predplatne
 

Slovákov trápi chronické srdcové zlyhávanie

02.11.2017

Úmrtnosť na akútne kardiovaskulárne príhody v posledných rokoch síce klesá, ale žiaľ, narastá výskyt chronického srdcového zlyhávania.

Ilustračné foto.

Ilustračné foto.Autor: shutterstock

Čo to je a ako sa prejavuje?

Tento problém je celosvetový a týka sa aj Slovenska. Až 50 percent pacientov s diagnózou chronického srdcového zlyhávania zomiera do 5tich rokov od jej stanovenia. Srdcové zlyhávanie je zároveň najčastejším dôvodom na hospitalizáciu pacienta vo veku nad 65 rokov. Chronické srdcové zlyhávanie začína byť vážnym zdravotným problémom, ktorý sa dotýka čoraz väčšieho počtu Slovákov.

„Vďaka medicínskemu pokroku a kvalite zdravotnej starostlivosti v posledných rokoch úmrtnosť pacientov s akútnymi príhodami, ako je infarkt či mozgová porážka, výrazne klesá. Je to mimoriadny úspech, ktorý však zároveň prináša nové výzvy. Napríklad pacient s rozsiahlym srdcovým infarktom, ktorý pred 10 - 20 rokmi zväčša zomieral v priebehu minút či hodín, v súčasnosti vďaka účinným lekárskym zásahom akútnu situáciu prežije. Ostáva mu však závažné poškodenie srdca, ktoré v horizonte mesiacov či rokov vyústi do chronického srdcového zlyhávania,“ vysvetlila doc. Eva Gonçalvesová, CSc., primárka Oddelenia pre zlyhávanie a transplantáciu srdca Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave.

Na Slovensku máme približne 100 tisíc pacientov trpiacich na nevyliečiteľné chronické srdcové zlyhávanie. Nie je to choroba starých ľudí, čoraz viac postihuje mladšiu vekovú kategóriu v produktívnom veku.

„Pri chronickom zlyhávaní srdce postupne stráca schopnosť pumpovať krv do organizmu primerane potrebám. Slabosť sa snaží kompenzovať rýchlejšou frekvenciou úderov, no tým sa ešte viac oslabuje. Srdce sa postupne vyčerpáva, až napokon nie je schopné čerpať krv a zásobovať tkanivá a orgány kyslíkom. Vývin zlyhávania môže byť urýchlený ďalšími faktormi, napríklad dlho nedostatočne liečeným vysokým krvným tlakom či poškodením srdcových chlopní. Žiaľ, starostlivosť o týchto pacientov a ich liečba často nie je  dostatočná. Ich prežívanie a úmrtnosť sú horšie ako u pacientov s rakovinou prsníka alebo hrubého čreva,“ dodala E. Gonçalvesová.

Aké sú rizikové faktory

Vysoký krvný tlak a cholesterol, nedostatok pohybu, zlá životospráva a srdcovo-cievne ochorenia prekonané v minulosti. 
Srdcové zlyhávanie je choroba, ktorej výskyt má už dnes charakter epidémie a podľa prognóz bude rásť aj v nasledujúcich desaťročiach. O to viac by sa mali pacienti usilovať správnym životným štýlom predchádzať akémukoľvek ochoreniu srdca. Preto ak pociťujete dýchavicu aj pri bežnej činnosti (napríklad pri chôdzi po 5 schodoch), slabosť a únavu, či celkové vyčerpanie organizmu, neváhajte a poraďte sa so svojim lekárom. Môžete trpieť vážnym zdravotným problémom, ktorý musíte riešiť s kardiológom. I keď je ochorenie nevyliečiteľné, dnes už je k dispozícii viacero liečebných postupov, ktoré môžu progresiu srdcového zlyhávania spomaliť a prognózu pacienta zlepšiť.

Podporené spoločnosťou Novartis.

Autor: PR článok
Fotogaléria

Video

Ďalšie články z tejto sekcie

Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

Trojdňový TOTÁLNY reštart metabolizmu. Taký jednoduchý?

včera
Máme pre vás dobrú správu, pomalé spaľovanie viete ovplyvniť. A čo je najlepšie? Stačia vám na to tri dni! Čítať viac
 
Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

Štíhle ako Japonky? Spoznajte tajomstvo chudnutia bez diét

18.09.2018
Netrpia pre krásu, nepriberajú a akoby ani nestarli. Zhadzujte kilá podľa japonského návodu. Čítať viac
 
10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

10 stratégií, ktoré pomôžu schudnúť natrvalo. Potvrdené z Oxfordu!

14.09.2018
Stratégií na chudnutie je obrovské množstvo, od fungujúcich až po život ohrozujúce. Všetky cesty k zhodeniu kíl ale musia spĺňať pár... Čítať viac
 
Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

Chudnete, no nechcete prísť o svaly? 13 tipov naštartuje správne enzýmy

12.09.2018
So stratou hmotnosti prichádza v ruka v ruke aj strata svalovej hmote. V potravinách však nájdete enzýmy, ktoré vám pomôžu Čítať viac
 
8 kritických momentov v živote rozhodne o nadváhe. Prepásli ste ich?

8 kritických momentov v živote rozhodne o nadváhe. Prepásli ste ich?

10.09.2018
Od narodenia do dospelosti sa stretnete so situáciami, ktoré môžu prispieť ku kilám navyše. Nie všetkým viete zabrániť! Čítať viac
 
 

wanda.sk

Slovákov trápi chronické srdcové zlyhávanie
PR článok