predplatne
 

Potešíme: Tohto pôžitku sa nevzdávajte ani po infarkte, naopak!

04.09.2018

Ak utrpíte srdcový infarkt, lekári vám odporučia okamžitú zmenu životosprávy - obmedzte cigarety a alkohol. Je však niečo lepšie, čo vám prospeje.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Brazílsky kardiológ Claudio Gil Soares de Araújo so svojím tímom analyzoval viac ako 100 štúdií, čo mu umožnilo spochybniť mnohé mýty týkajúce sa sexu po infarkte. Zdôrazňuje, že je pre veľkú väčšinu pacientov so srdcovými problémami úplne bezpečný a dokonca prospešný.

Infarkt chodí podľa hodiniek. Nečakajte, fakt neprejde! 

Zistil, že riziko úmrtia počas pohlavného styku je veľmi nízke a to najmä pre ženy. V skutočnosti je sex zodpovedný za smrť ani nie 2-och % „srdciarov", ktorí vydýchli naposledy počas pohybových aktivít.


Foto: Shutterstock

„V ordinácii sa pýtam pacientov, či sa už opäť oddávajú milostným hrám. Nie, pán doktor, odpovedajú. A čo dotyky a bozky? Nie, pán doktor," približuje profesor Soares de Araújo pre MailOnline. „Nerobia dobre. Pacienti so srdcovými ťažkosťami bývajú slabí a depresívni. Sexuálna aktivita im môže pomôcť vrátiť sa do normálneho života."

Pekne postupne

Vo svojej analýze prirovnal bozky a dotyky k pomalej chôdzi, orálny sex a masturbáciu k chôdzi pravidelným tempom, stredné fázy styku k rýchlej chôdzi a orgazmus je ako keby ste prebehli cez ulicu. Takýmto porovnávaním s bežnými aktivitami sa snaží presvedčiť pacientov o bezpečnosti sexu. Samozrejme, odporúča im, aby sa o rizikách porozprávali so svojím lekárom, aj keď väčšine ľudí so stabilizovanou srdcovou chorobou žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Ak je riziko nízke, už deň po infarkte sa páry môžu začať dotýkať a bozkávať. „O niekoľko dní neskôr môžete prejsť o orálnemu sexu a po týždni k masturbácii a pohlavnému styku," hovorí brazílsky kardiológ.

Chôdza vylepšuje tlak. Viete, akú vzdialenosť stačí prejsť?

Varujú vás? 

Odborník ďalej zdôrazňuje, že k srdcovým infarktom dochádza počas milovania naozaj zriedkavo. Varovnými signálmi môže byť bolesť v hrudníku a nepravidelný tlkot srdca - vtedy sa treba poradiť s doktorom.  „Pri pohybových aktivitách sa zvyšuje tep. Počas sexu sa zvyšuje neprimerane, pretože sú prítomné aj emócie. Avšak po desiatich sekundách orgazmu sa všetko vracia do normálu," dodáva profesor Soares de Araújo.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Infarkt myokardu

Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

Dobré ráno, neotvárajte oči! Aj vám prekáža svetlo?

včera
Kedy ste boli na očnom? Slnečné okuliare nie sú všemocné, najmä ak vás gény predurčili na život v tme. Čítať viac
 
Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

Každý týždeň nový sprej do nosa? Chronickej nádchy sa zbavuje ťažko

19.11.2018
Nedokážete sa bez kvapiek či spreja do nosa nadýchnuť? Diagnostika a liečba dlhotrvajúcej nádchy je zložitá a vyžaduje si úzku spoluprácu... Čítať viac
 
Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

Búcha vám srdce nepravidelne? Hrozí vám mŕtvica a demencia!

18.11.2018
Priložte si občas prst na zápästie a skontrolujte tlkot srdca. Je pravidelný? Ak si objavíte arytmiu, mali by ste sa nechať skontrolovať... Čítať viac
 
Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

Hýbete sa a kričíte zo sna? Proti poruche spánku sa možno bude očkovať

18.11.2018
Za bizarnou spánkovou poruchou je hromadenie bielkoviny v mozgu. Pomôže protilátka? Čítať viac
 
Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

Padlo vám niečo do oka? Očná lekárka vám poradí ako smietku vybrať

17.11.2018
Niekedy vás zachráni rýchle žmurkanie, inokedy obyčajná voda. Oko vás však niekedy bolestivo reže niekoľko dní. Kedy už musíte navštíviť... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Potešíme: Tohto pôžitku sa nevzdávajte ani po infarkte, naopak!
Zuzana Palátová
bd