predplatne
 

Odborníci: Nový fenomén, ktorý vás môže úplne položiť. Pre toto končíme v nemocniciach!

13.01.2020

Prechod z veselého vianočného obdobia, počas ktorého máme dlhé voľno, oddychujeme, bavíme sa, veľa jeme a pijeme, do začiatku dlhého, tmavého a studeného januára môže na niekoho pôsobiť deprimujúco.

Na každý problém existuje vždy nejaké riešenie.

Na každý problém existuje vždy nejaké riešenie.Autor: Shutterstock

Pre fenomén novoročnej depresie či pocitov úzkosti na začiatku nového roka zatiaľ odborníci nemajú jednoznačné vysvetlenie. Takýto stav môže mať viacero príčin. Povedala Stanislava Knut z Ligy za duševné zdravie.

Z údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) z rokov 2008 až 2018 vyplýva, že práve január patrí medzi mesiace, počas ktorých sa u mužov na Slovensku vyskytlo najviac prípadov pokusov o samovraždu. Knut zdôraznila, že skutočné dôvody, prečo je tomu tak, zatiaľ neboli definované ani jasne kauzálne potvrdené. Preto podľa jej slov ide o úvahy, náčrty či predpoklady.

Neprehliadnite: Odborníčka radí: Stres a úzkosť pod kontrolou. Ako byť psychicky fit?

Alkohol to môže zhoršiť

Po vianočnom období musíme znovu skoro ráno vstávať do práce alebo do školy, po sviatkoch môžu v rodinnom rozpočte chýbať peniaze, nastupuje stereotyp a absentuje vízia skorého blížiaceho sa voľna. Stanislava Knut ešte podotkla, že aj pitie väčšieho množstva alkoholu v čase Silvestra spôsobuje prirodzene subdepresívne stavy. „Alkohol je známy vyvolávač depresií v čase, keď jeho účinok doznieva alebo ešte pár dní po tom," pripomenula.

Alkoholické kombinácie s liekmi neriskujte! S TÝMITO je nebezpečný

Na jednotlivca vplýva negatívne aj to, že počas januára je zvyčajne málo slnečného svetla, dni sú krátke. Počasie je studené, často sychravé. Odborníci poukazujú aj na to, že existuje pomerne výrazná spoločenská požiadavka na tzv. novoročné predsavzatia. Mnohí ľudia si ich dávajú, no často sú nereálne a opakované. Prinášajú pocity neistoty, či sa ich podarí dodržať. „Ľudia majú obavy sa do toho pustiť, neveria si, prípadne začnú, ale z neúspechu sú ešte viac frustrovaní. Fenomén novoročných predsavzatí nemá väčší význam, neprináša skutočnú zmenu, väčšinou je to iba pokus o jednu z mnohých zmien," komentovala.

Nie ste sami

Za najdôležitejšie pri riešení takýchto nepríjemných psychických stavov považuje odborníčka to, aby človek nezostal so svojimi problémami sám. Dôležité je s niekým si o svojich pocitoch pohovoriť, zdieľať svoje utrpenie a nehanbiť sa vyhľadať pomoc. Podstatné je tiež uvedomiť si, že každé utrpenie má svoj koniec a nie je nekonečné. Prízvukovala, že je dôležité si uvedomiť, že veci sa môžu zlepšiť, že existuje reálna nádej a na každý problém vždy existuje riešenie.

Štatistiky siahnutí si na život

V roku 2018 na Slovensku ukončilo život samovraždou 533 osôb, čo je o 27 viac ako rok predtým. O samovraždu sa pokúsilo celkovo 773 ľudí, čo je, naopak, pokles o 68. Ukončiť svoj život touto cestou sa rozhodli najčastejšie ľudia vo veku 50 až 59 rokov.

Štatistika zachytáva aj štyri samovraždy maloletých detí (dvaja chlapci a dve dievčatá) a 15 samovrážd mladistvých vo veku 15 až 19 rokov, z toho 11 z nich sa týkalo chlapcov. V oboch kategóriách je to o jeden prípad viac ako rok predtým. Najviac prípadov, viac ako 600, bolo hlásených v rokoch 2008 až 2010 a v roku 2013.

Čítajte tiež:

V tomto článku sa zaoberáme Depresia ...viac Duševné poruchy ...viac
Autor: tasr, lua
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

Táto rakovina 20 rokov spí. Máte zlozvyk, ktorý ju prebudí?

včera
Desiatky rokov trvá, kým sa rakovina z nezhubného štádia prehupne do zhubného. Máte dosť času s tým niečo urobiť. Čítať viac
 
Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

Chrípkovú sezónu nepodceňujte! Nebezpečný syndróm SARI si u nás vyžiadal už 3 obete

23.01.2020
Akútne respiračné ochorenie môže v začiatkoch pripomínať chrípku, ktorá neraz končí fatálnymi následkami. Čítať viac
 
Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

Všeliek proti rakovine? Vedcov ohromila neznáma imunitná bunka

22.01.2020
Britskí vedcom sa podarilo niečo prevratné. Našli typ bielej krvinky, ktorá by mohla pomôcť pri liečbe všetkých druhov rakoviny.... Čítať viac
 
Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

Mobilná aplikácia odhalila smrteľnú formu rakoviny a zachránila Angličanovi zdravie

21.01.2020
Nebyť mobilnej aplikácie, mohol už anglický úradník Jason Sheridan (31) bojovať s rakovinou „rozlezenou“ po celom tele. Mobil ho,... Čítať viac
 
Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

Len smútok či depresia? Spravte si test používaný aj lekármi a zistite, na čom ste

20.01.2020
Cítite smútok, nemáte na nič energiu, nechce sa vám s nikým rozprávať, všetko vám akosi prerastá cez hlavu? Ide len o bežnú vyčerpanosť,... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Odborníci: Nový fenomén, ktorý vás môže úplne položiť. Pre toto končíme v nemocniciach!
tasr
lua