápach z úst je už len maličkosť,“ varuje doktorka Nemcová všetkých, ktorí si svoje poklady dostatočne nevážia. Do takých „zhumplovaných“ úst nedostanete implantáty a nezachráni vás ani protéza.

Dočasné želiezka

Správne načasovaná terapia predíde aj trhaniu stálych zubov, ktoré vám budú zavadzať, ale najmä chýbať. Zubný lekár vás pošle k špecialistovi, ortodontistovi, ktorý podľa veku a rozsahu problému nastaví strojček. „Pri zmiešanom chrupe – aj mliečnom aj stálom – sa väčšinou začína so snímacími aparátmi. Lieči sa nimi obrátený, skrížený, hlboký zhryz, ale odstraňujú sa aj zlozvyky ako cmúľanie palca, ústne dýchanie či chrápanie,“ vymenúva zubná lekárka Zorica Nemcová.

Dočasné strojčeky sa nosia najmä počas spánku, čo je aj ich najväčšou nevýhodou. Ak si ich dieťa nezabudne nasadiť, ešte stále mu môže v spánku vypadnúť. V takom prípade lekár počká na stály chrup a nalepí naň fixný strojček, ktorý vyžaduje viac času a zručnosti pri čistení, častejšie treba zájsť aj na dentálnu hygienu. Poisťovňa ich však prepláca a mnohí tínedžeri si z nich urobili prednosť – menia si v ústach farebné gumičky, aby im ladili s oblečením. Hoci niektorí by najradšej celé roky liečby ani neotvorili ústa… Vtedy im lekár ponúkne 3D lingválny aparát, alebo ak sú dospelí, aj ortodontickú dlahu.

Neviditeľní

„Trojrozmerný lingválny aparát je neviditeľný a zároveň rovnako efektívny ako strojček zvonka. Pri určitých čeľustnoortopedických chybách je dokonca efektívnejší. Lepí sa na vnútorné – lingválne – plochy zubov,“ teší estétov MUDr. Nemcová. Takmer neviditeľná liečba nebýva dlhšia v porovnaní s klasickou, trvá rok a pol až dva. Ponúknu vám ju však len tam, kde majú na to vyškolený personál a dôkladnejšiu dentálnu hygienu. Po ukončení aktívnej liečby dostanete na nejaký čas ešte dlahu, ktorú nosíte už len v noci. Aby sa výsledok ustálil. Ešte stále sa vám zdá, že sa príliš radi naširoko smejete, máte alergiu na nikel alebo na nejakú zložku lepidla, ktorým sa strojčeky fixujú?

Najnovšia liečba ľahkých až stredne ťažkých čelustnoortopedických chýb je neviditeľná plastická dlaha. Prekrýva všetky zuby, horné aj spodné. Je špeciálne vymodelovaná na váš chrup po sérii röntgenov, odtlačkov a analýz. Nosíte ju osemnásť až dvadsať hodín denne, vyberiete si ju vždy pred jedlom, aby ju nezafarbilo. Po jedle si zuby vyčistíte a dlahu opäť nasadíte. Liečba trvá od troch mesiacov do osemnástich, pričom na začiatku vás ortodontista vybaví hneď niekoľkými dlahami – na každé dva týždne podľa toho, ako sa vám zuby budú vyrovnávať. Vyjde vás to asi dvesto eur na mesiac. Plus nejaké tie kilá z brucha, zo zadku a z bokov. Dvakrát si rozmyslíte, či si niečo malé zobnete a utekáte si umyť zuby, alebo sa napijete čistej vody, tá dlahy nezafarbí.

○○○○○

Plusy a mínusy strojčekov

Snímacie

Sú prvou voľbou, keď dieťa má už miešaný chrup. Lieči sa nimi obrátený, skrížený, hlboký zhryz, ale odstraňujú sa aj zlozvyky ako cmúľanie palca, ústne dýchanie či chrápanie.

+ ľahká hygiena, nasadzujú sa iba na noc, hradí ho poisťovňa
- dieťa si ho môže zabudnúť nasadiť, alebo ho vypľuje

Fixné

Na prednú stranu trvalých zubov sa nalepia zámky - kovové alebo silikónové - a cez ne sa uchytia vyronávacie drôtiky, ktoré sa na kontrolách uťahujú. Strojček sa nosí rok a pol až dva.

+ bez ohľadu na vek dokážu napraviť aj ťažšie defetky, poisťovna ich prepláca
- sťažená hygiena, častejšie návštevy dentálnej hygieničky, viditeľne rušivé

Lingválne

Fixné aparáty, ktoré sa lepia na vnútornú - lingválnu -, stranu zubov. Nosia sa rok a pol až dva.

+ sú esteticky nerušivé, takmer neviditeľné
- sťažená hygiena, rušivé pocity v ústach,poisťovna ich neprepláca

Neviditeľné

Plastická dlaha lieči ľahké až stredne ťažké defekty trvalých zubov – naraz horných aj spodných, nosí sa 20 hodín denne, mimo času jedenia a pitia farebných nápojov. Každé dva týždne sa dlahy menia, terapia trvá do roka a pol.

+ je neviditeľná
- vyžaduje si zodpovedný prístup, poisťovna ich neprepláca a sú drahé

V tomto článku sa zaoberáme Zubný strojček ...viac
Autor: Zdravie/Veronika DANIČOVÁ
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Viete si čistiť aknóznu pleť? Pri použití mejkapu nemôžete zabudnúť na 1 krok

Viete si čistiť aknóznu pleť? Pri použití mejkapu nemôžete zabudnúť na 1 krok

dnes
Leto väčšinou aknóznej pleti prospeje, opálenie zjemní ťažkosti. Aj tak sa však neoplatí podceniť každodennú staroslivosť o pleť.... Čítať viac
 
Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

Tichý zabijak srdca hrozí najmä v lete. Kedy ste naposledy robili toto?

včera
O šesťdesiat percent viac riskujete infarkt, ak na dovolenke nedokážete vypnúť. A nielen telefón. Čítať viac
 
5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

5 následkov studeného šoku v lete. Dva z nich môžu byť smrteľné. Dávate pozor?

24.08.2019
Nosíte si do banky ponožky a odriekate si zmrzlinu? Ochorieť v lete je ľahšie, než si myslíte. Čítať viac
 
Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

Máte problémy so zápchou? Týchto 6 vecí vám pomôže rozhýbať lenivé črevo

22.08.2019
Biely jogurt, nakrájané jablko a k tomu pohár čistej vody, táto trojkombinácia rozhýbe vaše hrubé črevo. Čítať viac
 
Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

Už ste počuli o nattokináze? Klenot medzi enzýmami

22.08.2019
Vedeli ste, že kardiovaskulárne a mozgovo cievne ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny smrti? Pokiaľ by sme sčítali dĺžku... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Novinka: Neviditeľný strojček vyrovná zuby bez hanby
Zdravie/Veronika DANIČOVÁ