predplatne
 

Prichádza bez varovania: Náhly záchvat spustí aj šálka kávy. Aj vás môže paralyzovať!

22.03.2019

Mirka uložila syna spať, ako každý večer, a išla sa napiť vody do kuchyne. A potom to prišlo....

Čo ho spustilo u vás? Kedy stačí dýchať do papierového vrecúška a kedy je lepšie vyhľadať odborníka?

Čo ho spustilo u vás? Kedy stačí dýchať do papierového vrecúška a kedy je lepšie vyhľadať odborníka?Autor: Shutterstock

„Zrazu mi začali tŕpnuť ruky a prestali ma poslúchať nohy. Spadla som na zem, ani neviem, ako dlho som ležala. Stŕpol mi jazyk a na hlave mi navrela veľká hrča z pádu,“ napísala nám 31-ročná čitateľka. Keď sa pozviechala, zaklopala susede a tá jej zavolala sanitku. Zistili jej vysoký tlak a na druhý deň sa spustil kolotoč vyšetrení.

Je ako bumerang

Lekári nič neobjavili a mladá mamička sa už cítila oveľa lepšie. Lenže po roku sa záchvat zopakoval. „Prišlo to ráno. Opäť mi stŕpli ruky, príšerne sa mi triasli. Odpadla som. Neviem, kedy som sa prebrala, ale hneď som si dala liek na tlak a zvyšok dňa som sa snažila ležať,“ opisuje. Na ďalší deň absolvovala EKG, ale bolo v norme. Kardiológ zhodnotil, že z jeho hľadiska je v poriadku, a odporučil jej návštevu neurológa.

„Nasledovalo EEG a CT mozgu. Aj tie boli v norme. Lekárka ma poslala k psychiatrovi. Bola som v šoku. Áno, cítila som sa zle, ale nie psychicky. No išla som. Psychiatrička mi okamžite nasadila lieky a povedala, že ide o paniku. Ako je možné? Veď ja ani neviem, kedy a či vôbec to na mňa príde,“ nepozdávala sa Mirke jej diagnóza.

Chvenie a návaly

Panická porucha patrí medzi úzkostné poruchy, ktoré sa okrem psychických zmien prejavujú aj telesnými príznakmi. „Nastupujú náhle, často bez zrozumiteľnej vonkajšej príčiny, ktorá by ich spustila, a sú veľmi intenzívne,“ predstavuje záchvat paniky MUDr. Jozef Dragašek, PhD., z I. psychiatrickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Úzkosť vám marí šťastie i zdravie. Kto ňou trpí najviac? 

Zachváti vás pocit ohrozenia, ktorý sprevádza intenzívne vnútorné napätie a strach z toho, že stratíte vedomie, dostanete infarkt, alebo umriete. Môže sa pridružiť strach zo straty vnímania reality, sebaovládania či „zbláznenia sa“. Odborník vymenúva telesné ťažkosti:

 • búšenie srdca,
 • potenie,
 • chvenie celého tela,
 • sucho v ústach,
 • ťažkosti s dýchaním,
 • bolesti alebo tlak na hrudníku,
 • náhla žalúdočná nevoľnosť,
 • návaly tepla a chladu,
 • mravčenie v končatinách, na tvári,
 • tŕpnutie pier.

Opäť stres

Záchvaty paniky trápia 3 % populácie. „Jasné príčiny nie sú známe, na rozvoji panickej poruchy sa podieľajú viaceré faktory,“ vysvetľuje Jozef Dragašek. Na začiatku je stres. Ak ste mu vystavení často, stúpa riziko, že spustí úzkostnú poruchu. „Často jej predchádzajú rôzne stresujúce záťažové životné udalosti, napríklad strata partnera alebo zmena zamestnania. No časová súvislosť medzi udalosťou a prejavom poruch nemusí byť hneď zrejmá,“ upozorňuje lekár.

Večerný ANTISTRES za 10 minút: Pocítite úľavu a nebude vás bolieť ani hlava 

Za väčšou náchylnosťou k panickým prejavom môžu byť aj vrodené predpoklady. Možno reagujete pri záťaži úzkosťou tak isto ako vaši rodičia. Ale nezľahčujte to! Za poruchou sa môžu skrývať aj biochemické zmeny v mozgu, najmä v hladinách sérotonínu. K problémom majú bližšie aj ustarostení ľudia so sklonmi k perfekcionizmu.

4 x za mesiac!!!

Záchvat paniky trvá obvykle niekoľko minút, najviac pol hodiny. Buď sa skončí úplným uvoľnením, alebo mierne pocity napätia či vyčerpania ešte nejaký čas pretrvávajú. „Priebeh poruchy je veľmi individuálny. Niekedy sa objavujú len sporadické záchvaty, menej intenzívne, niekoľkokrát ročne. Ťažšie formy sa prejavujú viacerými atakmi v priebehu jedného týždňa, prípadne až denným výskytom,“ objasňuje Jozef Dragašek.

Ak záchvatujete aspoň 4 x do mesiaca, ide už o stredne ťažkú formu poruchy, ktorá si vyžaduje odbornú pomoc. Vyhľadanie odborníka však nie je len otázka frekvencie záchvatov. „Treba brať do úvahy aj vplyv záchvatov na váš celkový život a denné fungovanie. Ak máte neustálu potrebu vyhľadávať pomoc a ubezpečovať sa o tom, že ste v bezpečí, môže vás to obmedzovať, znemožňovať vám výkon práce či bežné sociálne aktivity. Možno sa snažíte vyhýbať miestam, kde ste prežili panický záchvat alebo kde nie je dostupná lekárska pomoc, ale nemôžete sa doživotne vyhýbať MHD alebo obchodom!

