predplatne
 

Pri vypadávaní vlasov navštívte kožného lekára

01.02.2007

Znepokojuje vás vypadávanie vlasov? Prv než začnete zháňať zázračné vodičky, navštívte kožného lekára. S niektorými druhmi padania vlasov si medicína už vie poradiť.

Pekné a zdravé vlasy môžu byť zdrojom sebavedomia.

Pekné a zdravé vlasy môžu byť zdrojom sebavedomia.Autor: Ilustračná sxc.hu

Zdravá a bujná hriva dotvára imidž, upevňuje sebavedomie, vyžaruje sexuálnu silu. Málokto z nás je však so svojimi vlasmi spokojný. Buď ich máme príliš tenké, alebo príliš hrubé, veľmi rovné alebo kučeravé. Tínedžerom, ktorí pred zrkadlom trávia hodiny, dokáže „otrasné háro“ pokaziť náladu na celý deň.

Plešivejúcim pánom tvorstva sa zase zdá, že vedno s miznúcou ozdobou hlavy sa stráca aj ich mužskosť a pomáhajú si, ako vedia. Niektorí zvolia radikálne riešenie podľa Brucea Willisa, iní sa roky trápia s komickou prehadzovačkou. Ďalší míňajú celé imanie na „zaručene účinné“ vodičky a mastičky, tí solventnejší a rozumnejší radšej navštívia plastického chirurga a dajú si, podobne ako Mel Gibson či Silvio Berlusconi, vlasy transplantovať.

Recesisti sa pre zmenu zapíšu do spolku nespravodlivo plešatých. Väčšina mužov sa však múdro s predstavou holej hlavy zmieri a plešatie šarmantne ako Sean Connery či Leopold Haverl, známy svojou šmrncovnou čiapočkou. Iná káva je, ak o svoju okrasu prichádza žena. Pre ňu strata vlasov zväčša znamená hotovú katastrofu.

RÁTAJÚ SI KAŽDÝ VLAS

Ivanu veľmi trápi hustota jej vlasov. Tak jej padajú, že cez ne presvitá pokožka a kaderníčka má problém spraviť jej akýkoľvek účes. Navštívila dve kožné lekárky, no tvrdí, že jej nepomohli. „Prvá mi dva týždne pichala magnézium. Druhá mi dala vyšetriť štítnu žľazu. Ďalej sa však neudialo nič. Ani jedna z nich to nedotiahla do konca: Keďže vám magnézium nechýba, skúsime niečo iné. Štítna žľaza je v poriadku, tak spravíme ďalšie vyšetrenie.“

Mladá žena by skrátka chcela presne vedieť, ktoré vyšetrenia by mala absolvovať, aby sa našla príčina jej ťažkostí. Je na vine Ivanina netrpezlivosť alebo podcenenie zo strany lekárok, u ktorých hľadala pomoc? Isté je, že to nie je také jednoduché, ako si mladá žena predstavuje. Svoje o tom vie MUDr. Eva Rasochová, primárka Kožnej kliniky FN a LFUK v Bratislave, ktorá sa ochoreniam vlasov venuje už roky: „Alopécia, teda vypadávanie vlasov, je častým problémom, s ktorým pacienti prichádzajú k dermatológovi. Ak spozorujú zmeny, začnú znepokojene sledovať, koľko vlasov im vypadlo. Výsledok ich stresuje ešte viac.“

DETEKTÍVNA PRÁCA

Pátranie po príčinách alopécie pripomína prácu detektíva. Do úvahy totiž prichádza veľmi veľa faktorov: hormóny, gény, duševná kríza, ročné obdobie, operácia, diéty. Doktorka Rasochová jednoznačne odporúča každému, koho strata vlasov trápi, navštíviť kožného lekára. „Niektoré formy, napríklad mužský typ plešivenia, vieme určiť ľahko, už pohľadom,“ vysvetľuje lekárka.

„Často však musíme spraviť trichogram, mikroskopické vyšetrenie vlasov. Pacientovi odoberieme vzorky vlasov minimálne z dvoch miest, pričom jedna vzorka musí obsahovať päťdesiat až sto vlasov. Na základe trichogramu sa dozvieme, či vlasy skutočne rednú viac, ako je bežné, alebo ide len o subjektívny dojem pacienta. Zároveň zisťujeme, o aký typ padania vlasov ide.“ Len potom môže lekár stanoviť liečbu. Žiaľ, nie pri všetkých typoch je taká účinná, ako by si pacient želal.

