predplatne
 

Potešíme: Tohto pôžitku sa nevzdávajte ani po infarkte, naopak!

04.09.2018

Ak utrpíte srdcový infarkt, lekári vám odporučia okamžitú zmenu životosprávy - obmedzte cigarety a alkohol. Je však niečo lepšie, čo vám prospeje.

Ilustračné foto

Ilustračné fotoAutor: Shutterstock

Brazílsky kardiológ Claudio Gil Soares de Araújo so svojím tímom analyzoval viac ako 100 štúdií, čo mu umožnilo spochybniť mnohé mýty týkajúce sa sexu po infarkte. Zdôrazňuje, že je pre veľkú väčšinu pacientov so srdcovými problémami úplne bezpečný a dokonca prospešný.

Infarkt chodí podľa hodiniek. Nečakajte, fakt neprejde! 

Zistil, že riziko úmrtia počas pohlavného styku je veľmi nízke a to najmä pre ženy. V skutočnosti je sex zodpovedný za smrť ani nie 2-och % „srdciarov", ktorí vydýchli naposledy počas pohybových aktivít.


Foto: Shutterstock

„V ordinácii sa pýtam pacientov, či sa už opäť oddávajú milostným hrám. Nie, pán doktor, odpovedajú. A čo dotyky a bozky? Nie, pán doktor," približuje profesor Soares de Araújo pre MailOnline. „Nerobia dobre. Pacienti so srdcovými ťažkosťami bývajú slabí a depresívni. Sexuálna aktivita im môže pomôcť vrátiť sa do normálneho života."

Pekne postupne

Vo svojej analýze prirovnal bozky a dotyky k pomalej chôdzi, orálny sex a masturbáciu k chôdzi pravidelným tempom, stredné fázy styku k rýchlej chôdzi a orgazmus je ako keby ste prebehli cez ulicu. Takýmto porovnávaním s bežnými aktivitami sa snaží presvedčiť pacientov o bezpečnosti sexu. Samozrejme, odporúča im, aby sa o rizikách porozprávali so svojím lekárom, aj keď väčšine ľudí so stabilizovanou srdcovou chorobou žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Ak je riziko nízke, už deň po infarkte sa páry môžu začať dotýkať a bozkávať. „O niekoľko dní neskôr môžete prejsť o orálnemu sexu a po týždni k masturbácii a pohlavnému styku," hovorí brazílsky kardiológ.

Chôdza vylepšuje tlak. Viete, akú vzdialenosť stačí prejsť?

Varujú vás? 

Odborník ďalej zdôrazňuje, že k srdcovým infarktom dochádza počas milovania naozaj zriedkavo. Varovnými signálmi môže byť bolesť v hrudníku a nepravidelný tlkot srdca - vtedy sa treba poradiť s doktorom.  „Pri pohybových aktivitách sa zvyšuje tep. Počas sexu sa zvyšuje neprimerane, pretože sú prítomné aj emócie. Avšak po desiatich sekundách orgazmu sa všetko vracia do normálu," dodáva profesor Soares de Araújo.

Je to infarkt alebo len panika? Rozlíšte príznaky a zachráňte život

Infarkt myokardu

Autor: Zuzana Palátová, bd
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

Vedci hlásia: Prielom v liečbe rakoviny prostaty!

dnes
Vedci našli gén, ktorý dokáže odpovedať na otázku, či je nádor prostaty zhubný a treba ho rýchlo operovať, alebo prakticky neškodný... Čítať viac
 
Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

Na 3/4 prípadov rakoviny mechúra upozornil jediný príznak. Ako dlho ho máte?

včera
K rakovine močového mechúra môže prispieť aj dovolenka v Egypte, práca v kaderníctve a fajčenie. Nečakajte, že sa prejaví bolesťou.... Čítať viac
 
VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

VIDEO: Dusí vás kašeľ? O 3 minúty bude preč vďaka tomuto triku

18.09.2018
Vysiľuje vás viac, ako je potrebné. So suchým a dráždivým kašľom zatočí pár rýchlych rád. Čítať viac
 
SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

SOS obličky. 5 nenápadných signálov, že melú z posledného

17.09.2018
Príznaky pripíšete viróze, stresu či nevyspatosti z týždňa. No možno ste len krok od zlyhávania obličiek. Čítať viac
 
Užívala pestrec, cíti sa lepšie

Užívala pestrec, cíti sa lepšie

17.09.2018
„Mám pocit, že môj stav sa zlepšil,“ vraví pani Mária, ktorá začala užívať výživový doplnok z pestreca mariánskeho po tom, čo jej v nemocnici... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Potešíme: Tohto pôžitku sa nevzdávajte ani po infarkte, naopak!
Zuzana Palátová
bd