predplatne
 

Rakovina prsníka zasiahne aj mužov. Odhaľte príznaky!

02.07.2018

U žien ide o najčastejšie zhubné ochorenie, takže mužská rakovina prsníka popri nich takmer zaniká. No vyskytuje sa a bolo by nerozumné ju ignorovať.

Raz mesačne si pri sprchovaní zľahka prehmatajte bradavky, či nezacítite hrčku.

Raz mesačne si pri sprchovaní zľahka prehmatajte bradavky, či nezacítite hrčku.Autor: Shutterstock.com

Väčšinu mužov ani nenapadne, že by sa ich mohla týkať taká diagnóza ako rakovina prsníka. Viete, ako sa prejavuje a kedy sa radšej zájsť ukázať lekárovi? 

Hviezda filmu Top Gun tajila rakovinu. Nechtiac ho prezradil Michael Douglas

Bolestivá hrčka

Ak muža začne bolieť bradavka a prípadne sa mu aj zdurí, je to v tomto prípade ten lepší variant. Najpravdepodobnejšie ide o hormonálne podmienené zdurenie žľazy, ktoré nemá nič spoločné s rakovinou. K takémuto javu zvykne dochádzať zväčša v období dospievania, no postupne sa zväčšené prsia spôsobené hormonálnou búrkou vo vyvíjajúcom sa chlapčenskom organizme zase upravia do normálu. 

Vedci zistili: Liek proti bolesti chráni telo aj pred rakovinou!

Druhým obdobím častejšieho výskytu zdurenej prsnej žľazy je andropauza, ktorá prichádza po päťdesiatke. Jasným rozdielom neškodného zdurenia je to, že sa objavuje na oboch mužských prsníkoch. 

10 najhorších internetových výmyslov o rakovine. Ktorým ste verili?

Nebolestivá hrčka

Na pohmat tuhá spodná časť bradavky, respektíve oblasť blízko bradavky, ktorá naopak nespôsobuje bolesť, môže byť nebezpečnejšia. Ak je útvar akoby zrastený s kožou bradavky, čiže nie je voľný, treba spozornieť. Ďalším varovným znamením je, ak sa zatvrdnutie nachádza len pod či pri jednej bradavke, nie pod oboma, prípadne je bradavka aj vpáčená. Všímať si treba aj prípadný výtok z bradavky, zmenu jej tvaru či vriedky v jej okolí. Kritický vek pre rakovinu prsníka u mužov je stredný a vyšší vek. 

Aspoň raz mesačne by ste si pri sprchovaní mali trochu pozornejšie prehmať aj bradavky a ich tesné okolie, čisi nevšimnete nejakú zmenu a zatvrdlinku. Pre istotu. 

Vyšetrenie a liečba

S hrčkou pod jednou bradavkou fixovanou na kožu je potrebné určite zájsť k lekárovi. Na diagnostiku sa podobne ako u žien používa ultrazvukové vyšetrenie, prípadne aj mamografia. Zvykne nasledovať biopsia, odobratie tkaniva na rozbor. Podobne ako u žien hrá dôležitú úlohu čas, čím skôr sa prípadný zhubný nádor diagnostikuje a odstráni aj s okolitým tkanivom, tým optimistickejšia je prognóza. Hrozí totiž jeho prerastenie do prsného svalu. O chemoterapii či ožarovaní sa rozhoduje podľa konkrétneho prípadu. 

Slovenský vedec šokuje: Obyčajný vitamín ničí bunky rakoviny a väčšine z nás chýba!

V tomto článku sa zaoberáme Rakovina ...viac Rakovina prsníka ...viac
Autor: Martina Palovčíková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

VIDEO: Ako často by nám mal lekár kontrolovať znamienka?

VIDEO: Ako často by nám mal lekár kontrolovať znamienka?

včera
Súčasťou našej pokožky sú aj znamienka. Niektoré sú na takých miestach, že ich dráždi šatstvo, iné sú často vystavené slnku. Je potrebné,... Čítať viac
 
Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

včera
Ak je pre vás zdravé dýchanie luxusom, zmeňte to. Okrem liekov si s astmatickými záchvatmi poradíte aj s liečivými domácimi receptami.... Čítať viac
 
FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

23.09.2018
Nemusíte sa uspokojiť s tým, ak po mozgovej príhode rozprávate ťažšie. Poruchy reči sa dajú výrazne zmierniť, alebo dokonca úplne... Čítať viac
 
Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

22.09.2018
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

21.09.2018
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
 

wanda.sk

Rakovina prsníka zasiahne aj mužov. Odhaľte príznaky!
Martina Palovčíková