AKÁ JE BUDÚCNOSŤ?

Trichológia je veda, ktorá sa zaoberá zmenami vlasov. Vo svete je zaradená medzi samostatné lekárske špecializácie, u nás zatiaľ nie. „Napriek tomu, že zväčša ide o ochorenia, ktoré neovplyvňujú celkový zdravotný stav človeka, len jeho vzhľad, treba im venovať patričnú pozornosť,“ upozorňuje doktorka Rasochová.

„Zázraky sa síce nekonajú, ale s každým typom sa dá často úspešne bojovať.“ Vo svete prebieha rozsiahly vedecký výskum v snahe nájsť čo najúčinnejšie spôsoby liečby všetkých druhov padania vlasov. Vedci pracujú na viacerých metódach, napríklad na chemickej stimulácii, génovej terapii či dokonca klonovaní.

DIFÚZNE PADANIE VLASOV

Charakteristika: Je druhou najčastejšou formou vypadávania a sťažujú sa naň najmä ženy. Vlasy rednú postupne alebo dramaticky rýchlo a po celej hlave.

Príčina: Bežne ním trpia ženy po pôrode, vtedy býva prechodné. Stretneme sa s ním po chemoterapii, strese, operáciách a anestézii, pri vysokých teplotách, strate krvi a málokrvnosti. Môžu ho mať na svedomí niektoré chemikálie a lieky ako zlato, amfetamíny, betablokátory.

Často sprevádza ochorenia štítnej žľazy. Vlasy vypadávajú aj pri miestnych kožných ochoreniach, napríklad pri seboroickej dermatitíde, teda šupinatení pokožky na hlave. Dôvodom je aj spálená pokožka na slnku, vegetariánska strava, drastické diéty a odtučňovacie kúry. Práve tie posledné príčiny bývajú veľmi časté, hoci ženy si ich nechcú pripustiť. Liečba: Lekár si trichogramom overí, či pacientka naozaj stráca viac vlasov a určí druh padania.

Najprv musí nájsť prvotnú príčinu, čo sa nepodarí vždy, a až potom môže určiť liečbu. V terapii sa používajú kombinované prípravky s minerálmi a vitamínmi, zinok, selén, pantenol či magnézium. Na spevnenie a podporu vlasov sa používa aj doplnok stravy Inneov či Revalid. Pacient by si mal doplniť stravu živočíšnymi bielkovinami, teda mäsom, mliekom, vajíčkami.

MUŽSKÉ PLEŠIVENIE

Charakteristika: Ide o najbežnejší a najčastejší typ plešivenia. Postihuje aj ženy, hoci u nich nikdy neskončí úplnou holohlavosťou. Muži zvyčajne začínajú plešivieť v oblasti kútikov, postupne sa vlasová hranica presúva smerom dozadu. Neskôr sa plešaté ložisko vytvorí na temene, nakoniec zostáva len zvyšok vlasov na záhlaví a nad ušami v tvare podkovy.

Ženy strácajú vlasy inak: Netvoria sa im kútiky a nemení sa miesto na rozhraní vlasatej časti hlavy a čela. Vlasy sa len postupne rovnomerne na temene prerieďujú, až cez ne začne menej alebo viac presvitať pokožka. „V prvom štádiu ochorenia sa strata vlasov ešte dá zakryť dobrým účesom, v treťom už má kaderníčka problémy,“ vysvetľuje MUDr. Eva Rasochová.

„S padaním vlasov u mužov aj žien sa zároveň skracuje fáza rastu a zmenšuje sa vlasová cibuľka, z ktorej vlas vyrastá. Tá nakoniec zanikne úplne, takže vlas už ani nemá z čoho vyrásť.“

Príčina: Plešivenie majú na svedomí mužské pohlavné hormóny. Dedí sa, takže ak bol holohlavý starý otec či otec, je pravdepodobné, že bude aj vnuk. Čím neskôr vzniká, tým menší rozsah má v konečnom dôsledku. Keď sa u muža začne tvoriť hneď po puberte, je dosť pravdepodobné, že vo vyššom veku bude úplne plešivý. Ženy sa s ňou stretávajú až neskôr.
Liečba: „Ak odhliadneme od všetkých ‚zaručených‘ prostriedkov proti padaniu vlasov, ktoré ľuďom len vyťahujú peniaze z vrecka, dostupných je iba niekoľko overených prípravkov z lekárne,“ hodnotí doktorka Rasochová.