Nevyriešite to ani vtedy, ak obmedzíte záťažové činnosti – prestanete šoférovať či cvičiť a budete chodiť neustále za lekárom, aby vás uistil, že ste zdravý,“ pozná lekár budúcich pacientov.


Zdroj foto v texte: Shutterstock

Dostanete antidepresíva?

Najvhodnejšia liečba panickej poruchy je podľa psychiatra kombinácia psychoterapie a liekov, väčšinou antidepresív. „Ich účinok nie je okamžitý, pretože musia postupne obnoviť rovnováhu nervových prenosov, ktoré boli narušené. Lieky zo skupiny benzodiazepínov síce účinkujú bezprostredne, ale sú návykové a negatívne ovplyvňujú pamäť a ďalšie rozumové schopnosti. Na liečbu panickej poruchy sa preto z dlhodobého hľadiska nehodia,“ upozorňuje lekár.

Ale tabletky nestačia. Dôležité je, aby ste nepodceňovali psychoterapiu. Práve pri nej vám odborník pomôže porozumieť tomu, čo sa s vami deje, a naučí vás zvládnuť príznaky paniky, keď sa opäť objavia.

Máte astmu?

Rozpoznať panický a astmatický záchvat nie je ľahké. „Býva to náročná úloha aj pre lekára,“ súhlasí psychiater J. Dragašek, podľa ktorého však časom na rozdiely prídete. Samozrejme, ak so svojím pneumológom podrobne prediskutujete rozsah prejavov astmy od piskotu pri výdychu až po typický časový výskyt záchvatov v priebehu dňa a noci. „Počítajte s rizikom, že liečba astmatického záchvatu môže zvýšiť riziko panických záchvatov,“ varuje psychiater.

Častejšia a silnejšia astma u žien nie je náhoda! 


Zdroj foto v texte: Shutterstock

Panické záchvaty môžu byť spôsobené telesnou poruchou, ale aj inými typmi duševných porúch. Môžu sa za nimi skrývať abstinenčné príznaky pri užívaní drog a alkoholu, poruchy funkcie štítnej žľazy, znížená hladina krvného cukru, ale aj niektoré syndrómy spojené s hormonálnymi výkyvmi v klimaktériu.

„Dôležité je podrobné vyhodnotenie údajov o čase pred chorobou, ako aj fyzikálne a laboratórne vyšetrenia jednotlivých orgánov a orgánových systémov. Nezabúdajte ani na časté provokačné faktory panických záchvatov, ako je kofeín v rôznych podobách alebo kyselina mliečna v niektorých potravinách,“ upozorňuje lekár.

7 prepojení zdravia a počasia. Aké privolá infarkt, migrénu či záchvat astmy? 

Môže pomôcť vrecúško

Univerzálny recept so 10-percentným účinkom neexistuje. Navyše, pri prvom záchvate vám asi nenapadne logicky sa nad celou situáciou zamyslieť a pokúsiť sa o pokojné dýchanie. Väčšinu techník pre svojpomocné zvládnutie panického záchvatu si treba nacvičiť s pomocou odborníka.

Pomalé dýchanie do papierového vrecúška, ktoré poznáte z filmov, môže naozaj pomôcť. Rieši totiž problém z nadbytku kyslíka a nedostatku oxidu uhličitého v krvi, ktorý pri záchvate zapríčinilo zrýchlené dýchanie.

Ste svedkom? 

Pokúste sa postihnutého najskôr upokojiť. Opýtajte sa, či nepotrebuje pomoc, uistite ho, že záchvat v priebehu niekoľkých minút pominie, no ani nepodceňujte a nezľahčujte. Ak sa vám podarí upokojiť ho, naplánujte mu návštevu u lekára. Ak ste slovami a prípadne dotykmi nedosiahli zmiernenie záchvatu, privolajte záchranku.

Panické spúšťače

 • kofeín v rôznych formách – energetické nápoje, doplnky výživy, káva, čaj, kolové nápoje,
 • kyselina mliečna, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kvasených potravinách.

Ženský infarkt útočí potichu. Varovné signály si ani nevšimnete 

V tomto článku sa zaoberáme Astma ...viac Stres ...viac
Autor: red, bd
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

Radí odborník: Nohy si držte radšej v teple! Viete prečo?

dnes
Radili to naše staré mamy i starí čínski liečitelia a myslí si to aj Martin Lešťan z alergioimunologického centra v Prešove a Sabinove.... Čítať viac
 
Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

Nebezpečnejší ako vysoký tlak. Nový syndróm zaťažuje srdce vtedy, keď to najmenej čakáte

včera
Hodnoty krvného tlaku z preventívnej prehliadky nič neznamenajú, ak si ho nemeriate aj doma. Čítať viac
 
Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

Blato ani polypy v žlčníku nestrpte. Ľahko sa zvrhnú na rakovinu

včera
Lekári sa prikláňajú k názoru, že ak vám raz žlčník začne robiť problémy, mal by ísť von aj keď sa upokojí. Okrem kameňov v ňom môže šarapatiť... Čítať viac
 
Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

Radí odborníčka: Ste stále chorí? Ako zistíte, že máte poruchu imunitného systému?

14.02.2020
Ste každý mesiac chorý? Máte často afty, herpesy alebo zápaly ústnych kútikov? Možno máte oslabenú imunitu. A nie ste jediný. Ľudí... Čítať viac
 
Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

Len ste sa prejedli, či je to horšie? Táto choroba môže viesť k rakovine

14.02.2020
Páli vás záha, pobolieva v hrudníku alebo chronicky pokašliavate? Za posledných dvadsať rokov sa výskyt refluxnej choroby zvýšil... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Prichádza bez varovania: Náhly záchvat spustí aj šálka kávy. Aj vás môže paralyzovať!
red
bd