predplatne
 

Skontrolujte si nohy! Miznú vám chlpy, šúpe sa koža či opúchajú členky?

02.09.2018

Niekedy stačí sedavé zamestnanie a pár kíl naviac, aby ste bojovali s vredmi na predkoleniach. Liečba je náročná, ale problém môžete odhaliť skôr ako sa vôbec začne.

Autor: Shutterstock

Na to, aby vám na predkolení  vyrástli vredy, niekedy postačí,  že jeden z rodičov mal choré  žily a vy máte sedavé zamestnanie, kilá navyše, dlho a často  stojíte alebo sa málo hýbete. Prichádzajú nenápadne. Začnú vám opúchať členky a koža reaguje citlivo. Sčervenieť a svrbieť môže aj po kontakte s Aloe vera alebo s harmančekom, na prípravky s obsahom alkoholu reaguje ešte agresívnejšie.

Unavené nohy okúpte. Osvieži ich pár kvapiek citrónovej šťavy

Z nôh sa stráca ochlpenie a tenká koža sa čoraz častejšie odlupuje, na predkoleniach môže mať hrdzavohnedú farbu. Z červenej škvrny sa urobí suchá chrasta a tá praskne. Na vnútornej strane členkov sa zvyčajne objavia biele škvrnky, takisto sú predzvesťou rozpadu kože. Vredy predkolenia môžu byť žilové alebo tepnové. Prvé vzniknú, keď sa v žilách hromadí krv, a druhé, keď sa tepny príliš zúžia.

Opúchajú vám nohy? Naučte sa správne rozhýbať lymfu!

Vlhké hojenie

Na liečbu sa využíva vlhký princíp hojenia rany a špeciálne obväzy. Vyrábajú sa z netoxických a nedráždivých materiálov. „Ľahko sa nimi manipuluje a na rane môžu zostať až päť dní. Cez polopriesvitné hydrogély a hydrokoloidy sa dá hojenie priebežne sledovať,“ hovorí dermatologička Hana Zelenková. Dostupné sú aj obväzy z morských rias či s aktívnym uhlím, prípadne vankúšiky napustené špeciálnym roztokom.

TOP potraviny pre cievy! Postarajú sa o dokonalé nohy

Ublížia aj ponožky

Predpíše vám ich dermatológ, angiológ alebo chirurg. Liečba je dlhá a vredy sa aj po zahojení zvyčajne po roku objavia zas. Aby sa tak nestalo, vzdajte sa fajčenia, ale aj vysokých podpätkov a topánok s tenkou, rovnou podrážkou. Odpustite si aj sauny, horúce kúpele či opaľovanie. Ublížiť vám môžu i ponožky s tesným lemom a všetky drobné poranenia, hoci aj zakopnutie či odrenina. Prospeje vám vykladanie nôh nad úroveň srdca a najlepšie spravíte, ak budete spávať s vankúšom pod nohami. Pomôže aj pravidelný pohyb, postačia i prechádzky alebo bicyklovanie nohami vo vzduchu či krúženie členkami, optimálna hmotnosť a studená sprcha nôh.

Autor: Lenka Štefánková
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

Prírodná medicína z kuchyne dostane astmu pod kontrolu

dnes
Ak je pre vás zdravé dýchanie luxusom, zmeňte to. Okrem liekov sa astmatickým záchvatom môžete vyhýbať aj vďaka liečivým domácim tipom.... Čítať viac
 
FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

FOTO: 9 cvikov vráti reč po mozgovej mŕtvici. Ako na to?

23.09.2018
Nemusíte sa uspokojiť s tým, ak po mozgovej príhode rozprávate ťažšie. Poruchy reči sa dajú výrazne zmierniť, alebo dokonca úplne... Čítať viac
 
Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

Cukrovka vezme pôžitok zo sladkostí aj sexu. Liečte sa!

22.09.2018
Máte doma preventívne niekoľko balení tabliet či krémov proti kvasinkovým infekciám? Spomeňte to gynekológovi na preventívnej... Čítať viac
 
12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

12 tipov pre zdravé srdce a cievy. Už polovica skrotí cholesterol

21.09.2018
Dodržte pár dôležitých zásad a ručíme za to, že budete mať cievy zdravé ako bábätko. Čítať viac
 
Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

Prekvapivá príčina zápchy. Aj vy to pri obede robíte?

20.09.2018
Tiež sa vám po obede zastaví nielen mozog, ale aj črevá? Pritom stačí tak málo! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Skontrolujte si nohy! Miznú vám chlpy, šúpe sa koža či opúchajú členky?
Lenka Štefánková