Najviac sa na lokálnu liečbu používajú roztoky s obsahom minoxidilu. Predávajú sa v rôznych koncentráciách a pod rozličnými názvami a treba ich užívať celý život. V našich lekárňach aj bez predpisu dostanete roztoky Neocapil a Regaine. Treba nimi však pokožku hlavy natierať celý život. Šanca na liečbu je vysoká, ak sú lysiny v priemere do desať centimetrov a stav netrvá dlhšie ako päť rokov.

Kožný lekár môže predpísať roztok s obsahom hormónov, pre mužov Alpicort, pre ženy Alpicort F. Ženám pomáha aj antikoncepcia, ktorá obsahuje látky účinkujúce proti mužským pohlavným hormónom. Najefektívnejšie sú Dianne 35, Belara a Jeanine. Z pochopiteľných dôvodov ich nemôžu užívať páni, preto sú pre nich na trhu tabletky Propecia, obsahujúce účinnú látku finasterid, ktorá blokuje premenu testosterónu na jeho silnejšiu formu. Aj tie však treba brať stále.

V lekárni sa dajú bez receptu kúpiť kombinované prípravky radu Dercos. Ide o šampón a ampulky alebo roztok, ktoré sú určené práve na tento typ plešivenia. Alebo sa môžete rozhodnúť pre roztok Chronostim, krémový šampón Anaphase, vlasové tonikum Anastim, tobolky Anacaps či tabletky Quinoral. Zmes rastlinných extraktov obsahujú tablety Folixil, určené mužom. Ako podporná liečba sa používajú aj vitamíny skupiny B, najmä pantenol a pyridoxín.

A aké sú vyhliadky? Ak pacient začne s liečbou dostatočne skoro, môže sa ochorenie až v osemdesiatich percentách zastaviť. Ak však trvá dlhšie a bunky, ktoré tvoria vlas, už zanikli, nepomôže žiaden liek. Poslednou možnosťou je transplantácia vlasov, ktorú robí plastický chirurg.

V tomto článku sa zaoberáme Alopécia ...viac
Autor: Adriana FÁBRYOVÁ
Fotogaléria
FocusMedia

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Solárium? Najnebezpečnejšie do 30 rokov, varujú vedci!

Solárium? Najnebezpečnejšie do 30 rokov, varujú vedci!

včera
Spojitosť medzi stúpajúcou popularitou solárií a pribúdajúcimi zhubnými kožnými nádormi potvrdili aj talianski a francúzski... Čítať viac
 
Dostanete rakovinu alebo infarkt? Čo všetko o vás genetici vedia odhaliť?

Dostanete rakovinu alebo infarkt? Čo všetko o vás genetici vedia odhaliť?

24.05.2019
Minulosť svojich predkov si nesiete v génoch rovnako ako svoju budúcnosť. Ktorým chorobám sa nevyhnete a ktoré vás obídu oblúkom,... Čítať viac
 
Ničíte si v práci zdravie? Tieto choroby z povolania postihujú najviac Slovákov

Ničíte si v práci zdravie? Tieto choroby z povolania postihujú najviac Slovákov

23.05.2019
Takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z prílišnej záťaže.  Čítať viac
 
TEST: Odpovedzte na otázky a zistite či vám hrozí ochorenie obličiek

TEST: Odpovedzte na otázky a zistite či vám hrozí ochorenie obličiek

23.05.2019
Chcete vedieť, ako sú na tom vaše obličky? Test prezradí, či patríte do rizikovej skupiny a hrozí vám hrozí chronické ochorenie. Čítať viac
 
Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!

Sníval sa vám príjemný sen a chcete v ňom pokračovať? Vieme, ako na to!

22.05.2019
Ak ste sa prebudili v najlepšom a chceli by ste vedieť, ako sa sen skončí, môžete ho dosnívať. Podľa expertov sa dá prerušované snívanie... Čítať viac
 
 

wanda.sk

Pri vypadávaní vlasov navštívte kožného lekára
Adriana FÁBRYOVÁ